Lenoši v Paříži

07.05.2001 05:00 - Martin Mikuláš | foto: facebook interpreta

Jan Muchow
© Michal Novotný
V rámci druhé série Global Connection parties vyslala opět pořádající agentura Wax na několik dnů české představitele taneční scény do tří světových metropolí, aby vstřebali místní atmosféru, natočili nějaký materiál a připravili si na 18. května v Praze a později i v dalších městech speciální set.

Honza Muchow a DJ Blue - neboli Lazy Jimmy - byli vysláni od 10. do 15. dubna do Paříže. Vzali to tam přes Londýn, kde si Blue nakoupil asi 50 desek a pak už celých pět dnů jenom vysedávali po kavárnách, pili šest kafí denně a baštili bagety. Jejich jediným úkolem bylo v jednom malém podkrovním studiu natočit skladbu, která vyjde v květnovém Tripmagu na CD a bude prezentována také v pařížském pavilónu na Global Connection. Původně na ní měli spolupracovat s francouzským producentem jménem Jef K., který byl ovšem velmi zaneprázdněný, takže skladba nakonec vznikla ve spolupráci s jeho spolubydlícím Julianem Sanzou. To je Argentinec momentálně žijící v Paříži, ale vydával desky například také v Kanadě. Ve studiu spolu natočili tříhodinový jam, který pak sestříhali. Jef K. ale určitě přijede reprezentovat Paříž na Global Connection do Liberce a Ostravy, Lazy Jimmy samotní vystoupí na všech parties, tedy v Praze, Plzni, Ostravě i v Liberci. Sami sebe řadí někam mezi dýdžejský set a koncert a o své hudbě mluví jako o "živém a pulsujícím elektru" smíchaném s elektrojazzem. DJ Blue mixuje desky (hodně z produkce labelu Warp records) a Honza ho doplňuje o další zvuky z nejrůznějších mašinek. Upozorňuji, že to je hudba spíše k poslechu, ale dá se na ní i tančit (pohoupávat se).

A jaká je vlastně Paříž očima Honzy a DJe Blue? Protože jsou Lazy, velice jim vyhovoval místní uvolněný styl. Vstává se v deset, kolem dvanácté se poobědvá a popíjí první vínko, na čtvrtou odpolední se dorazí i do práce, kde panuje neustálý stres, protože je najednou málo času a nic se nestíhá, ale pak se zase vše uvolní a lidi vyráží třeba do klubů. Hudba a kluby nejsou v Paříži tak rozškatulkované. Různé scény a styly se zde přirozeně prolínají a ze všeho je cítit jazz a pohoda. Jiný je i přístup lidí, taneční scéna ve Francii funguje o poznání déle. Lidé v klubech neřeší, jestli se na ně někdo při tanci dívá, chodí se bavit a uvolní se tak, jako třeba Češi na rockové zábavě. Taková přirozenost zatím na našich parties chybí. Další prvek, který naše scéna zatím postrádá, jsou producenti a manažeři. Je u nás spousta lidí, kteří hudbu skládají, ale chybí zatím ti, kteří by se o ně starali a snažili se je prodat a prosadit, často se o to starají sami umělci. To vše je ale otázka času.

Honza v Paříži vstřebával atmosféru tak důkladně, že i lehce nastydl, a tak se šel Blue podívat na set Laurenta Garniera do vyhlášeného klubu Rex nakonec sám. Laurent předvedl výborný osmihodinový tech-houseový set. Na jeho klubové noci se prý pravidelně schází celá pařížská taneční scéna a není čemu se divit. Klub byl plný a Blue dodává, že to byl čtvrtek...

K Francouzům prostě patří jazz, funk a hip-hop, neboli - jak to vyslovují oni "ip-op". Zvuk je veselý a otevřený, scény se mnohem více prolínají a vše doplňuje uvolněnou atmosféru města nad Seinou. Možná i proto si Blue poprvé v jedné kavárně vsadil sportku a vyhrál 60 franků. V jiné kavárně se jim zase poštěstilo potkat za denního světla úplně opilou herečku Anni Gerardotovou, kterak neustále někam telefonuje...

Bude mít Paříž na jejich vystoupení na Global Connection party vliv? Sami říkají, že vnitřně se určitě posunuli o kousek dál. Cestování přináší jistý nadhled nad celou scénou, člověk vidí, že lidi se snaží přijít na vlastní zvuk a dělat věci po svém. Nepokoušejí se jenom někoho napodobit a to je motivuje. Nakolik se pár dnů v Paříži projeví v jejich vystoupení se přijďte podívat třeba 18. května.

Více informací o všech Global Connection parties najdete tady.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY