Oslava schovaná spíše do utajení

24.02.2013 10:00 - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

INXS bez Michaela Hutchence spíše tápali a vydali pouze jednu desku "Switch". Jejich asi nejslavnější album "Kick" se loni dožilo pětadvaceti let, a tak přišla na řadu rekapitulace této legendární součásti jejich diskografie. Avšak v plné tichosti vznikl celkem neucelený komplet, sestavený horkou jehlou.
6/10

INXS - Kick 25

Skladby: CD1: Guns In The Sky, New Sensation, Devil Inside, Need You Tonight, Mediate, The Loved One, Wildlife, Never Tear Us Apart, Mystify, Kick, Calling All Nations, Tiny Daggers / CD2: Never Tear Us Apart (Soul Version), Move On (Guitar Version), I'm Coming (Home), On The Rocks, Mystify (Chicago Demo), Jesus Was A Man (Demo/Outtakes), The Trap (Demo), Never Tear Us Apart (Live From America), Do Wot You Do, Guns In The Sky (Kick Ass Remix), New Sensation (Nick 7"), Different World (7"), Calling All Nations (Kids On Bridges Remix)
Vydáno: 24.09.2012
Celkový čas: 39:59 + 52:26
Vydavatel: Universal
Nepříliš povedené dva roky a něco staré tribute album "Original Sin" bylo možná stimulátorem následných kroků a pohledů zpátky. INXS bez tragicky zesnulého Michaela Hutchence byli rázem poloviční, a i když s vydáním "Switch" to vypadalo na slibný nový začátek, nemělo to příliš dlouhého trvání. Mezitím čas běžel splašeným tempem a jejich zásadní deska "Kick" měla slavit dvacáté páté výročí. V roce 2011 vyšel box se všemi remasterovanými řadovkami a samotné "Kick" vyšlo za poslední dekádu hned ve třech různých provedeních, takže "Kick 25" mělo celkem složitou startovací pozici něčím ještě zaujmout a neopakovat se.

"Kick" je jejich bezesporu nejprodávanější deskou, přinesla hity "Need You Tonight", "Devil Inside", "New Sensation", "Mystify" a nádhernou baladu "Never Tear Us Apart", plus INXS natočili pár klipů v naší stověžaté Praze. První rozšířená reedice vyšla v roce 2002 (s pěti bonusy), dva roky nato následovala první deluxe verze se dvěma disky - s oběma edicemi má "Kick 25" hodně velký průnik ve své skladbě bonusového kotouče. Zároveň první cédéčko se samotným "Kick" obsahuje stejný remaster (dle diskuse fanoušků) jako zmíněný box (některá alba se dala zakoupit i samostatně), takže pokud jste si dříve vydané varianty zakoupili, budete mít doma vše duplikované. A vlastně se i nabízí otázka, zda další reedice měla vůbec smysl.

Deska "Kick" sázela nejenom na nálož hitovek, ale i přesně vyhraněný zvuk INXS, který byl pro ně charakteristický - snadno jste je díky tomu rozpoznali. Ani po letech se nevytratil náboj a Michaelův odkaz v textech. Zvukové pročištění je uděláno velmi dobře, nechybí dynamika a naštěstí zůstal i cit pro detail, studiové vychytávky. Bonusová sestava je takový pel-mel sestavený celkem hlava-nehlava, bez určité chronologie. Nabízí kompletní béčka (za povšimnutí zejména stojí trojice "Move On", "I'm Coming (Home)" a "Do Wot You Do"), zlomek remixů a pár demáčů či živých nahrávek. "Never Tear Us Apart (Soul Version)" by měla být spíše chápána jako původní demo, přesto z ní stále čiší ono kouzlo momentu. Zamrzí, že zde není naplno využitá poskytnutá minutáž CD a materiálu k dobru mohlo být více.

Souběžně vyšlo "Kick 25" ještě na sběratelském červeném vinylu a k mání je i sběratelský box. Ten přináší třetí audio disk s dalšími remixy a dokumentárním DVD. Na něm je nepatrný zlomek klipů, koncertních střípků, zaměřuje se však na track by track komentář skladeb a obsáhlou knižní publikaci. Avšak ani toto rozšířené balení nepřináší nic navíc, co by již dříve jaksi nevyšlo; k velké nevoli fanoušků. Zůstala tak stále opomenuta celkem velká hromada remixů vyšlých jen na dvanáctipalcových singlech a žádná edice neobsahuje nic z dříve nevydaného materiálu (myšleno ze studiových sessions, jamů nebo alternativních mixů jednotlivých písniček). A pokud někdo spoléhal aspoň na kompletní sbírku videoklipů, též musel toto oželet. Pokud jste tedy zavčasu nepořídili skvěle udělané 2DVD "I'm Only Looking (The Best Of)", máte jaksi smůlu. "Kick 25" tak má určitou pachuť nepovedené práce v oparu určité tichosti, zapomnění.

Pětadvacetiny "Kick" bylo záhodno připomenout, ale samotné balení je spíše rychloproduktem, kdy se neodvedla adekvátní práce s archivem, což je celkem promarněná šance. Přiložený materiál, jak již bylo řečeno, se v několika obměnách až na pár výjimek objevil na dřívějších reedicích. Recenzovaná dvoudisková verze je jen slabším bratříčkem k deluxe boxu, který si díky dokumentační úloze zaslouží poctivou sedmičku. Snad se to při pomalu blížícím se výročí následné řadovky "X" povede mnohem lépe.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY