Párty trvající celý den a to nonstop!

22.07.2002 05:00 - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Film režiséra Michaela Winterbottoma "24 Hour Party People" popisuje dění na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let v Manchesteru neboli události okolo labelu Factory Records a klubu Hacienda. Pokud vám tyto pojmy něco říkají (či alespoň názvy kapel jako Joy Division či New Order), určitě si přečtěte recenzi jeho povedeného soundtracku.
8/10

Různí - 24 Hour Party People (soundtrack)

Skladby: Sex Pistols - Anarchy in the UK, Happy Mondays - 24 Hour Party People (Jon Carter mix), Joy Division - Transmission, The Buzzcocks - Ever Fallen in Love, The Clash - Janie Jones, Moby with New Order - New Dawn Fades, Joy Division - Atmosphere, Duritti Column - Otis, A Guy Called Gerald - Voodoo Ray, New Order - Temptation, Happy Mondays - Loose Fit, 808 State - Pacific State, New Order - Blue Monday, Marshall Jefferson - Move Your Body, Joy Division - She's Lost Control, Happy Mondays - Hallelujah (Club mix), New Order - Here to Stay, Joy Division - Love Will Tear Us Apart
Celkový čas: 77:48
Psal se rok 1976 a Tony Wilson začal pracovat v lokální manchesterské televizi jako reportér. V rámci své práce se dostal i na koncert punkové skupiny Sex Pistols a to ho velmi oslovilo. Později s přáteli založil Factory Records, kde své desky vydávali skupiny Joy Division, New Order, Happy Monday a další. Stejnou ideou vznikl i klub Hacienda v Manchesteru. Nejenom o tomto vypovídá film režiséra Michaela Winterbottoma "24 Hour Party People", který se věnuje i dané době, drogám a sexuálním otázkám. Jakkoli v českých kinech film pravděpodobně neuvidíme, dostal se k nám alespoň jeho soundtrack, který je jakýmsi "best of" albem labelu Factory Records.

Soundtrack je směsicí od punku přes gotic rock, synthipop až po house music. Úvodním vypalovákem je klasika Sex Pistols "Anarchy In The UK". Ta je následována novým remixem Jona Cartera skladby "24 Hour Party People" od Happy Mondays, kteří jsou zastoupeni vícero skladbami. Potěší "Club mix" jejich hitovky "Hallelujah". Po tomto našlápnutém začátku na vás čekají punkové juchačky The Buzzcocks nebo The Clash. Nemalým počtem skladeb je zastoupena nesmrtelně kultovní skupina Joy Division, ze které se později, po tragické smrti leadera Iana Curtise, zformovali New Order. Nemůže chybět nikdy nehynoucí "Love Will Tear Us Apart" nebo "Atmosfere" a "Transmission". Speciální raritkou je záznam vystoupení New Order s hostujícím Billy Corganem z dnes již neexistujících Smashing Pumpkins a Mobym, kteří vystřihli skladbu Joy Division "New Dawn Fades". Moby se nikdy netajil svou láskou k Joy Division a na svých koncertech právě "New Dawn Fades" často hraje. New Order samotní zde mají také několik kousků, ať už klasika nejklasičtější - letní hit roku 1983 "Blue Monday" (jeden z vůbec nejprodávanějších britských singlů) v původní sedm minut a cosi trvající verzi. Neméně zdařilým kouskem je skladba "Temptation", která se taktéž objevila na soundtracku k filmu "Trainspotting". New Order speciálně pro film "24 Hour Party People" přispěli novinkou "Here To Stay" (vyšla i na singlu), jedná se o jejich spolupráci s Chemical Brothers a je to nadmíru povedený a pěkně šlapající track. Houseovou scénu zastupují 808 State a jejich vydařená pohodička "Pacific State" a Marshall Jefferson, který na albu prezentuje svoji klasiku z roku 1986 "Move Your Body". Tato kompozice se stala typickou ukázkou chigagského housu. Projekt The Duratti Column na soundrack přinesl skladbu "Otis", která jakoby vypadla z oka modelu Mobyho alba "Play".

Soundtrack "24 Hour Party People" je nabitou kompilací mnoha žánrů. Ukazuje, jaká esa vydávala u labelu Factory Records, který svými vydanými tituly psal historii anglické hudební scény a nesmrtelně se tak zapsal do archivu mnoha fanoušků, kteří si tyto desky koupili. Album je nadmíru povedené a je čítankovou ukázkou, jak by takový výběr měl vypadat. Takže nezbývá nic jiného, než vložit CD do přehrávače a vrhnout se do víru té vydařené párty a na chvilku žít nonstop!


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY