TOPlist
John Legend & The Roots - Wake Up!

Legen........dární!

Vydáno: 01.02.2011 13:00 v sekci Recenze - Tereza Vavroušková | foto: facebook interpreta

John Legend spojil síly s hiphopovou partou The Roots a natočili společný song. Jelikož jim to překvapivě ladilo, z jedné písně vzniklo celé album "Wake Up!". Album, které mísí soul, funk, hip hop, R'n'B, reggae a rap. Může z téhle kombinace vůbec vzniknout něco špatného?

7/10

John Legend & The Roots - Wake Up!

Vydáno: 21.9.2010
Celkový čas: 1:02:54

Skladby: Compared To What, Hard Times, Little Ghetto Boy, Wake Up Everybody, Our Generation, Love the Way It Should Be, Hang On in There, I Can’t Write Left Handed, Wholy Holy, I Wish I Knew How It Would Feel To Be Free, Shine

Vydavatel: Sony Music

Spolupráce Legenda s The Roots byla původně zamýšlena pro jednorázový charitativní projekt. Jenže pro velký úspěch se rozhodli kolaboraci natáhnout na celou desku. Jak u amerických bratrů nepřekvapí, album má silně politický podtext. Dříve američtí interpreti kritizovali Bushe, na koncertech se stalo koloritem pálení americké vlajky, projekce obrázků prezidenta v libovolném negativním kontextu či rozdupávání masky s Bushovou podobiznou. Hanobení Bushe plynule vystřídala adorace Obamy, na koncertě se mává americkou vlajkou, obrázky prezidenta se promítají v libovolném pozitivním kontextu a všichni jsou plni naděje a optimismu. Politické téma zní deskou "Wake Up!" skrz na skrz už od titulu desky. John Legend nás vyzývá, abychom se konečně probudili, poučí nás o sociálních nerovnostech, válce, životě v ghettu bez vzdělání, lidských právech a svobodě. Už jen z toho vyplývá, že "Wake Up!" není úplně lehkým oříškem na poslech, ale po většinu času velkým kokosem, který vám přistál na hlavu.

Deska klade na posluchače velké nároky i po hudební stránce. Troufnout si v dnešní hyper-rychlé a uspěchané době zařadit na album dvanácti- a sedmiminutový track se zdá jako marketingová sebevražda. Právě onen dlouhý protest song “I Can’t Write Left Handed” se potácí na hranici sofistikovanosti a natáhlé nudy, záleží, kam se ručička právě vašeho vkusometru vychyluje. Na druhou stranu, kdo se odváží nahlas říct, že ho TEN John Legend s takto závažným tématem třeba trochu nudí?

Naopak svižná a funková záležitost "Our Generation" vás donutí dupnout na plyn či začít tančit v čekárně plné lidí. Pro příznivce reggae je zde "Humanity" a pro milovníky gospelu známá "I Wish I Knew How It Would Feel To Be Free". R'n'B obstará titulní pecka "Wake Up Everybody" s nádhernými vokály zpěvačky Melanie Fiony. Zkrátka je to takový eintopf, který však má velmi hutnou konzistenci.

Album je složeno z coververzí starých gospelových či soulových hitů, kterým The Roots dodali správný říz. Originální verze si Legend s hiphoppery půjčili od takových odborníků, jakými jsou Bill Withers nebo Nina Simone, "Hard Times" je z pera Curtise Mayfielda a "Wholy Holy" od Marvina Gaye. Jediným originálním počinem je singl "Shine", který získal dvě nominace na ceny Grammy.

The Roots mají za sebou již spolupráci s Royem Ayersem, John Legend se podílel snad na každé významné nahrávce minulého století. Jejich společné dítě "Wake Up!" někoho možná naopak uspí, někoho probudí či donutí k zamyšlení. Běžný posluchač se o této nahrávce nejspíš ani nedozví, ale pokud tento hudební bonbónek rozkousnete, čeká vás uvnitř překvapivě lahodná náplň.

  • Název (Respex, 02.02.2011 10:45) Reagovat

    Nechci být hnidopich, ale název tohoto alba a interpret by měl být John Legend & The Roots - Wake Up! Přiznat toto album pouze jednomu z interpretů by byla krádež :) Jinak s hodnocením souhlasím. John Legend může v některých momentech trochu uspávat, ale je to vyváženo originalitou a ,,řemeslnou zručností".

    • Re: Název (autorka, 02.02.2011 10:53) Reagovat

      máte pravdu, hned to napravím, měla jsem nadpis jenom jako "pracovní" verzi :)

  • John (exxxo, 06.02.2011 23:31) Reagovat

    Johna som počul len v 3 songoch - Blame Game s Kanye Westom, Goin Nowhere s MM a v živáku Wake Up Everybody s Commonom a M.Fionou... Vo všetkých na mňa urobil dojem jeho prejav... Prečo po tak skvelej recenzii nemám ešte jeho album? Musím napraviť... ;)

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Disturbed, Megadeth, O2 arena, Praha, 7.10.2025
Naživo: Disturbed v Praze vsadili na melodii, Megadeth na syrovost V roce 2001 se Disturbed ukázali v Praze poprvé, aby představili svůj debut "The Sickness". Nyní se s kultovní, čtvrtstoletí starou deskou, která jim otevřela cestu do rockového mainstreamu, vrátili rovnou do O2 areny. S sebou si jako... čtěte zde
Vydáno: 08.10.2025 19:30 v sekci Naživo
Nové desky 39/2025 - od Taylor Swift přes Jamese Morrisona po Mayday Parade
Nové desky 39/2025 - od Taylor Swift přes Jamese Morrisona po Mayday Parade Jako by fakt, že vychází jedno z nejočekávanějších alb tohoto roku - "The Life Of A Showgirl" od Taylor Swift -, vyvolal v ostatních hudebnících obavy a ti odsunuli své desky na jiné datum. Nebáli se například James Morrison, Mayday... čtěte zde
Vydáno: 08.10.2025 15:00 v sekci Novinky | Nové desky
Taylor Swift - The Life of a Showgirl 6/10
Recenze: Taylor Swift na "The Life of a Showgirl" nahrála nudu, která se ale hezky poslouchá Taylor Swift se na albu "The Life of a Showgirl" vrací k popovému lesku a jistotám, které z ní udělaly globální ikonu. Novinka láme rekordy a zní bezchybně, ale místy až příliš uhlazeně. Zkrátka popová nuda - jenže taková, která... čtěte zde
Vydáno: 08.10.2025 08:00 v sekci Recenze
Šimon Zahradník (Ruworr!ed) - Yungblud nás pozval do Británie na vlastní náklady
Rozhovory: Šimon Zahradník (Ruworr!ed) - Yungblud nás pozval do Británie na vlastní náklady Šimon Zahradník je dítě štěstěny. Během svého koncertu na Rock for People 2024 jej vytáhl na stage headliner Yungblud a virál byl na světě. Frontmanovi Ruworr!ed se tím změnil život, a když jej festival následně ohlásil na další... čtěte zde
Vydáno: 07.10.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
One Republic, Ella Henderson, O2 arena, Praha, 5.10.2025
Naživo: Absolutní bomba! OneRepublic do O2 areny dostali formule, fotbal i trdelník ...a samozřejmě i spousty hitů, u nichž už dávno platí, že nemohou zaznít úplně všechny. Jedni z největších hitmakerů planety sice logicky nepřivezli show, která by se vyrovnala dnes už větším Imagine Dragons nebo Coldplay,... čtěte zde
Vydáno: 06.10.2025 12:45 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Nové desky 35/2024 - od Nicka Cavea & The Bad Seeds přes Palaye Royale po Monkey Business (04.09.2024 12:00)
- Niall Horan vydá v dubnu reedici alba "The Show". Přidá živé nahrávky i duet s Johnem Legendem (15.03.2024 15:12)
- Audio: John Legend sdílí silnou skladbu "Don't Need To Sleep", která pochází z dokumentárního snímku o uprchlických sportovcích (21.12.2023 16:49)
- Nové desky 29/2023 - od Blur přes soundtrack k "Barbie" po rockery Greta Van Fleet (26.07.2023 19:30)
- Video: John Legend představil své songy v exkluzivním vystoupení pro Vevo. Doprovázel se jen na klavír (15.02.2023 18:48)
- Video: Bruce Springsteen vzdává v "Nightshift" poctu zemřelým soulovým legendám (17.10.2022 08:12)
- Nové desky 36/2022 - od Ozzyho Osbourna přes Parkway Drive po Robbieho Williamse (14.09.2022 20:00)
- Video: Madonna, Jimmy Fallon a The Roots zahráli "Music" na nástroje z hudební výchovy a je to pecka (04.09.2022 09:11)
- Nick Cave a Warren Ellis budou v pátek rokovat o albu "Carnage" (17.06.2021 19:05)
- Recenze: John Legend na albu "Bigger Love" ještě nevyhořel. Zatím (01.07.2020 15:00)

ALBUM TÝDNE 40/2025

Robert Plant
Saving Grace

Při vyslovení jména Robert Plant automaticky vytanou na mysli i Led Zeppelin. Působení v hardrockové legendě ale v celé zpěvákově šedesátileté kariéře zabírá jen dvanáct let, tedy pouhou pětinu. Zbytek tvoří řada projektů, spoluprací a formací. Tou nejnovější jsou Saving Grace. Jejich debut nese stejné jméno.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 13.10.
Luboš Pospíšil (CZ) (Lucerna Music Bar, Praha)
Po 13.10.
Nick Mulvey (UK) (Café V Lese, Praha)
Út 14.10.
Luboš Pospíšil (CZ) (Lucerna Music Bar, Praha)
St 15.10.
Chet Faker (AU) (SaSaZu, Praha)
Čt 16.10.
Pendulum (AU) (Forum Karlin, Praha)
Čt 16.10.
Tommy Cash (EST) (Roxy, Praha)
Pá 17.10.
Parov Stelar (AU) (Forum Karlín, Praha)
Pá 17.10.
Diana Krall (CAN) (Kongresové centrum, Praha)
Pá 17.10.
Yungblud (UK) / Palaye Royale (UK) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
So 18.10.
Sting (UK) (Winning Group Arena, Brno)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Beyoncé Lady Gaga Coldplay Madonna Adele Justin Bieber Rihanna Metallica Paul McCartney The Prodigy
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím