Napravení rebelové

08.06.2009 00:00 - Petr Bláha | foto: facebook interpreta

Pittsburgh proslul v našich zemích hlavně díky angažmá Jaromíra Jágra, ale v jeho ulicích vznikla i slavná kapela Anti-Flag. Ta vždy hrdě vystupovala proti zlu kapitalismu, až se dostali pod křídla jednoho z majors. Pak se ovšem vrátili do náruče undergroundu. A vydali skvělou desku "The People Or The Gun".
8/10

Anti-Flag - The People Or The Gun

Skladby: Sodom, Gommorrah, Washington D.C. (Sheep In Shepperds Clothing), The Economy Is Suffering... Let It Die, The Gre(a)t Depression, We Are The One, You Are Fired (Take This Job, Ah, Fuck It.), This Is The First Night, No War Without Warriors (How Do You Sleep?), When All The Lights Go Out, On Independence Day, The Old Guard
Vydáno: 8.6.2009
Celkový čas: 31:04
Redakční kolega Ondřej Michal si v recenzi na minulý počin Anti-Flag zahrál na proroka a poukazoval na to, že s major labelem angažování revolucionáři brzy dojdou k znevážení vlastního jména. Američané si jeho recenzi zřejmě pozorně přečetli a novinka vychází u malého vydavatelství Side One Dummy. Prapor revoluce tak opět hrdě vlaje a na adresu kapely nikdo nemůže vypustit křivého slova, alespoň z hlediska zaprodanosti. A tak se na nás z obalu usmívá prázdná televize a za ní prostřelená americká vlajka v barvách, které důvěrně známe z praporů komunistických zemí. Zajímavý signál a typická provokace.

Novinka se odehrává ve stejném duchu jako předchozích osm alb. Až popová melodičnost a radikální politické texty. Jenže v současné době se mnoho kapel zmítá v tom, že nemá proti komu bojovat. George W. Bush již nesedí v Oválné pracovně, čímž nepřítel číslo jedna zmizel. Málokterá kapela se přeorientuje z politiky na zvířátka, a tak Anti-Flag začali kritizovat jinde. Do karet jim nahrála ekonomická krize, takže největší pecka alba se jmenuje "The Economy Is Suffering... Let It Die", zkrátka notoričtí revolucionáři si pokoj nedají a navážejí se i do armády a mnoha dalších problémů.

Hudebně se kapela vrátila ke kořenům z desky "Die For The Goverment" a řádně jí to prospělo. Afektovaný zpěv frontmana se místy zdá ještě afektovanější a naopak v jiných polohách mnohem zpěvnější. Kapela pak zní mnohem lépe a navíc se nebojí experimentovat. "This Is The First Night" pak nemůže popřít vlivy amerického country. "On Independence Day" rovněž není žádná punkovka. Je to pestré a zároveň stále kompaktní.

Odchod od majoru vůbec kapele neuškodil, novinka má rozhodně vzestupnou tendenci od minulé desky. Ta je tak zajímavým stupněm ve vývoji jedné kapely, která proslula svou radikálností, aby skončila u majoru a pak hledala cestu zpět. Inu, podobným případem byli u nás Jaksi taksi, ale ti díky svým pokusům skončili v opovržení dřívějšího publika a na volebních mítincích ČSSD. Doufejme, že Anti-Flag potká jiný osud a neskončí v propadlišti dějin. Za tuhle desku si to totiž rozhodně nezaslouží.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

  • Souhlas (Zer0, 08.06.2009 07:29) Reagovat

    Naprostý. Je to parádní deska a návrat ke kořenům se jim podařil, doufám, že další alba budou ještě lepší, nebo stejně kvalitní.

  • souhlas (Vrabčák, 08.06.2009 12:14) Reagovat

    jsem nadšenej / naprosto parádní fošna - jejich poslední čtyri alba jsou všechny sqělý ale tohle snad úplně nejvíc!!

  • Zklamání (Just Insane, 11.06.2009 20:46) Reagovat

    Pro mě je deska spíše zklamáním. Anti-Flag poslouchám docela dlouho a vydání nové desky již rok po The Bright Lights of America mě překvapilo, podle mě docela uspěchaný krok. Při prvním poslechu mi všechny skladby splynou v jednu a zatím sem nenašla na cd písničku která by mě nějak zaujala, přijde mi, že každá je jedna jako druhá. Předchozí alba mě bavily, tohle je nuda. Avšak nechť si každý cd poslechne a názor si udělá sám. Hezký den

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY