Kris Kristofferson zazpívá českým ženám k MDŽ

17.10.2006 10:02 - Tisková zpráva | foto: facebook interpreta

Kris Kristofferson N
© kriskristofferson.com
Legenda country, herec, zpěvák a skladatel Kris Kristofferson vystoupí poprvé v České republice, a sice 8. března od 20:00 v Kongresovém centru Praha. Jeho koncert se uskuteční v rámci evropského This Old Road Tour 2007, na kterém představí nové album "This Old Road", které vydal po dlouhých jedenácti letech.

Zpěvák, herec, autor celé řady úspěšných country hitů a člen nashvillské Country Music Hall Of Fame Kris Kristofferson se narodil 22. června 1936 v texaském městečku Brownsville, které leží na americko–mexické hranici. Asi díky tomu uměl malý Kris dříve španělsky než anglicky a v mnoha jeho písních jsou dobře znatelné jeho sentimentální vzpomínky na dětství, prožité v příhraničním městečku. Jelikož jeho otec byl důstojníkem amerického letectva s hodností generálmajora, stěhovala se jeho rodina často z místa na místo, podle toho, kam byl Krisův otec zrovna převelen. Jejich konečným cílem se stalo kalifornské městečko San Mateo, ve kterém také Kris navštěvoval střední školu a po jejíž ukončení začal studovat literaturu na vysoké škole v Ponomě (USA, Kalifornie). V roce 1958 získal Kris za vynikající studijní výsledky Rhodesovo stipendium na Oxfordské univerzitě v Anglii, kde dále pokračoval ve studiu literatury a zároveň zde pod pseudonymem Kris Carson začal psát své první písně a povídky. Své první literární pokusy začal Kris nabízet nejrůznějším vydavatelům, ti ale nesdíleli autorovo nadšení z jeho díla a tak se Kris rozhodl po jednom roce svých anglických studií univerzitu opustit. Po odchodu z univerzity podepsal vstup do americké armády a povolávací rozkaz ho opět zavedl do Evropy, kde sloužil jako pilot helikoptéry na americké letecké základně v Německu. V této době začal Kristofferson zpívat v místních hudebních klubech. V roce 1965 byl s hodností kapitána vyřazen z aktivní vojenské služby a odmítl výhodnou nabídku na místo instruktora ve vojenské akademii ve West Pointu. Více než kariéra vojenského učitele ho totiž lákala dráha skladatele countryových písní. S vidinou brzkého velkého úspěchu se Kris rozhodl přestěhovat do Mekky všech countrymanů, amerického Nashvillu.

Počáteční nadšení však rychle vyprchalo a aby se vůbec uživil, byl Kris donucen vykonávat i celou řadu podřadných a nekvalifikovaných prací. Nakonec zakotvil jako vrátný a uklízeč ve studiích společnosti CBS Records. Právě v tomto zaměstnání ho zastihl jeho první úspěch. Rokenrolová legenda, zpěvák Jerry Lee Lewis, se totiž rozhodla nahrát jednu z Kristoffersonových písní s názvem "Once More With Feeling". V této době získal Kris také dalšího nadšeného zastánce své tvorby v podobě legendárního countrymana Johnnyho Cashe. A byl to právě Cash, kdo přemluvil Rogera Millera aby do svého repertoáru zařadil nahrávku pozdějšího Kristoffersonova megahitu "Me And Bobby McGee" (1969; v české verzi tuto píseň nazpíval Pavel Bobek se skvělým textem Vladimíra Poštulky pod názvem "Chvíle, kdy jsem byl s ní"), která se díky své bluesové úvodní atmosféře stala nejenom countryovým hitem, ale dočkala se i své rockové verze v melodramatickém podání zpěvačky Janis Joplin (1971). O další nahrávku klasické Kristoffersonovy skladby se zasloužil samotný Johnny Cash, když v roce 1970 natočil singl "Sunday Morning Coming Down" (u nás tuto píseň proslavil opět Pavel Bobek s bezvadným Poštulkovým textem pod názvem "Nedělní ráno"). v tomtéž roce se Kris objevil na popovém festivalu Isle Of Wight a country zpěvačka Sammi Smith vzala útokem hitparády s nahrávkou jedné z nejlepších Kristoffersonových písní "Help Me Make It Through The Night", kterou v české verzi pod názvem "Sundej z hodin závaží" proslavili Fešáci ve skvělé interpretaci Michala Tučného. V tuto dobu začala Krisova hvězda prudce stoupat. Stále častěji ho bylo vidět v nejrůznějších televizních a koncertních show a v roce 1972 se na trhu objevil Kristoffersonův singl "Silver Tongued Devil And I" (v české verzi Greenhorns jako "Výmluvný ďábel a já"), který v tomtéž roce získal i zlatou desku. Svůj úspěch Kris zopakoval hned o rok později s nahrávkou meditativní baladické skladby "Why Me?", kterou pod českým názvem "Pane můj" zařadil na své poslední album i král české country music Michal Tučný. Rok 1973 byl pro Kristoffersona významný i v soukromém životě, když se oženil se zpěvačkou Ritou Coolidge, se kterou v následujících letech nahrál tři společná alba. Krisova albová produkce však v posluchačském hodnocení naprosto propadla a tak se Kris rozhodl zaměřit své umělecké aktivity hlavně směrem ke stříbrnému plátnu.

Na plátnech kin se poprvé objevil v roce 1972 ve snímku "Cisco Pike" a o rok později si společně se svojí ženou Ritou Coolidge zahrál v klasickém hollywoodském westernu "Pat Garett And Billy The Kid". Po těchto filmech přišel významný úspěch ve filmu "Alice Doesn't Live Here Anymore" (1974) a od té doby se nabídky na významné filmové role jen hrnuly. V dalších letech se Kris objevil například ve snímcích "A Star Is Born" (1976; filmový remake slavného snímku z roku 1937, ve kterém se po Kristoffersonově boku objevila i Barbra Streisand), "Conwoy" (1978) nebo "Rollover" (1981). V roce 1979 se i díky Krisově dlouholeté alkoholové závislosti zhroutilo jeho manželství s Ritou Cooledge. Ačkoliv se Kris i nadále soustředil na svojí filmovou kariéru, dokázal se v několika projektech vrátit i zpátky do oblasti country music, například albem "The Winning Hand", které mimojiné obsahovalo i společné duety s Brendou Lee, Dolly Parton a s vůdčí osobností nashvillských psanců Williem Nelsonem. V roce 1985 se Kris zúčastnil společného psaneckého projektu Highwayman čtveřice Cash, Nelson, Jennings a Kristofferson. Titulní píseň tohoto projektu dostala Krisovo jméno opět na vrchol country hitparády a zároveň mu pomohla získat exkluzivní smlouvu s vydavatelstvím Mercury Records, pro které v roce 1990 nahrál album "Third World Warrior", na kterém formuloval své radikální politické názory. V poslední době zvýšil Kris svoji koncertní činnost a velmi často se objevuje i jako host koncertních show svých pěveckých kolegů (např. v roce 1992 byl hostem koncertu na počest písničkáře Boba Dylana). V roce 1995 se Kris opět vrátil do nahrávacích studií, aby zde natočil úspěšné album "A Moment Of Forever".

Od té doby čekali jeho fanoušci na další hudební počin. Kris se v té době věnoval především filmu, v Česku ho jeho obdivovatelé mohli spatřit například při natáčení kultovních hororů "Blade".

Turné začíná 5. března v Curychu, končí 1. dubna v Edinburghu a čítá dvacet koncertů. Vzhledem k tomu, že Kris Kristofferson je po dlouhá léta skutečným miláčkem ženského publika, je jeho koncert 8. března, tedy na Mezinárodní den žen, skutečným dárkem českým ženám. A samozřejmě nejen jim.

Vstupenky v cenových kategoriích 1350,- Kč, 1150,- Kč, 950,- Kč, 750,- Kč, 550,- Kč a 200,- Kč jsou v prodeji v sítích Ticketpro, online na ticketpro.cz a telefonicky na callcentru 296 333 333. Vstupenky si můžete zakoupit také jako E-Ticket vstupenku, kterou si vytisknete sami, a to přes Ticketportal (hromadně na tel. 222 246 283) a Ticket Art (tel.: 222 897 333).


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY