Fotky v barvě

01.08.2009 05:00 - Tomáš Tenkrát | foto: facebook interpreta

Pro většinu českých posluchačů zůstává Tina pořád tak trochu neznámou. Ovšem ti ostatní vědí, že dokáže nahrát písničky světové produkce v kolektivu Creative Music House. Svůj styl na novince "Veci sa menia" opět o něco vypilovala, poklonu jí svým hostováním vysekl i samotný pán Rytmus.
8/10

Tina - Veci sa menia

Skladby: Chápeš, Ťa zjem, Veci sa menia, Za svojim stáť, Skôr než uverím, Tak aby bolo jasné, Mám chuť na niečo chladené, Noviny, Príbeh (vsp. Rytmus), Posledný krát, Waiting (vsp. Tomi) (Bonus), Príbeh (vsp. Rytmus) (Verzia 2)
Vydáno: 1.6.2009
Celkový čas: 44:09
Vydavatel: Parlophone
Tina přichází s třetím řadovým albem nazvaným "Veci sa menia". Otázka tedy je, jestli se opravdu věci mění? Případně jestli nějak moc? Odpověď na první otázku zní: "Ano," na druhou: "Ne".

Jak již naznačila na minulém albu "Chillin", rapu ukazuje tato bývalá "první dáma slovenského hip hopu" vztyčený prostředníček. Lépe se jí dýchá na poli popu a r’n’b, původní pole zůstává i na třetí desce zaorané. Ovšem změnou oproti poslednímu albu je zvolení jednotného sdělovacího jazyka. Tina promlouvá pouze po slovensky, čímž si minimálně u mě získala velké plus. Tím se liší od nekonečné řady rádiových zpěvaček. Hlavně je však slovenština krásně měkká, nezní šroubovaně a její produkci sluší.

Není vůbec těžké si například "Tak aby bolo jasné" představit pět volakou Rihannu. Tina se svým týmem opět poskládala chutnou směsici různých stylů, kdy převládá pop s r’n’b, ale i reggae ("Ťa zjem" je čistá Jamajka, které chybí k dokonalosti už jen ten joint), soul nebo funk. Důležité je, že si i pod tím nánosem stylů ponechává svůj rukopis a zůstává čitelná. Dá se ukázat téměř na jakoukoliv píseň, která by se mohla stát singlem.

Interpreti, co nezůstávají na místě, ale překvapují, většinou mají co říct. Tak je to i s Tinou, protože snad jen ona si dokáže vypůjčit skladbu "Mám chuť na niečo chladené" od nejhorší kapely na světě (které chybělo snad všechno kromě elánu) a přetransformovat ji do přitažlivě bezstarostné letní písničky.

V písni "Noviny" Tina jistě upřímně a z celého srdce kritizuje bulvární plátky a zároveň zpívá, že je jen negativ na fotkách. Pro bulvár možná. Pro svět hudby je však vynikající a originální zpěvačkou s přesahem. Ale také jí to chvíli trvalo, než se z onoho negativu ("Tina"), přes solidně kolorované obrázky ("Chillin"), dostala až k nádherně barevným fotkám ("Veci sa menia"). Teď jen nevím, jak v té řadě pokračovat dál. Možná Tina vymyslí barvu, kterou ještě nikdo neviděl...


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY