Reklama

Chemická jednotka poprvé

25.01.2001 05:00 - František Matějíček

Vydavatelství Escape mapuje na výběru "Chemical One" českou elektronickou hudbu.
6/10

Chemical One

Skladby: Ohm Square - Sole Lane, Silencer - The Timeloop, This Is Kevin - Páslo dievča pávy, Item A La Playa - Our Happy Hour, Space Junkies & Planet Savers - Power To The People, DJ Mirk feat. Beast Of Pray - Funky Tales, Here - Sommeil, Sluneční orchestr - Sun-Ba (Cloudless Mix), Nana Zorin - Greetings To Russia, Petr Míkovec - Strange Today, Skyline - Aika, Different D.I.S.C.O. - Gentleman In White Glowes, Underwear - Bubbles In The Mud, Radium.Nfo - Colored Autumn, Ecstasy Of St. Theresa - Exit (DJ Blue & Clad Turnatable Remix)
Celkový čas: 71:21
Chvályhodný je počin hudebního koncernu Monitor-EMI, který na alternativní značce Escape vydal kolekci nazvanou "Chemical One". Ta si klade za úkol zmapování české hudební scény v oblasti elektronické hudby. Kromě umělců zatím neznámých najdeme mezi patnáckou zajímavě znějících nahrávek také staré známé firmy. Objevují se zde skupiny jako Ecstasy Of St. Theresa, Here či Ohm Square.

Právě Ohm Square celou kolekci nahrávkou "Sole Lane" otevírají. Jejich hudba je lehce alternativnímu posluchači docela dobře známa. Ani tato skladba nijak výrazně nevybočuje mimo oblast jejich obvyklé produkce a je typickou ukázkou toho, co se dá od podobně koncipované kompilace očekávat. Trochu jiného rázu je druhá skladba s názvem "The Timeloop". Postaral se o ni Pavel Rejholec, tedy umělec skrývající se pod záhadným názvem Silencer. Úvod ve mně evokuje vzpomínky na nedávno odposlouchané album skupiny Here. Ti se, jen tak mimochodem, na tomto CD prezentují skladbou "Sommeil", která patří na jejich desce "Double Happiness" mezi nejsilnější songy.

Základním spojovacím momentem většiny tracků je uvolněné tempo, jež se mnohde jen stěží přehoupne přes 120 BPM. V rámci této charakteristiky tak žádná nahrávka nezůstane vyloženě viset v posluchačově uchu. Ve většině skladeb lze rozpoznat snahu o objevování ucelených hudebních postupů, mnohde však tvůrci zároveň sklouzávají ke kompromisním úpravám. Hodnota přínosu takové kolekce je přesto poměrně vysoká. Před pár měsíci by mě ani nenapadlo, že u nás existují hudebníci experimentující na tak vysoké úrovni. Jistě, ani tvůrci této kompilace se při výběru nevyvarovali několika menších chyb, ale jsem přesvědčen, že většina nahrávek přináší hudební kvalitu. Kromě již zmiňovaných se skvěle prezentuje například formace Space Junkie & Planet Savers, DJ Mirk nebo Nana Zorin (se skladbou "Greetings To Russia"). Jedním z nejzajímavějších produktů je titul "Strange Today" od dvacetiletého talentu Petra Míkovce. Nenuceně znějící a stylově jen těžko zařaditelná skladba může být ozdobou každého labelu. Mám pocit, že právě tahle záležitost je nejsilnějším počinem celé kompilace.

Sympaticky působí i vzorek tvorby pražských Skyline v nahrávce "Aika" a plzeňský drum n´ bass kapely Different D.I.S.C.O. O slabších místech "Chemical One" se mi příliš psát nechce, nenadchl mě však ani Sluneční orchestr se svou "Sun-Ba", ani závěrečný remix skladby "Exit" od Ecstasy Of St. Theresa. Přesto musím zopakovat, že většina tracků přináší na českou hudební scénu více pozitivního než se dalo očekávat. Doufám jen, že vydavatelství Escape bude v produkci podobných výběrů pokračovat.

CD k recenzi poskytla firma Escape.

Album: Chemical One
Celkový čas: 71:21
Hodnocení alba: 6/10
Skladby: Ohm Square - Sole Lane, Silencer - The Timeloop, This Is Kevin - Páslo dievča pávy, Item A La Playa - Our Happy Hour, Space Junkies & Planet Savers - Power To The People, DJ Mirk feat. Beast Of Pray - Funky Tales, Here - Sommeil, Sluneční orchestr - Sun-Ba (Cloudless Mix), Nana Zorin - Greetings To Russia, Petr Míkovec - Strange Today, Skyline - Aika, Different D.I.S.C.O. - Gentleman In White Glowes, Underwear - Bubbles In The Mud, Radium.Nfo - Colored Autumn, Ecstasy Of St. Theresa - Exit (DJ Blue & Clad Turnatable Remix)Reklama

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

Reklama

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY