Nezáleží na tom, zda jste věřící, či nikoliv. Dokonce ani na tom, je-li vám bližší metal nebo hip hop. Pokud ale z křesťansky orientované hudby znáte jen "Oh Happy Day", je tady něco špatně. Stručný úvod do této dosud nepříliš probádané oblasti podporuje 10 zvučných příkladů. Nepustit si je by byl hřích.
Začneme těžkým kalibrem. Skillet se dali dohromady v americkém Memphisu už v roce 1996 a od té doby vypustili na trh osm řadových alb, kterých se dohromady prodalo přes dva miliony kusů. Nejsou to tedy žádné ořezávátka. Jedna z nejvýraznějších kapel tzv. křesťanského rocku pro české a slovenské fanoušky dlouho platila za nedostižnou. K velkému překvapení domácí rockové obce ale v listopadu loňského roku došlo k vyslyšení všech modliteb a Skillet se ukázali rovnou v pražské O2 areně coby předkapela hvězdnějších Nickelback. Před koncertem je z fanoušků hlavních hvězd znal nejspíš málokdo, že to ale v podání Johna Coopera a energické bubenice Jen Ledger byla strhující show, kterou lze připodobnit ke koncertům Papa Roach nebo Billy Talent, na tom se ten večer shodli jak příznivci kanadských rockerů, tak fanoušci z tábora čtveřice z Tennessee. Pokud jste ale ten večer nemohli být při tom, nezoufejte. K rostoucí základně fanoušků se můžete přidat už na začátku června, kdy kapela vystoupí na festivalu Bílá hlína ve Slušovicích u Zlína. Míra propagandy: 3 z 5 Alternativa: 3 Doors Down, Papa Roach, Nickelback Doporučené album: Comatose (2006)
Britské kvarteto James Morson, Dave Plubm, Prince Laryea a Enoch Toli si zvolilo jméno podle osmadvaceti kapitol v Bibli, kterým se říká "Skutky apoštolů". Ty mají za úkol šířit evangelium do různých koutů světa, přičemž ta jejich pomyslná, devětadvacátá kapitola, spočívá v šíření zvěstí o Ježíšovi k mladým lidem. Ale nebojte se, The 29th Chapter nejsou žádní uplakaní spasitelé. Vystupují s živou kapelou za zády a během svého odlehčeného vystoupení se v růžových teniskách klidně pustí do breakdancu, točí se na hlavě, skáčou z místa na místo a hecují publikum jako blázni. To vše prostě a jednoduše proto, že je to neskutečně baví. Ač se sluší přiznat, že z hudebního hlediska to možná není tak docela první liga, věřte, že návštěvy koncertu těchto rozjívených mladíků určitě litovat nebudete. Míra propagandy: 3 z 5 Alternativa: Rizzle Kicks, The Roots, Flipsyde Doporučené album: "Supernova" (2011)
Dvě slova: stadionové refrény. Znechucená část čtenářů přeskočí na dalšího interpreta, ti, kterým díky těmto slovům přejel vzrušením mráz po zádech, nechť čtou dál. Kutless jsou na první pohled úplně obyčejná, pop-rocková parta, jakých jsou na trhu tisíce. Na ten druhý už si ale začnete všímat, že jejich písně jsou melodické, dobře vystavěné a hlavně chytlavé. Velmi chytlavé. Refrény mají potenciál bourat zdi a není od věci přiznat si, že se správným marketingovým uchopením by tahle kapela měla na to plnit haly. To by však tahle čtyřka z Portlandu nesměla tolik pět o Kristu. Zatímco jiné křesťanské kapely jsou ve svém vztahu k "tomu nad námi" spíše uzavřenější a mluví o něm v písňových textech spíše v náznacích, Kutless se neštítí ničeho. To jim u ateistického publika ubližuje. A tak, ač jsou skvělými hudebníky, jedná se také o skvělý příklad toho, jak někdy může být přímočarost, doslovnost a prvoplánovost ve výsledku nechtěně kontraproduktivní. Míra propagandy: 4 z 5 Alternativa: Carpark North, The Calling, Bon Jovi Doporučené album: Glory (2014)
Hip hop s popem a taneční hudbou míchá Guvna B a při poslechu jeho tvorby by vás určitě nenapadlo, že má tenhle sympatický Afroameričan s mezerou mezi předními řezáky co do činění s náboženstvím. V pouhých čtyřiadvaceti letech už má ale na krku čtyři albové zářezy, je dvojnásobným držitelem Urban Music Award v kategorii Best Gospel Act, resp. Best Gospel Artist a nedávno stihl rozjet i vlastní řadu oblečení. Pokud vás tvorba tohohle talentovaného Londýňana s kořeny v Ghaně zaujme, můžete se na něj v srpnu zajet podívat na CampFest. Míra propagandy: 2 z 5 Alternativa: Kele Okereke, Dizee Rascal, Tinie Tempah Doporučené album: "The Narrow Road" (2008)
Američtí Superchick působili na scéně od roku 1999, tu pravou slávu jim ale vynesla až jejich třetí deska "Beauty From Pain" z roku 2005, na které se nacházel i největší hit chicagského uskupení - "Stand In The Rain". Příjemně chytlavá pop-rocková tvorba kapely zaujala i mimo křesťanské uši, to když se jejich píseň "One Girl Revolution" objevila ve filmu "Pravá blondýnka" s Reese Witherspoon. Výborné album "Rock What You Got" z roku 2008 už ale bohužel zůstalo labutí písní formace, protože v loňském roce skupina s neproměněnou nominací na Grammy ohlásila rozpad. Fanoušky ale může těšit alespoň fakt, že to jedna ze dvou ústředních osobností, zpěvačka Tricia Baumhardt, nezabalila úplně a momentálně chystá už druhou sólovou desku. Míra propagandy: 2 z 5 Alternativa: No Doubt, Paramore, Avril Lavigne Doporučené album: "Rock What You Got" (2008)
Ani tato bezejmenná a těžko žánrově zařaditelná kapela už neexistuje. Alespoň v tuto chvíli. Důvod, proč si tu ale Thebandwithnoname uvádíme, je prostý - představte si, že jste na koncertě skupiny, která má blízko k The Prodigy i Linkin Park. A v jeho půlce, když jsou všichni takříkajíc "v rauši", najednou hudba utichne a do té doby excentrický frontman Chip Kendall se postaví na piedestal a začne zmatenému publiku předčítat kapitoly z Bible. Rozdováděná mládež se po chvíli uklidní, pomodlí se spolu s ním a koncert pokračuje tam, kde přestal. Bízarní? To si pište. Přesně tohle se ale před čtyřmi lety odehrálo na festivalu Lumen. Míra propagandy: 5 z 5 Alternativa: The Prodigy, Linkin Park, Korn Doporučené album: "Schizophrenix" (2003)
Nashvillští post-grungeři hrají už od roku 2004. Od té doby prodali více jak milion desek, posbírali nějaké ty nominace na Grammy za Best Rock Gospel Album, skrz na skrz projeli Spojené státy, ale teprve v roce 2011 vydali nahrávku, kterou by si všichni příznivci Seether, Soundgarden nebo Shinedown měli pustit. "Until We Have Faces" je masivní nálož plná agresivních riffů, burácející rytmiky a zpěvných melodií, které chytnou a nepustí. Red ale nejsou králové jen ve studiu. Za sebou už mají turné s Three Days Grace, Papa Roach, Breaking Benjamin nebo Saving Abel, což by vám mělo v hlavě rozsvítit kontrolku, že tihle pánové to s publikem umí. Ostatně v listopadu jste se o tom mohli sami přesvědčit i v Praze. Snad ne naposledy. Míra propagandy: 1 z 5 Alternativa: Seether, Shinedown, Papa Roach Doporučené album: "Until We Have Faces" (2011)
Z Greenville ve státu Illinois pochází i nejdéle hrající jméno v našem výběru. Pop-rockoví Jars Of Clay se na scéně poprvé objevili v roce 1993 a od té doby už naše uši nakrmili dobrou jedenáctkou alb, ze kterých dohromady vzešlo dvaatřicet singlů. Hudebně jsou to kolikrát opravdu devadesátky jako vyšité, až je to někdy vtipné. Třeba v klipu k "Unforgetful You", ze kterého ta tehdejší, mladistvá naivita doslova teče. Naštěstí ale mají i lepší věci. Třeba romantická tryzna "Lonely People" se objevila i v u nás dobře známém seriálu "Everwood", a snad i proto, že se děj odehrává v neexistujícím horském městečku kdesi v zalesněném Coloradu, krásně do něj zapadla. Kromě něj si ale jejich hudbu vybrali i tvůrci seriálů "Sběratelé kostí" nebo "Dr. House". Inu, patříte-li mezi staromilce a hledáte něco klidného a mírumilovného, tvorba Jars Of Clay by pro vás mohla být tím pravým. Míra propagandy: 3 z 5 Alternativa: Jimmy Eat World, Matchbox Twenty, Lifehouse Doporučené album: If I Left The Zoo (1999)
V našem seznamu máme i žensky zpívaný symfonický metal. HB pocházejí nepřekvapivě z Finska a na své křesťanské zaměření upozorňují už v názvu. Všemocná wikipedie sice cituje jeden z jejich rozhovorů, ve kterém kapela uvádí, že tyto iniciály neznamenají ve skutečnosti vůbec nic, ale zkuste si pustit třeba jejich nahrávku "The Jesus Metal Explosion" s vysoce angažovanými náboženskými texty a nic jiného, než "Holy Bible" vám k nim už sedět nebude. A mimochodem, i HB už u nás hráli. Loni v srpnu se představili na vsetínském křesťanském festivalu United. Míra propagandy: 5 z 5 Alternativa: Within Temptation, Evanescence, Nightwish Doporučené album: "The Jesus Metal Explosion" (2011)
To nejlepší nakonec. Pokud byste si měli pustit jen jediného interpreta z tohoto výčtu, dejte šanci Switchfoot. Právě oni mohou být pojítkem mezi křesťansky založenými posluchači i nevěřícími, neboť, jak sami říkají: "Snažíme se psát hudbu jak pro křesťany, tak pro ty, kteří v Boha nevěří". A skutečně je tomu tak. Jejich texty jsou téměř univerzální, prosté jakékoli propagandy, a pokud za nimi budete chtít vidět Boha či nikoliv, je to pouze na vás. Co je ale asi ještě důležitější, je samotná hudební stránka. Switchfoot se už téměř dvacet let věnují vkusnému pop-rocku s lehkou příchutí elektroniky, který na obou stranách barikády hledá jen těžko konkurenci. Ze singlů to ale spíš nepoznáte, a tak si radši rovnou pusťte celá alba. Nezáleží na tom, zda zvolíte debut "The Legend Of Chin" (1997), asi nejoceňovanější nahrávku "The Beautiful Letdown" (2003) nebo aktuální novinku "Fading West" (2014). V jejich případě nikdy nešlápnete vedle. Je libo nabroušenou rockovou divočinu? Optimisticky houpavé funky? Poctivou baladu, která chytne za srdce? Vše je k dispozici. Opravdu, jakékoliv z jejich devíti alb vás přesvědčí o tom, že tento zdánlivě vyčerpaný žánr ještě zdaleka neřekl poslední slovo a stále se v něm dají vymýšlet nové, kvalitní a dosud neslyšené věci. A koncerty? Kdo je někdy viděl naživo, ví, že tohle jsou zážitky z těch nejlepších. Míra propagandy: 1 z 5 Alternativa: Goo Goo Dolls, Imagine Dragons, Hoobastank Doporučené album: "The Beautiful Letdown" (2003)
Premisa článku? (Gouda, 21.04.2014 13:24) Reagovat
Náboženství je (když upustíme od všech negativních dopadů na společnost) jen zájmový kroužek. Stejně jako jiné zájmy umělců, i tento může být inspirací k tvorbě. Ale tento fakt si nezaslouží žádnou speciální pozornost. Je to na stejné úrovni jako písně inspirované Pánem Prstenů (vivat Led Zeppelin), nebo tvorbou keramiky. Navíc, pokud někdo takto úzkému myšlenkovému směřování obětuje celou svojí uměleckou tvorbu (neřkuli život), je na snadě, že tento člověk není psychicky úplně zdravý.
chýbajú Delirious?(aj keď už spolu nehrajú), ... (zuzka, 21.04.2014 18:18) Reagovat
chýbajú Delirious?(aj keď už spolu nehrajú), Relient K, Gungor, Group 1 crew, ale asi hlavne LZ7! :) ale TOPom pre mňa zostávajú Switchfoot a to hlavne pre univerzálnosť ich textov:)
inak vďaka za tento článok,je fajn vedieť,že aj ľudia,čo ku kresťanstvu "nepáchnu" sa orientujú v kvalitnej "kresťanskej" hudbe:)
Tak rozhodně jsem nečekala, že by se tu objevil... (Dextra, 23.04.2014 09:41) Reagovat
Tak rozhodně jsem nečekala, že by se tu objevili moji oblíbenci (Manafest, The Letter Black a Icon For Hire přece jen nejsou zrovna známá jména, navíc pokud jsem správně zaregistrovala, tak do těch posledních se pokusilo zatnout drápy Bravo), ale absence Thousand Foot Krutch mě přece jen překvapuje.:)
Re: Tak rozhodně jsem nečekala, že by se tu objevil... (juksek, 27.04.2014 20:11) Reagovat
Tak pač je autor ateista, nezná všechny náboženské kapely.... ale The Letter Black mi tu taky chybí :) Nebo třeba Fireflight.
vyserte se na předsudky (honza, 01.05.2014 12:20) Reagovat
V křesťanství jsou věci, kvůli kterým bych se sám za křesťana neoznačil, ale jejich tvorba přesto tvoří podstatnou část hudby, kterou poslouchám. Hlavně proto, že mám slabost pro ty rozmáchlé stadionové melodie a taky tyhle lidi s pokorou a často velkou pravdou zpívají o věcech, které se denně dotýkají každého člověka. Vedle všech těch egomaniakálních rockerů a raperů je to příjemné zpestření (samozřejmě nic proti rocku ani rapu, poslouchám obojí).
Díky tomu a vysoké hudební úrovni pak nemám s občasnou propagací džejsího žádný problém.
Každopádně super, že na tohle téma vznikl článek v takhle velkém médiu, ty hudby za to stojí.
Další: Petra, Delirious?, The Insyderz, Gungor, Jesus Culture se zpěvačkou Kim Walker, pozdější Amy Grant, Phil Keaggy, ...
Tweet