O tom, jak humánně obětovat beránka

08.10.2005 05:00 - Radek Londin | foto: facebook interpreta

Po více než deseti letech konečně vychází ucelená kompilace remixů poslechových elektroniků Lamb. První remixy jejich skladeb byly na světě ještě před vydáním jejich debutu a dvojalbum "Remixed" nabízí průřez těmi nejzajímavějšími. Lamb si vždy remixéry vybírali pečlivě a je to slyšet i na této citlivě sestavené sbírce.
7/10

Lamb - Lamb Remixed

Skladby: CD1 - What Sound (Tom Middleton Deep Step Mix), Cottonwool (A Guy Called Gerald Mix), Gold (Mr. Scruff Mix), Softly (Bola Remix), Gold (Autechre Mix), Little Things (Klute Mix), Gabriel (Si Beggs 5.1 Futures Remix), Please (Mezzowave Mix), Wonder (Lento Mix 1), Heaven (Funkstorung Mix) / CD 2 - Alien (Photek Remix), Trans Fatty Acid (Kruder & Dormester Remix), B.Line (Andy Votel Mix), Gorecki (Global Communication Mix), Gabriel (MJ Cole Remix), Wonder (Dead Guys Vocal Mix), Sweet (Soulchild Radio Mix), Cottonwool (Fila Brazillia Mix)
Celkový čas: 66:21 + 62:12
Vydavatel: Universal
Bylo jen otázkou času, kdy to přijde. A stalo se. Beránek se rozhodl, že nebude stárnout, možná četl Güntera Grasse, každopádně po deseti letech vzdorování se těžko mohl vyhnout osudovému momentu. Jeho předkové to neměli v dějinách lehké. Jejich krev byla prolita v mnoha historických momentech, ve svatých textech se na ně nezapomíná, jsou symbolem oběti. Čas našeho hrdiny se naplnil. Rituální oběť však tentokrát byla vykonána poněkud netypicky, neřku-li brutálně. Beránek byl rozmixován! Historie ukazuje, že i takovýto druh oběti může přinést výsledek povznášející ducha do spirituálních výšin.

Andy Barlow (programování, produkce, aranže) a Lou Rhodes (vokály) se o beránka starali celou tu dlohou dobu (teď možná zapomínají - oba se věnují sólovým projektům). Svůj příběh nám vyprávěli ve čtyřech epizodách - "Lamb", "Fear Of Fours", "What Sound" a "Between Darkness and Wonder". Uměli to s ním, ačkoli naposledy ho možná trošku moc učesali, a tak si někteří mysleli, že snad ztratil vlnu. Někdo by už kudrnatého chudáčka dávno oplakal, ale Andy a Lou moc dobře věděli, že on není jen tak obyčejným beránkem a že má tu moc se znovuzrodit a vrátit se v nové podobě. Proto si na jeho proměnu pozvali hlavně své kamarády. Věřili, že mu porozumí a že tak bolestivá oběť najde vyšší poslání.

Bohužel se mezi přizvanými našli i vrazi. Když se beránek vrátil v blyštivém party oblečku a s módním sestřihem ve stylu disco-punk, nikdo nevěřil, že je to opravdu on ("Wonder (Dead Guys Vocal Mix)"), na všechny jeho ostatní podoby si však šlo zvyknout. I když tančil a byl rozpustilý, měl vždy trošku smutný kukuč, inu melancholika v sobě nezapře. Tom Middleton v něm objevil milovníka svěží jarní trávy, Mr. Scruff barového elegána. Po setkání s Klutem se k nám spustil z temnot džnugle na liáně. Zamiloval jsem si ho v jeho křehkosti, kterou v něm probudil Mezzowawe; prosil ještě krásněji než tehdy před dvěma lety. Ukázalo se, že se taky bojí tmy ("Alien (Photek Remix)"), obzvláště když se vrátí ze skládky kosmických lodí ("Gold (Autechre Mix)"). Vrátil se hodněkrát a pokaždé jsme se o něm dozvěděli něco trošku jiného.

Možná se oběť zdála ze začátku trošku krutá, ale určitě měla smysl. Škoda jen, že momenty, kdy to novému beránkovi nejvíce slušelo, už spousta z nás mohla znát odjinud. Vždyť Kruder & Dormeister a Fila Brazillia (a jejich kultovní sbírky remixů) asi nejsou pro milovníky tohoto bílého melancholika neznámými jmény.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY