V populární hudbě není příliš obvyklé, aby skupina nechala své fanoušky čekat na novou desku téměř jednu celou dekádu. Spíše býváme svědky toho, že se interpret snaží vydat další album co nejdříve, ať je jakékoliv. Jinými slovy - vydat desku, dokud je předpoklad, že o ni někdo projeví zájem. To však není případ Stereo MC's.
Tato londýnská kapela vydala své nejúspěšnější album "Connected" v roce 1992 a pak se téměř na devět let odmlčela. Ne, že by se členové skupiny vyloženě flákali - koncertovali, remixovali, zakládali labely a podobně. Do nahrávání nového alba se však každopádně nehrnuli. Je minimálně s podivem, že jim nahrávací firma dala takovou volnost a netlačila je do okamžitého a maximálního zúročení své nově nabyté slávy. Nicméně, po osmi letech se Stereo MC's ve studiu sešli a během sedmi měsíců vytvořila ti, co si nyní můžeme poslechnout na albu "Deep Down & Dirty".
Mým prvním dojmem z alba bylo, že je strukturováno podobně jako "Connected". Skutečně. Ačkoliv jsou skladby trochu jiné, jsou na desku za sebe podle typů řazeny podobně. Toto je patrné zejména v první části desky a nejvíce pak u skladeb 1 a 7. Úvodní titulní věc je totiž svojí rytmikou, basovou a částečně i melodickou linkou příbuzná se skladbou "Connected" a sedmá "Sofisticated" pro změnu mírně evokuje hitovku "Step It Up". Nemluvím tady však o žádném sebevykrádání. Spíš o řazení skladeb podle určitého klíče tak, jak to prostě skupina cítí. Druhým dojmem bylo pozitivní zjištění, že Stereo MC's umí stále napsat dobrou taneční hitovku. Nic na tom nemění ani skutečnost, že Stereo MC's model 2001 zní syrověji a tvrději, než tomu bylo před devíti lety. U skupiny jako by během jejich status quo došlo k jakémusi procitnutí do tvrdé reality, což citelně poznamenalo atmosféru desky. Na druhou stranu se dá předpokládat, že s albem "Deep Down & Dirty" skupina neosloví tak široké publikum a úspěch z let 92-93 zřejmě nezopakuje. Stereo MC's se totiž na nové desce posunuli spíše k undergroundovému soundu a jejich cílem očividně (nebo ušislyšně?) nebylo vytvořit album rádiových hitovek v pravém slova smyslu. Album však přesto obsahuje spoustu skvělých skladeb. Kromě titulní věci jsou to například "Running", "Sofisticated", "Traffic", "The Right Effect" nebo funková vypalovačka "The Graffiti Part One" s výbornými dechy. Základem desky je stále hip-hopová rytmika, nově místy sklouzávající k dubu, výrazný rap a zpěv Roba Birche a výrazné basové linky, které skladby ženou vpřed. U některých písniček se však nemůžu zbavit mírné vatovosti, což je především případ poslední skladby, která je nápadně podobná právě "The Right Effect". Ovšem, jedna dvě vatové skladby byly i na "Connected" a jsou na téměř každém, byť sebelepším albu.
Je tedy "Deep Down & Dirty" zklamáním, nebo nikoliv? Je i není. Pokud jste od skupiny očekávali nemožné - tedy překonání téměř nepřekonatelného "Connected", pak budete možná trochu zklamáni. "Connected" je rozhodně o něco lepší. Pokud jste ale prostě čekali nové album orginální taneční skupiny, která se výrazně podílela na utváření podoby taneční hudby 90. let, pak si" Deep Down & Dirty" určitě pořiďte. Je to totiž dobrá deska.
CD k recenzi poskytla firma Universal.
Album: Stereo MC's - Deep Down & Dirty
Hodnocení: 7/10
Celkový čas: 46:09
Skladby: Deep