Holandští taneční bohové v Praze

13.12.2000 17:57 - Martin Mikuláš | foto: facebook interpreta

Holandské DJské sdružení Speedfreax naprosto dostalo návštěvníky pražské Meccy.
V létě byl poprvé počet návštěvníků tanečních akcí vyšší, než počet lidí, kteří přišli na rockové festivaly. Taneční scéna prorůstá i do menších měst, ve kterých se pravidelně konají víkendové house parties. Pražské publikum už si však žádá něco nového! A proto nás agentura Eastbase v sobotu pozvala do Meccy ochutnat rozjetou amsterdamskou noc Speedfreax. Baštil jsem tuto party až do konce, nuda měla u vchodu červenou.

Kolem půlnoci už byla nálada pořádně vysoko, Mecca se stále zaplňovala, ale pořád se dalo dýchat. Hustota lidí na metr čtverečný = tak akorát. Za gramofony stáli Disco twins, skvěle sehraná dvojka. Jeden vybíral desky, druhý hrál a pořád se střídali a hlavně se bavili a tančili v rytmu 2stepu a UK Underground garage. House, jak ho známe z běžných parties, tu zněl minimálně. Za to jste si mohli až do prasknutí ušních bubínků vychutnat zvuk (nebo spíš hluk) sirén. Vypadaly neškodně, jako pistole na vodu, ale když se zmáčkla spoušť, tak jsem se zpočátku neustále ohlížel, odkud jede ten kamión. Náhle hudba ztichla a na pódium vystoupil se širokým úsměvem černoch v bílé kombinéze, rozepnuté pod pás, celý posypaný stříbřenkou. Poprosil o klid a začal přednášet poezii. Něco jako ódu na party, Prahu a klub Mecca. Potom pozval na pódium svoji skvělou kamarádku Marilyn Monroe! Vypadala úžasně a teprve, když jsem se přiblížil k pódiu, zjistil jsem, že by mi byla po pas. Byla vysoká stejně jako tři pudlíci, které si sebou přivedla. To už bylo na pódiu asi deset lidí a začalo se zpívat a tančit a za gramofony nastoupil DJ Joost van Bellen. V loňském roce obdržel ocenění "nejlepší undergroundový DJ Holandska" a za gramofony už stojí od roku 1985, kdy dokončil studium anglické a holandské literatury, divadelních věd na amsterdamské universitě a stál u zrodu taneční scény v Nizozemí. Je také spolumajitelem a spolutvůrcem Speedfreax. Jeho set začal velice slibně, za jeho zády se rozblikaly veliké číslice letopočtu 2001, do toho troubily sirény a neustále se na nás sypaly malinké barevné kousky papírků, bylo jich tam milióny, k ránu jsme je sbírali po hrstech z podlahy a znovu vyhazovali do vzduchu. Byly všude, dodnes jich mám plnou postel.

Nezklamal ani chill-out. Dvě pěkné dlouhovlasé DJky měly jenom jednu vadu na kráse a to knírek Charlieho Chaplina. Naštěstí jen nalepený. Zde jste mohli vydechnout u příjemného disco-housu z černými vokály nebo saxofonem, který neměl daleko k acidjazzu. Láskou k disco hudbě 70. let zněl i set od Disco twins, kteří přišli půvabné krásky vystřídat, mezitím však pódium ovládl postříbřený černoch, jehož kombinéza byla rozepnutá zas o kousek níž a ohlásil vystoupení vokalistky. Bylo to nějaké úchylné disco se zvukem 80. let a té dámě bylo celkem fuk, že jí při tanci vyklouzlo ven jedno ňadro. Sám jsem si nebyl jistý, jestli bylo vůbec opravdové. Performancí bylo za večer víc, ale tyto dvě mám jasně uchované v paměti. Po této show to opět začali roztáčet Disco twins, zazněly i clubové verze zde známých hitů od Anastacie a Spillera. Mezi lidmi se také pohyboval tác s čerstvými ústřicemi, reakce spousty lidí byly odmítavé, protože na ústřice u nás moc zvyklí nejsme, ale kdo chtěl, tak si pochutnal. Hlavně cizinci, spoustu si jich přivezli Speedfreax přímo z Holandska. Lístek na pražskou party jste si totiž mohli koupit i na www.speedfreax.com. Dokonce zde v angličtině najdete i rozsáhlý popis krás Prahy, především jako rodného města France Kafky.

Vrátil jsem se opět na hlavní pódium a v setu a mixování Joost van Bellena jsem se velice rád přesvědčil, že taneční hudba není mrtvá a má pořád co nového nabídnout. Barevných papírků bylo po zemi opět o něco víc. I světla byla jinak koncipovaná než na běžných parties. Mnohem více zde blikaly oranžové a žluté halogeny než stroboskop. Speedfreax v Mecce byla prostě nezapomenutelnou party, kde se lidé bavit MUSELI! Nikdo zde nedostal prostor uzavřít se pod vlivem chemie do sebe, nebo do rytmu a tančit jako robot. V šest ráno se mi opravdu ještě nechtělo domů a přestože Disco twins několikrát kvůli potlesku přidávali, už se nemůžu dočkat, až příští rok přijedou Speedfreax opět do Prahy.

Speedfreax, klub Mecca, Praha, 9.12.2000


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY