Namgjal Lhamo - hudba z Tibetu živě i virtuálně

24.04.2002 12:08 - Filip Hrubý | foto: facebook interpreta

Namgjal Lhamo
© Namgjal Lhamo
Páteční večer 26. dubna bude v žižkovské Akropoli zasvěcen tradiční hudbě Tibetu v podání tibetské zpěvačky Namgjal Lhamo. Domácí publikum ji mohlo vidět již při návštěvě dalajlamy v Praze v listopadu 2000. Ačkoli Namgjal většinou koncertuje s kapelou Gangčhenpa, kterou vedle ní tvoří ještě její sestra se svým manželem, na pátečním koncertě vystoupí sama a svůj zpěv doprovodí pouze na tibetskou kytaru daňän.

Namgjal se podle vlastních slov snaží představovat západnímu publiku "tu nejčistší a nejtradičnější tibetskou hudbu". Jako absolventka Tibetského institutu múzických umění (TIPA) v indické Dharamsale k tomu má ostatně ty nejlepší předpoklady. Institut založil v roce 1959 tibetský vůdce dalajlama s cílem uchovat v exilu tradiční tibetské umění tance, zpěvu a divadla. Namgjal začala díky svému talentu brzy dostávat nejobtížnější role v tibetských operách a stala se hvězdou souboru TIPA. Po několikaletém vystupování se přestěhovala do Nizozemí, kde dnes žije.

Táhlé písně křehké Namgjal Lhamo jsou pro českého posluchače další šancí jak objevit hudbu dalekého východu. Na rozdíl od produkce tchaiwanského Labor Exchange Bandu nebo crossoverových projektů stále populárnější čínské zpěvačky Feng-Jün Song, se Namgjal nepouští do výletů napříč žánry, ale snaží se o co nejčistší interpretaci původního materiálu, protože jak sama říká: "musím zachovat původní tibetskou kulturu, cítím to jako svou povinnost." I to je jeden z důvodů, proč na koncertech doplňuje svůj zpěv také tradičním oděvem a tanci.

Již více než půlstoletí trvající okupace Tibetu komunistickou Čínou je doprovázena tvrdou kulturní asimilací, páteční koncert Namgjal Lhamo proto představuje jedinečnou příležitost seznámit se s hudbou národa, jehož kultura mizí takříkajíc před očima.

Jak se žije Tibeťanům v exilu? Jaká je tradiční tibetská hudba? Na vaše otázky vám Namgjal Lhamo odpoví v on-line rozhovoru v pátek 26. dubna ve 14:00 hodin na stránkách Informačního servisu společnosti Člověk v tísni.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY