© facebook interpreta
Duší kultovního projektu
Legendary Pink Dots je zpěvák a autor všech textů Edward Kaspel. Legendární tečky dal dohromady v roce 1980 s kamarádem Philem Knightem, výborným klávesistou, který si nechá říkat Silver Man. Domovem i zkušebnou jim byl squat v oblasti londýnského East-Endu. Jejich první živá vystoupení se setkala s rozporuplnými reakcemi, a tak byli v polovině osmdesátých let donuceni přestěhovat se do Amsterodamu. Cestu k ponuré náladě a temné atmosféře psychedelických kláves podbarvených kytarovými rify si muselo publikum hledat.
Od té doby vydali mnoho zásadních alb a stali se nepřekonatelnou a kultovní kapelou, pro některé až ztělesněním bohů. K tvorbě je inspirují spíš avantgardní skladatelé jako Stockhausen, než rock a populární hudba. Edward je neuchopitelná postava, démon a hudební prorok, jehož fantazijní texty a psychotické fantazie explodují v prostoru. Zpívá jednou uhrančivě, jindy dětským hlasem, občas si vybere dost nepříjemná a nechutná slova a poskládá je způsobem dohánějícím až k šílenství. Phil duje do roztodivných dechových nástrojů, nejčastěji do hranaté skříňky na řemínku s trubicí jako od vysavače, což je syntezátor saxofonu, který údajně od někoho dostal, a prý si ani nepamatuje "kdy a od koho". Spoluhráči obou hlavních aktérů se neustále mění. Za jejich nejlepší alba jsou považována "Crushed Velvet Apocalypse" spolu s "The Maria Dimension" z let 1990 a 1991. V témže roce poprvé vystupují i u nás. Pozdější tvorba Teček jde samozřejmě dál, je syrovější, amorfnější a více propracovaná. Ke slovu se více dostávají elektronické samply. Přibližuje se i stylu technoscény, ale neúčastní se jí. Na to, aby se dala zařadit do některé z hudebních škatulek, si dávají Kaspel s Knightem velký pozor.
Živá vystoupení experimentálních
Legendary Pink Dots mají propracovanou vizuální stránku, založenou na dokonalé souhře světel a stínů, která spolu s jedinečnou hudební produkcí slibuje 26. května v pražském Roxy nevšední zážitek pro uši i oči.