Reklama

Ponoření druhé: Přál bych si, abys tu byl

24.07.2012 09:00 - Michal Koch

Přál bych si, abys tu byl, abys zářil dál, ty bláznivý démante! Rád bych věřil, že tě ten stroj ještě nesemlel, ale tuším, že úniku není. Tvé oči vyhasly jako černé díry na nebi. Přesto prosím, ty vítězi i poražený, zazař znovu jako démant! Přál bych si, abys tu byl...
9/10

Pink Floyd - Wish You Were Here (Immersion Edition)

Skladby: CD1: Shine On You Crazy Diamond (part 1), Welcome To The Machine, Have A Cigar, Wish You Were Here, Shine On You Crazy Diamond (part 2)
CD2: Live At Wembley 1974 (Shine On You Crazy Diamond Parts 1-6, Raving & Drooling (raná verze Sheep), You've Got To Be Crazy (raná verze Dogs)), Wine Glasses (from "Household Objects"), Have A Cigar (Alternative Version), Wish You Were Here (With Stéphan Grappelli)
DVD1: Wish You Were Here 2009 5.1 prostorový mix, Wish You Were Here 1975 originální LPCM stereo mix, Wish You Were Here 1975 kvadrofonní mix
DVD2: Filmy promítané při koncertě: Shine On You Crazy Diamond Intro, Shine On You Crazy Diamond, Welcome To The Machine, Krátký film Storma Thorgersona (2000)
Blu-ray: Wish You Were Here 2009 5.1 prostorový mix, Wish You Were Here 1975 originální stereo mix, Wish You Were Here 1975 kvadrofonní mix, Filmy promítané při koncertě: Shine On You Crazy Diamond Intro, Shine On You Crazy Diamond, Welcome To The Machine, Krátký film Storma Thorgersona (2000)
Vydáno: 04.11.2011
Celkový čas: CD 111:18 + DVD cca 251 + BR cca 251 min.
Vydavatel: Parlophone
Pravda je, že "The Dark Side Of The Moon" je pravděpodobně nejznámější a komerčně nejúspěšnější album Pink Floyd vůbec, přesto je z tohoto veleplodného období skupiny mému srdci nejbližší o dva roky mladší počin "Wish You Were Here". Snad proto, že opus "Shine On You Crazy Diamond", který toto album otevírá i uzavírá, je pro mne ten největší skvost z dílny této kapely vůbec. O albu jako takovém si možno počíst v komentované diskografii, strohý výčet disků a všeho dalšího, co obsahuje ponorná edice, si rovněž můžeme vypůjčit jinde.

Kromě milých serepetiček, jako je znovu (s patřičnými grafickými motivy) šála či pivní tácky, kopie vstupenky nebo backstage passu a tentokrát bez jakýchkoliv grafických motivů tři skleněnky (tedy stejná sestava, jako u "The Dark Side Of The Moon"), vévodí krabici opět dvojice výpravných bookletů na křídovém papíře. První obsahuje spoustu vynikajících, převážně černobílých fotografií zejména ze studia, ale rovněž z koncertů nebo (jednu) dokonce z pánských toalet. Ve druhém jsou kromě textů písní a všech úchvatných fotografií z původního bookletu rovněž další návrhy včetně úplně prvotní, nakonec nezrealizované myšlenky na obal alba a dále vzpomínání výtvarníka Storma Thorgersona na vznik obalu a několik slov o albu od novináře a spisovatele Marka Blakea.

Wish You Were Here Immersion Edition 2
Disků obsahuje mohutná krabice tentokrát pět. První dva odpovídají dvojCD verzi této reedice z roku 2011. První cédéčko obsahuje skvělý nový remaster původního alba, pod kterým jsou podepsáni James Guthrie a Joel Plante. Druhý disk jest lahůdkou pro každého fanouška, neb obsahuje pět dříve nevydaných, radikálně odlišných verzí skladeb a navíc druhou ochutnávku "Wine Glasses" (první je na stejné edici "The Dark Side Of The Moon") z nikdy nevydaného projektu "Household Objects". Tři skladby pocházejí z koncertu v londýnském Wembley v roce 1974: jedná se o velmi syrovou, ještě nevybroušenou verzi "Shine On You Crazy Diamonds", dále "Raving And Drooling" a "You've Got To Be Crazy", které se o tři roky později proměnily ve skladby "Sheep" a "Dogs" na albu "Animals" (které by si mimochodem svoji Immersion Edition rovněž zasloužilo). Na těchto třech písních je krásně slyšet, kterak Pink Floyd postupně cizelovali aranže, přidávali a ubírali nápady, měnili strukturu. Alternativní studiové verze "Have A Cigar" a zejména "Wish You Were Here" s houslemi Stéphana Grappelliho svědčí o tom, že neměli problém zahodit zajímavý nápad, který ovšem nezapadal do celku či přirozeného zvuku kapely.

Dvě DVD a jeden Blu-ray, obsahem totožné, jsou rájem či prokletím pro každého audiofila. Jejich hlavní náplní je totiž původní album ve třech různých mixech, a to originálním stereo a kvadrofonním z roku 1975 a prostorovém 5.1 mixu z roku 2009, tedy dostatek příležitostí pro každého pouštět neustále dokola, srovnávat, hodnotit, případně se i dohadovat. Že jsem příznivec prostorových 5.1 mixů, je z mých předchozích článků pravděpodobně zřejmé, přednost mu dávám i tentokrát. Jako bonus se zde nacházejí tři filmy promítané na koncertech a krátké experimentální dílo "Storm Thorgerson Short Film" za hudebního doprovodu jakéhosi sestřihu z alba "Wish You Were Here" - zajímavé, ale nic, co by bylo třeba vidět dvakrát.

Při srovnání se stejnou edicí "The Dark Side Of The Moon" je tedy "Wish You Were Here" o trošku chudší sestra. Vítané by jistě byly nějaké (jakékoliv, klidně i technicky nekvalitní) videozáběry z koncertů v období 1973-1975, jakož i dokument o natáčení desky jako takové, jistě se za ten půlrok v Abbey Road Studios odehrálo mnohé zajímavé, na co by pánové Gilmour, Waters a Mason mohli pro účely této edice zavzpomínat. I tak se jedná o výjimečný počin, který lze skalním jen doporučit.Reklama

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

  • Shine on... (Majklb, 24.07.2012 13:23) Reagovat

    Pěkně napsané... Disk č. 2, by si zasloužil samostatnou recenzi :-D

Reklama

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY