These New Puritans, oOoOO, MeetFactory, Praha, 20.11.2013

Nafackovat, či ukonejšit? These New Puritans umí oboje

Vydáno: 21.11.2013 22:47 v sekci Naživo - Andrea Šafářová | foto: facebook interpreta

Večírek pro fajnšmekry. Takový nachystal na rozloučenou třídenní Radio Wave Stimul festival s headlinery These New Puritans. Ti totiž vzdali hold nejen živým nástrojům skladbami z "Field Of Reeds" na pomezí vážné hudby, ale i frackovitému hip-hopu. S mluvčím-pankáčem v čele. Intenzita v hudbě má nový význam.

Live: These New Puritans

support: oOoOO
místo: MeetFactory, Praha
datum: 20. listopadu 2013

These New Puritans
© Kryštof Havlice
Celých sedm let od doby jejího založení si čeští posluchači museli chtě nechtě odpírat naživo tuhle londýnskou senzaci, jejíž rukopis si nespletete. Přesto byste se její dosud vydané tři desky bez informací nikdy neodvážili uklidit pod jedno jméno. These New Puritans se tvůrčím životem doslova řítí a jediným vodítkem na této cestě je jejich intuice a lidský pud.

A instinktivní záležitostí byl i jejich debut na českých prknech, ve smíchovském klubu MeetFactory. Spontánní, tlející živočišností a nasycený projevy vnitřní revolty. Z pódia proudilo v různých formách neuvěřitelné množství energie, jejíž volná a skrytá podoba se střídaly s pohybem singlů z protestní dvojky "Hidden" a podprahové novinky "Field Of Reeds". A když se nahrávky, které jsou jako den a noc, potkají na jednom setlistu, a ještě konkrétně tyhle dvě, je jasné, že ten večer se vám klidně spát nebude.

Na sladké snění nenaladil ani předskokan oOoOO, byť v jiném slova smyslu. Kalifornský projekt Christophera Dextera Greenspana sliboval příjemnou relaxaci v husté, lepkavé lázni temných elektronických smyček a bezútěšných samplů. Místo toho se ale posluchač, jak jeden návštěvník trefně vystihl ve facebookové události, dočkal jen trochu ubohého, plochého setu fosforeskujícího pouze příšernými pouťovými sirénami v závěru.

Dojem nepřesvědčivosti podpořil producent i svým počínáním na pódiu. Chvílemi vypadal, že se nudí, jindy se s krabičkou v ruce kymácel s podezřením, že se o něj pokouší mdloby. Ocenit lze snad jen analogové černobílé projekce, které sice záběry na kouřící slečny neomráčí, ale svou zacykleností skličujícímu elektronickému vlnění svědčí. Pomyslný titul nejlepšího dýdžeje festivalu si tak udržel berlínskou taneční scénou odkojený John Lemke s konzistentní směsí chillwaveu, housu, ambientu a vůbec všemožných elektronických struktur.

Možná i z jiného důvodu by bylo lepší umělce zvaného oOoOO (čti "o-ou" spíše než "oh") nechat doma, ve studiu. Ne, že by Puritáni neměli nad předskokanem navrch, koncept jejich divoce polarizující show s aurou náboženského obřadu by ovšem snesl pozornost i sám pro sebe. Čím si to sedmičlenná sestava zasloužila, že z ní nešlo spustit oči?

Zvukem. Je zajímavé sledovat, jak se jednotlivé party netypického nástrojového obsazení řetězí naživo a monumentálně gradují. Jako v písni "The Light In Your Name" - do prosté klavírní linky a hypnotického dvojhlasu Jacka Barnetta a portugalské jazzové zpěvačky Elisy Rodrigues nejprve žestě malují obrazce, aby se společně s bicími postaraly o mimořádně dramatické rozuzlení. Tvorba These New Puritans je na více než čemkoliv jiném založena na rytmech, což asi netřeba zdůrazňovat - dvě bicí soupravy skutečně nešlo nejen při přesně mířené provokaci "Attack Music" přeslechnout.

A vlastně ani přehlédnout - Thomas Hein, obstarávající elektronickou sadu za hradbou samplerů a podobných bedýnek, nad bubny divoce čaroval. S Jackovým dvojčetem Georgem tak utvořili silný tandem, jehož beatová zeď podrazila nohy všem bez výjimky. Ze dvou třetin naplněný klub si ale milerád nechal ubližovat agresivním zvukem desky "Hidden" a přirozeně křepčil do jeho rytmu. A ztotožnil se s ním evidentně víc než s uhlazenými divnosvěty puritánské novinky. Snad za to může genderový i věkový průměr, který se usadil na hodnotách muž, pětadvacet.

A takový se usídlil i na pódiu, přestože to bylo o fous. Maskulinní trojice si totiž na své turné pozvala klavíristku a hráčku na lesní roh/trumpetistku. Doplněno o mužskou sílu rovněž na lesní roh a již zmíněnou, skvělou vokalistku Rodrigues, se jádru formace podařilo dát dohromady vyváženou sestavu, jež s přehledem pokryje instrumentální bohatost "Field Of Reeds". A že by hostující většina ukrojila pozornost zakládajícím členů? Jak směšná myšlenka...

These New Puritans
© Kryštof Havlice
Zaprvé, bubeník George přihříval polívčičku tak urputně, že si musel několikrát mezi písněmi přivolat kolegu technika. Zadruhé, introvertní Thomas o zájem snad ani nestojí. A Jack? O něj starost rozhodně mít nemusíte. On ví, že publikum je jeho a nemusí mu věnovat přehnanou péči. Raději se v pevné symbióze s hudbou soustředí na perfektní frázování a dikci. A když v závěrečné skladbě "V (Island Song)" začne tím svým yorkeovským tenorem poetizovat, prominete mu i lehkou aroganci v jeho projevu. Jack Barnett je vlastně tak trochu onen promítač s vlčí tlapou z videoklipu - hlasovou vábničkou přitáhne duše co nejblíže k sobě, aby se pak mohl vysmát jejich naivitě kanonádou beatů.

A zlatý hřeb? Ten je bezkonkurenčně jeden - "Organ Eternal", "tokáta a fuga jednadvacátého století". Ústřední motiv naživo ještě několikanásobně více strhne a když se do něj v závěru začnou postupně vpíjet nebesky spojené vokály Rodrigues a Barnetta, je to jako kdyby vám někdo přejížděl kostkou ledu po zádech. Skvostné.

These New Puritans musí naživo vidět a slyšet každý hudební labužník. Tečka.

  • Bomba (Nikeman, 25.11.2013 15:49) Reagovat

    Naprosto uzasnej koncert neuveritelne (nejen zvukove) originalni kapely. Dalsi ze splnenych hudebnich snu. Jenom skoda, ze ti nactileti "intelektualove" s velkejma cernejma brejleme na xichte a kvetakem na hlave nedokazou poradne zatleskat ... tleskani asi neni moc "in". Doufam, ze jestli se tady TNP ukazou jeste nekdy v budoucnu, dorazi na ne vic lidi ted do Meetfactory.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Katapult - 80's Album Trilogy (vinyl box) 7/10
Recenze: Vinylový box "80's Album Trilogy" dokazuje, že Katapult byl v této dekádě šťavnatý a ve formě Katapult pokračuje v oslavách padesáti let existence, znovu koncertuje, vydává nové desky, ale nezapomíná se ani poohlédnout do minulosti. Tentokrát si vzal na paškál druhou polovinu osmdesátých let a do jedné krabice nacpal vinyly z... čtěte zde
Vydáno: 12.12.2025 14:00 v sekci Recenze
David E. Gehlke - Turned Inside Out: Oficiální příběh Obituary 7/10
Hudba v tisku: Přímo na dřeň Obituary: kniha "Turned Inside Out" nabízí poctivý, nikoli však převratný portrét deathmetalové jistoty Na Obituary se můžete spolehnout. V přibývajícím počtu mladých deathmetalových kapel čnějí tihle floridští veteráni jako neerodující monument a v nezměněné intenzitě se valí dál. Jejich příběh vypráví kniha "Turned Inside... čtěte zde
Vydáno: 12.12.2025 08:00 v sekci Recenze | Hudba v tisku
Lucie, O2 arena, Praha, 10.12.2025
Naživo: Lucie roztáhla křídla tažnejch ptáků. A celá O2 arena s ní Skupina Lucie se blíží do finále narozeninového turné ke svému čtyřicátému výročí. Předposlední koncert se, stejně jako ten o den dříve, konal v pražské O2 areně a my byli znovu u toho. Jak se obě vystoupení lišila? A kam se... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2025 14:00 v sekci Naživo
Pohled do českých hitparád - 49. týden 2025
"Vánoce na míru" už úřadují. Ewa Farna boduje se svátečním hitem v rádiích i ve streamování Dva týdny před Štědrým dnem se Ewa Farna se svou novodobou klasikou "Vánoce na míru" dostala na osmé místo rádiové hitparády, v pořadí digitálních singlů jí dokonce patří už číslo dva. Vedení z minulého kola si v hlavních... čtěte zde
Vydáno: 11.12.2025 08:00 v sekci Novinky | České hitparády
Nové desky 48/2025 - od Thomase Raggiho přes Zac Brown Band po živáky Depeche Mode a Nicka Cavea
Nové desky 48/2025 - od Thomase Raggiho přes Zac Brown Band po živáky Depeche Mode a Nicka Cavea Hned dva členové slavných skupin se tento týden prezentují sólo. Tím prvním je kytarista Måneskin Thomas Raggi, tím druhým Tom Smith z Editors. K nim se připojili Zac Brown Band, Norka Anna Of The North, živáky Depeche Mode, Scorpions a... čtěte zde
Vydáno: 10.12.2025 17:00 v sekci Novinky | Nové desky
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Thom Yorke doprovodil atmosférickou píseň "Dialing In" abstraktním vizuálem (01.07.2025 11:36)
- Nové desky 18/2025 - od Blakea Sheltona přes Maren Morris po Arcade Fire (14.05.2025 13:00)
- Video: Thom Yorke v povedené skladbě "Back In The Game" po letech spojil síly s Markem Pritchardem (20.02.2025 10:36)
- Fotogalerie: The Smile zahráli pro zaplněné Forum Karlín (15.06.2024 08:42)
- Video: Thom Yorke ve smutné písni "Knife Edge" z filmu "Confidenza" popisuje rozpad krachujícího vztahu (29.04.2024 08:27)
- Audio: The Smile se podělili o plnohodnotnou studiovou verzi písně "Bending Hectic" (21.06.2023 17:16)
- Fotogalerie: Koncert The Smile ve fotografiích (20.05.2022 08:43)
- Recenze: "A Light For Attracting Attention" od The Smile je víc než jen volné pokračování Radiohead (19.05.2022 08:00)
- Video: The Smile vydali k písni "Thin Thing" surreálný animovaný videoklip (12.05.2022 14:25)
- The Smile Thoma Yorka konečně ohlásili debut (21.04.2022 13:14)

ALBUM TÝDNE 49/2025

Pan Lynx
Odvrácená strana lesa

Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se naopak stal pánem situace? A jak dopadla rocková symfonie duality?

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)
Ne 25.01.
Raye (UK) (O2 arena, Praha)
So 31.01.
Benjamin Amaru (CH) (Café V lese, Praha)
Čt 05.02.
Béla Fleck / Edmara Castañedy / Antonio Sánchez (US/CO/MEX) (Archa+, Praha)
So 07.02.
Alfa Mist (UK) (MeetFactory, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík The Prodigy Justin Bieber Prince Ewa Farna Lady Gaga Madonna Beyoncé Coldplay Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe