shop.musicserver.cz

Skyline naživo? Dvakrát, prosím!

Vydáno: 08.04.2006 17:40 v sekci Naživo - Vojta Kostelecký | foto: facebook interpreta

Pražská kapela Skyline, která patří už několik let mezi nejvyhledávanější koncertní atrakce u nás, právě vydává své třetí řadové album nesoucí název "Virginplatonicpanic". Zmapovali jsme pro vás jak pražský křest v Paláci Akropolis, tak i jejich bezprostředně následující vystoupení v brněnském klubu Fléda.

Skyline, Palác Akropolis, Praha, 5.4.2006 small 3
© Jan Osoba / poslouchej.net
Zatímco jejich desky bývají přijímány dost rozporuplně, naživo si proti Skyline nedovolí říci nikdo křivého slova. O tom ostatně nejlépe svědčí jejich dvojnásobné vítězství v cenách ALMA, které se udělují právě za nejlepší živá vystoupení. V roce 2005 Skyline zabodovali u "odborné poroty" a letos pro změnu u fanoušků. Pražský i brněnský křest jejich aktuální novinky s puberťáckým názvem "Virginplatonicpanic" byl tedy logicky ostře sledovanou událostí. Nejprve přišla na řadu Praha...

Skyline, Palác Akropolis, Praha, 5.4.2006 small 1
© Jan Osoba / poslouchej.net
Kdo ten večer otálel s příchodem, tomu se mohlo lehce stát, že uvízne ve vzniklé zácpě a stráví tak celý koncert marným natahováním krku a nastražováním ušisek kdesi v předsálí. A to byla vlastně ještě ta lepší varianta. Mnohem hůř dopadlo několik smolařů korzujících ještě kolem půl deváté bezradně před klubem, na které už se jednoduše nedostaly lístky. V té chvíli už to uvnitř pořádně vřelo. Svůj set právě dokončoval s kapelou spřízněný DJ Howska, kterému se od natěšených fans dostalo více než vřelého přijetí. Skyline už tak přišli prakticky k hotovému. Po hlavách si šlapající publikum je přijalo nadšeně a hlasitě jako skutečné hvězdy.

Skyline, Palác Akropolis, Praha, 5.4.2006 small 9
© Jan Osoba / poslouchej.net
Po úvodu, který obstarala zpěvačka Jitka Charvátová, se na pódium vyřítilo duo neudržitelných MC's. Ostřílený Nu.C a mladíček Jacob (který svou bezprostředností kapelu neuvěřitelně nakopnul) rozpoutali v sále opravdový "tanec". Hecovali publikum i sebe navzájem, překřikovali se rapovali jeden přes druhého a kdyby se zpěvačka Jitka rázně nepřihlásila o slovo, ve chvílích, kdy přišel v refrénech její čas, snad by ji mezi sebe ani nepustili. Všichni tři, bok po boku však byli naprosto "neprůstřelní" a jejich náporu jednoduše nešlo odolat.

Skyline, Palác Akropolis, Praha, 5.4.2006 small 6
© Jan Osoba / poslouchej.net
Momenty, kdy se na pódiu i pod ním bezhlavě divočilo (výbušná chuligánská hitovka "Pretty Princess" upomínající na nejlepší časy Asian Dub Foundation nebo bezstarostně rozpustilá "What's Up?") se střídaly s "odpočinkovými" pasážemi, ve kterých dostal hlavní prostor průrazný vokál Jitky Charvátové (slaďoučký, dokonalý rádiový singl "Ladies" nebo naléhavá, triphopová "Terminated"). Jitka svým zpěvem i pohybem dokonale uhranula většinu pánské části publika, zatímco objektem zájmu mladých slečen vlnících se v prvních řadach se jednoznačně stal MC Jacob.

Skyline, Palác Akropolis, Praha, 5.4.2006 small 8
© Jan Osoba / poslouchej.net
Ani zbytek kapely samozřejmě nezůstával pozadu. Soustředěný Hoffy se mazlil se svými mašinkami, bubeník Radek svým tempem strhával publikum ke stále uvolněnějšímu tanci a kytarista Majkii riffoval jak o závod (i když by vůbec neškodilo - a to platí i o desce -, kdyby si svůj aparát ještě víc "vohulil"). Kapela ždímala z publika maximum a v přídavcích přiváděla rozveselené fanoušky do stavu naprostého nadšení. Křičelo, pískalo a tleskalo se dlouho, hlasitě a naprosto zaslouženě. A ač už mají Skyline něco za sebou, bubeník Radek Bureš se po koncertě dobrovolně přiznal: Jsme z toho fakt docela naměkko, že bylo takhle vyprodáno, pořád to ještě vstřebáváme..."

Skyline, Palác Akropolis, Praha, 5.4.2006 small 5
© Jan Osoba / poslouchej.net
Na vstřebávání však měla kapela pouze jediný den. Už v pátek ji totiž čekal druhý křest ve vyhlášeném brněnském klubu Fléda. Kdosi s nickem Radumil se na guestbooku kapely před koncertem vyjádřil takto: "Každopádně, každej, kdo si myslí, že Praha byla nářezová, tak Brno tomu dá mnohem víc na prdel, páč Brňaci Skyline proste milují. Hurá dneska na Flédu a zapotit si nehorázně prdele!" My jsme se rozhodli, že si jeho slova ověříme přímo na místě. V této chvíli tedy předávám slovo z Prahy do Brna. O tamní situaci vás informuje kolega David Věžník.

Skyline, Palác Akropolis, Praha, 5.4.2006 small 7
© Jan Osoba / poslouchej.net
Brno = Techno? Ale houbeles! To už dávno neplatí! Brno rádo breakbeat, což se rozhodlo dokázat první dubnový pátek na Flédě. Taky nejen proto byli Skyline jen hlavními hvězdami breakbeatové party. Publikum je zkušené, publikum to zná, a tak se úderem deváté, oficiálního startu koncertu, v davu neděje vůbec žádná změna. Teda, trochu se to promíchává a lidi se stěhují i do sálu, ale hlavně proto, že Brno = breakbeat, a tak si Fléda ten večer zase jednou testla svou maximální kapacitu. ("Chcete vzduch? není, musíte to s náma vydržet," prohlásil později v jednu chvíli NU.C, ale nepředbíhejme.) Na pódiu v tu dobu řádí DJ (Marcco?), na nějž dav reaguje různorodě. Dokud bude warm-up na plakátech uváděn jako after party, nepomůže ani breakbeatová verze Manu Chaova "Bongo Songu", i když na to se lidi chytli a celkově v breakdownech tleskali a křičeli (možná, aby už konečně vypadnul?).

Skyline, Palác Akropolis, Praha, 5.4.2006 small 11
© Jan Osoba / poslouchej.net
Warm-up trval zhruba do desíti, kdy DJ násilně utnul svou produkci (nebo ta skladba skutečně končí tak, jako když manuálně zpomaluje rotaci desky). Minipauza a v deset deset první filmová hádanka. Na plátně se objevuje fialový terč s letadly, grafický symbol desky "Virginplatonicpanic", a hraje... "Indiana Jones". Nabíhá kapela, potlesk graduje s gradujícím nástupem - NU.C a Jíťa samozřejmě až nakonec - a už to sviští. Staré pecky střídají nové. Nové ("Pretty Princess", "Ladies") publikum vítá potleskem a la ta se vám povedla, staré ("Aika", "Free To Begin", překvapivě velmi energická "Manic Girl") potleskem a la díky, přesně na tuhle jsme čekali. Nová posila MC Jacob překvapivě není pouhou parodií na Shaggyho, jak se může zdát z ukázek na webu skupiny, a společně s NU.C působí jako vítané obohacení rapové části (zvláště ve chvílích, kdy rapují společně, to tolik nejsou slyšet NU.Cho astmatické nádechy).

Skyline, Palác Akropolis, Praha, 5.4.2006 small 4
© Jan Osoba / poslouchej.net
Jitčin zpěv utíká od tónu jen málokdy, což je rozhodně příjemné zjištění, zvláště v okamžicích, kdy Jitka poskakuje (takže skoro vždycky). Pana Petra Žďorpa Fialu by zcela jistě překvapilo, že i taková elektronická kapela je schopna při technickém problému změnit program: Když při "Ninja!" přestal Jacobovi fungovat mikrfon, hodil si NU.C svou "Pocket Poetry", a pak se pokračovalo dál. Ono i přes samply působí Skyline tak trochu jako rocková banda. Může za to elektrická kytara, kterou má nepochopitelně v živé sestavě snad každý elektronický projekt (ano, autor patří mezi ty fanoušky, kteří skupině snad nikdy neodpustí opuštění sonických experimentů za pomoci sága a cella) a která tak dovoluje si střihnout i Rammstein.

Skyline, Palác Akropolis, Praha, 5.4.2006 small 2
© Jan Osoba / poslouchej.net
Jo, koncert byl v jednu chíli přerušen křtem "Virginplatonicpanic" (členové to čtou anglicky, ale ta slovní hříčka tam asi fakt je). NU.C se ujal role konferenciéra, poděkoval za desku všem, všem a prostě všem, publikum dostalo od asistentek a asistentů šampáňo-sprchu a jelo se dál. Skyline se vrátili ještě dvakrát, ale o půl dvanácté to s "Entertaining" a druhou filmovou (seriálovou) hádankou ( to je "Dallas", že? "Dallas", není to "Dallas"?) definitivně utli. Kdo neměl dost, mohl si pod heslem Brno = breakbeat užívat after party (tentokráte v pravém smyslu slova) s The Tchendos a dost možná i dalšími, v nejlepším se však má přestat, a tak vzhůru do studené dubnové noci. Na vzduch.

Skyline, Palác Akropolis, Praha, 5.4.2006 vs. Fléda, Brno, 7.4.2006

NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Cage The Elephant - Neon Pill 8/10
Recenze: Cage The Elephant na šesté studiovce "Neon Pill" vyprávějí i o těch nejtemnějších osobních zážitcích Ke stálicím indierockové scény patří Cage The Elephant už od vydání debutového alba z roku 2008, které proslavila písnička "Ain't No Rest for the Wicked". Formace se nyní vrací po pěti letech od úspěšné desky "Social Cues" se svou... čtěte zde
Vydáno: 27.05.2024 00:00 v sekci Recenze
Karel Kryl - To nejlepší (vinylová reedice 2024) 9/10
Recenze: Výběr Karla Kryla "To nejlepší" dostal na vinylu tu nejlepší péči Písničkář Karel Kryl se už dávno stal symbolem. A jako ten si ho interpretuje - a mnohdy překrucuje - kdekdo. Nekorunovaného krále protestsongu bylo letos na jaře všude plno, dožil by se osmdesátky. Při této příležitosti vydal... čtěte zde
Vydáno: 26.05.2024 08:00 v sekci Recenze
Nightwish - Perfume Of The Timeless 8/10
Video: Nightwish se vracejí s osmiminutovým klipem "Perfume Of The Timeless" Finská metalová hvězda Nightwish před pár dny oznámila vydání svého desátého alba "Yesterwynde", které vyjde 20. září. Za ústřední téma kolekce formace tentokrát zvolila čas a právě tato veličina se objevuje i v prvnímu... čtěte zde
Vydáno: 25.05.2024 08:00 v sekci Audio / Video | Video
Kamasi Washington - Fearless Movement 9/10
Recenze: Kamasi Washington se na "Fearless Movement" inspiroval otcovstvím. Nahrál jiskřivě strhující opus Saxofonistovi Kamasimu Washingtonovi můžeme vyčítat možná až přepjaté megalomanství, těžko ale zpochybnit fakt, že jde o nepřehlédnutelnou osobnost. A to nejen vzhledem. Na svých dlouhohrajících albech zatím nešlápl vedle,... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2024 17:30 v sekci Recenze
The Beach Boys - Byl zázrak, že jsme v roce 1969 mohli v Československu zahrát
Rozhovory: The Beach Boys - Byl zázrak, že jsme v roce 1969 mohli v Československu zahrát Ve své době se v Americe těšili větší popularitě než The Beatles, vytvořili unikátní sound, posouvali hranice práce ve studiu. The Beach Boys se stali jedním ze symbolů šedesátých let. Už 24. května zamíří na streamovací... čtěte zde
Vydáno: 24.05.2024 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Audio: Jacob ze Skyline skončil v "Survivoru" a hned vyznává lásku své přítelkyni písní "Let's Get Floatin'" (08.04.2024 10:27)
- Fotogalerie: Skyline a jejich tradiční vánoční mejdan v Roxy ve fotkách (14.12.2023 18:48)
- Skyline vyrazili do klubů, závěr turné bude patřit pražskému Roxy (20.11.2023 09:28)
- Rozhovory: Anketa nohejbalového turnaje kapel Festonda: Kdo se cítí na vítěze? Kdo má jakou strategii? (25.07.2023 20:00)
- Video: Skyline otevírají novou kapitolu se zpěvačkou Nvtvlií klipem "Paralyzed" (24.04.2023 19:06)
- Naživo: Skyline zakončili sezónu tradičním předvánočním mejdanem v malé Lucerně (06.12.2022 11:06)
- Skyline vyráží na podzim do klubů s novou zpěvačkou (24.10.2022 12:47)
- Nové desky 21/2022 - od Liama Gallaghera přes Def Leppard po Tate McRae (01.06.2022 08:00)
- Skyline po odchodu Marky Rybin představili novou zpěvačku (23.02.2022 14:49)
- Marka Rybin odchází ze Skyline (21.02.2022 12:55)

ALBUM TÝDNE 22/2024

Cage The Elephant
Neon Pill

Ke stálicím indierockové scény patří Cage The Elephant už od vydání debutového alba z roku 2008, které proslavila písnička "Ain't No Rest for the Wicked". Formace se nyní vrací po pěti letech od úspěšné desky "Social Cues" se svou už šestou řadovkou "Neon Pill".

8/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Po 03.06.
Rakim (US) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 04.06.
Sting (UK) (Amfiteátr Lochotín, Praha)
St 05.06.
Charlotte Sands (US) (Chapeau Rouge, Praha)
Čt 06.06.
Nickelback (CAN) (O2 Arena, Praha)
Čt 06.06.
††† (Crosses) (US) (Roxy, Praha)
Pá 07.06.
Alfie Jukes (UK) (Café V Lese, Praha)
So 08.06.
Dropkick Murphys (US) (Velký sál Lucerna, Praha)
Ne 09.06.
Troye Sivan (AUS) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
Po 10.06.
Machine Head (US) (Forum Karlín, Praha)
St 12.06.
Rock For People (Park 360, Hradec Králové)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince Justin Bieber Vladimír Mišík The Prodigy Sia Adele Bono Rush Taylor Swift Beyoncé Queen Mirai Dua Lipa Kabát Billie Eilish mp3.com AC/DC Lady Gaga Liam Gallagher Lucie Vondráčková
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2023 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
Zavřít reklamu