2011: Ro(c)k Mejly Hlavsy

26.02.2011 05:00 - Lukáš Benda | foto: facebook interpreta

Uctívači undergroundu, pozor! Na Lábusově lounském labelu Guerilla Records vyšel v polovině ledna výlisek se záznamem dvaadvacet let starých koncertů legendární Půlnoci "Kniha noci". Plastický pohled na svět a odkaz Mejly Hlavsy tak i nadále žije, je totiž nadčasový a, na rozdíl od lidí, také nesmrtelný.
9/10

Půlnoc - Kniha noci

Skladby: CD1 (Chmelnice 30.6.1988): Dopis, Nikde nikdo, Podivná je podivná, Muchomůrky bílé, Zametám a neuklízím, Holou pěstí - bonus - Konfrontace (17.6.1989), Tygr, Je to nebezpečný, Magické noci - bonus - Půlnoc & Allen Ginsberg, Nanao Sakaki a hosté (28.4.1990), Magické noci
Skladby: CD2 (Chmelnice 9.2.1989): Podivná je podivná, Nikde nikdo, Kanárek, Hochu zlatej, Kniha noci, New York City, Píseň pro Nico, Rány těla, Přízraky, Oblíkla se do kůže, Dopis
Vydáno: 17.1.2011
Celkový čas: 69:06 + 68:13
Vydavatel: Guerilla Records
Hlavsovi by letos bylo šedesát, pátého ledna totiž uplynulo deset let, co největší hudební persona minulého století zemřela. Lábus na dvě kulatá výročí připravil dvě důstojné vzpomínky. Totiž dvojalbum "Kniha noci" od Půlnoci.

Pro připomenutí - Půlnoc je výdobytkem perestrojkové doby. Ikonami těch časů jsou na tuzemské bigbítové scéně Lou Reed z Ječný Mejla Hlavsa a Nico z Ječný Michaela Němcová - základní stavební kameny Půlnoci. Kapely, která podobně jako Garáž, navazovala na původní tvorbu The Plastic People Of The Universe. Půlnoc je také předchůdcem synth-symfonických, vozáryovských Fiction - tam ale Michaelu Němcovou v roli frontwoman nahradila Jitka Charvátová.

"Mejla se uměl na všechno dívat tím prostým, indiánským způsobem. Miloval ho každý - od mladých holek, po ty největší fousatý tygry," vzpomínala před dvěma lety na Hlavsu právě JI.

Mejla Hlavsa...

Mejla Hlavsa
... se narodil 6. března 1951 a zemřel 5. ledna 2001. Byl tváří tuzemského undergroundového hnutí, baskytaristou, zpěvákem a také spoluzakladatelem legendárních DG 307 a The Plastic People Of The Universe. S PPU natočil celkem patnáct desek, dále působil v souborech Půlnoc, Garáž, Fiction a vydal i sólové album. V sedmdesátých letech byl perzekvován, přičemž vše vyvrcholilo v roce 1976 takzvaným procesem s českým undergroundem - z protestů pak vznikla Charta 77. Po revoluci si zahrál společně se svým idolem, frontmanem Velvet Underground Lou Reedem, v Bílém domě při setkání prezidentů Václava Havla a Billa Clintona. Po znovuobnovení DG 307 i PPU byla Mejlovi v dubnu 2000 diagnostikována rakovina plic. Na podzim téhož roku mu po sérii operací zjistili doktoři i zhoubný nádor na mozku. V prvních lednových dnech roku 2001 Indián Mejla Hlavsa zemřel. Pohřben byl na Zbraslavi. Kromě dochovaných uměleckých děl připomíná tohoto velikána i pamětní deska, která je umístěna v pražské Ječné ulici, kde Hlavsa několik let bydlel a řádil.

Půlnoc vydala za dobu své existence dvě studiová alba - eponymní debut v roce 1990 a americkou desku "City Of Hysteria" o rok později. Ale už v předrevoluční době zněla, jako kdyby její členové posledních dvacet let strávili pilováním svých možností a schopností po garážích na východním pobřeží USA a ne skrýváním se před establishmentem v ČSSR.

Za pravdu mi dává úvodní disk, na kterém se objevuje záznam vůbec prvního koncertu Půlnoci z předprázdninového období roku 88. Dalším emerickým bonusem je pak účast beatnického básnického boha Allena Ginsberga při budějckém koncertě, v rámci turné k debutové desce. Jeho hlas zazní v kultovních, plastikovských "Magických nocích".

Na rozdíl od psychedelických Plastiků nabízí Půlnoc svěží odpověď na vlnu alternativního pojetí rocku. Písně v jejím podání znějí světově, a kdyby se kapela bývala odchodem Němcové krátce po vydání druhého alba nerozpadla, uměl bych si představit, že by výrazně uspěla i v zahraničí, minimálně tak, jako se to později podařilo Psím vojákům a vlastně i Plastikům.

Jediným nedostatkem vzpomínkového alba "Kniha noci" tak zůstává jen velice úzký repertoár Půlnoci. Ani snad nevadí, že skupina hraje písně známé od PPU, jako to, že se oba koncerty v jednotlivých titulech překrývají.

Přesto určitě stojí za to album zakoupit a zavítat na jedinečné vystoupení znovuobnovené Půlnoci. Ta se dala dohromady, aby na Mejlovu počest zahrála při vzpomínkovém večírku 8. ledna v Akropoli. Koncertní mini-šňůra pak pokračuje i v těchto dnech - 4. března Půlnoc zahraje v Uherském Hradišti, o den později, v předvečer výročí Mejlova narození, v Brně. Dne 1. dubna se kapela vrátí na místo činu, zpět do žižkovského Paláce Akropolis.


Půlnoc - Muchomůrky bílé


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

  • Ano! (AOC, 27.02.2011 22:40) Reagovat

    Velké díky za kvalitní článek.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY