Zásah, potopena

Vydáno: 16.09.2007 05:00 v sekci Recenze - Jakub König | foto: facebook interpreta

Zpívat v Česku irskou muziku? Nikdy jsem tomu moc nerozuměl. Ano, jsou to pěkné, pro nás trochu exotické melodie. Ale irskou muziku ať si zpívaj v Irsku, sem to přece nepatří, tady to nedává žádnej smysl, rozčiloval jsem se rozšafně. No. Tak teď už mi to smysl dává.

8/10

Garcia - Woven Ways

Vydáno: 25.05.2007
Celkový čas: 43:05

Skladby: Nil ‘na lá, In My Prime, The Queen Of Argyll, Lung Ching, One Last Cold Kiss, Ag An gCóisir, The Curragh Of Kildare, An Seanduine, Via / Happy Man Burrito, The Banks Of The Nile, My Morning Dew / The Snows They Melt The Soonest, Tribute to Peadar O’Donnell

Vydavatel: Supraphon

Alespoň tedy v případě Katky Garcia. Poprvé jsem o ní slyšel, když mě někdo neúspěšně lákal na koncert kapely Dún an Doras, kde zpívá. Jako exkluzivní buran jsem šel radši do irské hospody na české pivo. Potom jsem si Katky všiml, když předskakovala Druhé trávě, jejíž členové ji na koncertě rovněž doprovázeli. Pěkné to bylo, Katka zpívá opravdu moc dobře, jen ten repertoár mi znovu tak úplně nesedl. A pak už jsem se jen čas od času doslechl, že spolu s Lubošem Malinou připravují sólovou desku. A nějak dlouho to trvalo a nic se nedělo.

Až pak jsem se dozvěděl, že kromě Luboše Maliny bude desku produkovat ještě Martin Ledvina v nově zrekonstruovaném studiu a že už se vesele točí. No a za chvilku bylo hotovo. Stačil první poslech a musel jsem radikálně přehodnotit názor. Pokud někdo dokáže udělat takhle autentickou a silnou nahrávku inspirovanou Irskem, bluegrassem a bůh ví čím ještě, nemůžu proti tomu říct ani popel.

O co tedy přesně jde? Hned první skladba "Nil ‘na lá" jasně a přehledně udává tón, v kterém se nese celá deska. Krásně nazvučené akustické nástroje, průzračný a moderní zvuk. První velké plus "Woven Ways". Však se o mastering postaral několikanásobný držitel Grammy, Američan Larry Seyer. Banjo i irské flétny znějí naprosto přirozeně, pánové mají zkrátka se zvučením akustických nástrojů dlouholeté zkušenosti. Zároveň se ale nebojí experimentovat. Jedna z mých nejoblíbenějších písniček "Ag An gCóisir" je celá postavená jen na flétně, tiše bublajícím banju, kytaře a strojovém tlumeném beatu, který rytmicky tepe vespod. A hlasu Katky Garcia.

A tady pozor. Další důležité plus. Vlastně nejdůležitější. Hlas Katky Garcia je totiž tou nejpodstatnější věcí, středobodem celé nahrávky. Přestože v kapele hraje jeden skvělý muzikant vedle druhého, všechno je podřízeno hlasu, který tak působí jako křišťálový šperk umně zasazený do překrásně zhotovené kazety. Kateřina nijak neexhibuje, jen prostě nechává hlas naplno rozeznít. A pravděpodobně i díky tomu, že poslední dobou tráví hodně času v Irsku, její přízvuk a frázování jsou naprosto přirozené.

Jak už jsem se zmínil v minulém odstavci, na desce hrají opravdu výjimeční muzikanti. Multiinstrumentalista Luboš Malina (Druhá tráva) oslovil bubeníka Davida Landštofa (Lenka Dusilová, Aneta Langerová), baskytaristu Adama Stivína (Chinaski, Gang ala Basta) a kytaristu Petra Košumberského (Dún an Doras). Opět se nikdo nijak nepředvádí, na Woven Ways neuslyšíte žádná zběsilá sóla. Jen skvěle sehranou kapelu, která v klidu a s energií hraje dobře zaranžované písničky. Všechno perfektně sedí a navzájem do sebe zapadá. Nic nechybí, nic nepřečnívá. Přesně, jak to má být.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Tereza Balonová, Malostranská beseda, Praha, 4.12.2025
Naživo: Tereza Balonová vytvořila v Malostranské besedě rodinnou atmosféru Hned dvěma speciálními koncerty v Praze se Tereza Balonová rozhodla uzavřít éru svého druhého alba "Lampiony". Sedícím divákům přichystala spíše intimnější zážitek, s kapelou za zády ale atmosféru večera párkrát pěkně... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 12:30 v sekci Naživo
Yo Yo Band - Karviná (reedice 2025) 8/10
Recenze: Z hlubin černi dolů se vyloupl nádherný drahokam "Karviná" Yo Yo Bandu. Dočkal se povedené reedice První polovina devadesátých let byla v naší muzice hodně divoká. O hvězdy zářící před sametovou revolucí najednou zájem uvadl, posluchači hladověli po novinkách. Třeba po žánru reggae, který u nás reprezentovali jistý Martin... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 08:00 v sekci Recenze
Janais - Vianočná Janais (rozšírené vydanie 2025) 8/10
Recenze: "Vianočná Janais" se může stát šperkem v kolekci omšelých svátečních alb A už je to tady. Co? No přece Vánoce. Nejkrásnější svátky v roce si žádají i speciální písničky. Ano, máme tu koledy, tradicionály, ale i nové skladby, které navozují výjimečnou atmosféru. S deskou "Vianočná Janais" dokázala... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2025 15:40 v sekci Recenze
Mutanti hledaj východisko - Baví nás balancovat na okraji věcí, žánrů a stylů
Rozhovory: Mutanti hledaj východisko - Baví nás balancovat na okraji věcí, žánrů a stylů Mutanti hledaj východisko, alternativně rapový úkaz na domácí scéně, vydali po dvou letech nové album "Rada starších". Ve srovnání s předchozí nahrávkou "Puma" je stručnější, přímější a plné hostů. Proč? A jak se cítí na... čtěte zde
Vydáno: 05.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
The Subways, Lucerna Music Bar, Praha, 2.12.2025
Naživo: The Subways a Lucerna Music Bar: Klasika, která nikdy nezklame Britské trio The Subways už zase slaví. Po nedávném turné k patnácti letům od začátku kariéry nyní přidává pětiletku navíc - a při té příležitosti opět nechtělo upgrade do větších prostor, ale spolu se svou fanouškovskou... čtěte zde
Vydáno: 04.12.2025 13:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Chinaski vydávají koncertní album "1. symfonická" a příští rok vyrazí na letní turné (02.12.2025 17:43)
- Colours of Ostrava rozšiřují program o domácí Mirai či Lenku Dusilovou a spouští prodej dvoudenních vstupenek (02.12.2025 14:01)
- Naživo: Mistrovství republiky v přihřívání polívčiček aneb Jaký byl Český slavík přímo na místě (22.11.2025 13:22)
- Video: "Zmrzlá husa" verze 2025: Lence Dusilové je po třiceti letech zase zima (15.11.2025 08:00)
- Hlavní hvězdou Štěrkovny Open Music bude Jaromír Nohavica. Zahrají i Chinaski či Ben Cristovao (03.11.2025 10:00)
- Chinaski po třech letech vyrazí na turné. V létě vystoupí pod širým nebem na nejkrásnějších místech Česka (10.10.2025 11:19)
- Lenka Dusilová oslaví jubileum vinylovou kompilací a koncertem v Arše (27.09.2025 18:56)
- Video: Romantická balada Chinaski "Bylo nebylo" dostala táborákový nádech a krásný videoklip (23.09.2025 14:30)
- Video: PREMIÉRA: Křehká "Sleep Oddity (Silent)" spojila síly Lenky Dusilové a art rockerů Thot (08.07.2025 18:00)
- Chinaski oslavili třicet let největšími open-air koncerty kariéry. Fanoušky brzy potěší novým videoklipem (18.06.2025 10:46)

ALBUM TÝDNE 48/2025

Barbora Poláková, Štěpán Urban
Sršeň

Co začalo jako zkoušení na projekt Báry Polákové jménem "Něhy", nakonec vyplynulo v celou společnou desku. A nejen to - zpěvačka a její kolega Štěpán Urban teď tvoří dvojici i v osobním životě. Tuto skutečnost potvrdili, ale vlastně ani nemuseli. Jejich klidná, laskavá hudba by to totiž řekla za ně.

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

So 06.12.
Leisure (NZ) (MeetFactory, Praha)
Út 09.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Út 09.12.
Adept (SWE) / Thousand Below (US) / Ocean Sleeper (AUS) / Hopes Die Last (IT) (MeetFactory, Praha)
St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

The Prodigy Justin Bieber Beyoncé Vladimír Mišík Prince Madonna Lady Gaga Coldplay Kryštof Ewa Farna
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe