Manželská poradna na ostří nože

28.08.2005 05:00 - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Akční komedie "Mr. & Mrs. Smith" bez varování vtrhla do našich kin. Pohled na hudební mišmaš, který ji doprovází na stříbrném nosiči, přiblíží nejenom naše recenze, ale i rada paní Haliny, která zasedla coby šéfová naší manželské poradny.
4/10

Různí - Mr. & Mrs. Smith (soundtrack)

Skladby: Love Stinks - The J. Geils Band, Nothin' But A Good Time - Poison, Tainted Love - Soft Cell, Baby, Baby - Alana D, Express Yourself (Mocean Worker Remix) - Charles Wright & The Watts 103rd Street Rhythm Band, Mondo Bongo - Joe Strummer & The Mescaleros, Lay Lady Lay - Magnet feat. Gemma Hayes, I'll Melt With You - Nouvelle Vague, Nobody Does It Better - 8mm, If I Neva See You Again - Kanasascali, Assassin's Tango - John Powell, Used to Love Her (But I Had To Kill Her) - Voodoo Glow Skulls, You Are My Sunshine - Stine J., You've Lost That Lovin' Feelin' - Righteous Brothers, Making Love Out Of Nothing At All - Air Supply, You Give Love A Bad Name - Atreyu, Love Will Keep Us Together - Captain & Tennille, Believe In The Boggie - Mark Owen
Celkový čas: 70:21
Vydavatel: Warner Music
"Mr. & Mrs. Smith" je nezávadná akční komedie, během níž se pobavíte, žasnete nad nadlidskými kaskadérskými kousky a hlavně přijdete na kloub jedné variaci na bulvár. Možná po zhlédnutí zjistíte, proč se vlastně řešil takový zapeklitý případ milostného trojúhelníku Jennifer-Brad-Angeline. Angeline je prostě kus a v tomto filmu jako vyznavačka sadomasochistických choutek působí velmi sexy a nelze se divit, že Brad opustil pubinu z "Přátel". Film se točí okolo hlavní zápletky, kdy se dva velmi zruční nájemní zabijáci v podání Brada Pitta a Angeliny Jolie náhodně potkají při jedné akci. Rychle se zamilují a vezmou se. Tady ale idylka končí, jejich vztah se přeměňuje v krizi, kterou řeší v manželské poradně. Vše vrcholí v momentě, kdy zjistí, co ten druhý doopravdy dělá a že mají za úkol vzájemně se odrovnat do 48 hodin. Bitka v jejich hnízdečku lásky připomíná vynikající film "Válka Roseových". Ale nebojte se, chlapci a děvčata, film končí dobře a ani tolik krve během něj neproteče.

Ale rychle od filmu k jeho doprovodné hudbě. Chytří sběratelé určitě sáhnou po obou nosičích. Na jednom z nich, ten má černý obal, je hudba skladatele Johna Powella. Ten našel inspiraci ve všem možném - od smyčcových aranží přes moderní rytmy až po latinou ovlivněný sound. Jeho snažení na cédéčku s bílým přebalem ochutnáte v chuťovce jménem "Assassin's Tango". Tento disk je poskládán z písniček, které ve filmu zazněly. Ale jaksi větší prostor, jak už to tak bývá, zabírají skladby, které se na nosič dostaly nějakým záhadným způsobem, a pokud se podíváte do uvedeného seznamu, rozhodně se mnou budete souhlasit, že je to hustý mišmaš poskládaný hlava nehlava. Pokud správně zvolíte čísla třicátého čtvrtého tahu Matesa (Malého televizního sázení a klídek, žádný Mates se tu neposral), dostanete pryč ty nejhorší kousky a, páni, hnedle získáte skoro o sto procent lepší výsledek.

Největším zádrhelem je stylová přeplácanost, kdy třeba vedle synthi megahitu "Tainted Love" (Soft Cell) je úděsná coververze hitu "Baby, Baby" od Amy Grant. Na tomto cédéčku ji zpívá Alana D a je to děs. Nevím proč se snažili natočit novou verzi, když by za možná i za menší peníz za autorská práva měli diametrálně lepší originál. Bohužel horší z této dvojice zazní i ve filmu samotném. Druhým utrpením nejenom doktora Mráčka, toho chce utopit doopravdy kdekdo, je překopaná verze pecky od Bon Jovi "You Give Love A Bad Name". Jejich možná i imitátoři Atreyu (i když jejich oficiální stránky tomu neodpovídají) spojili popovou hitovost s deathmetalovým vokálem a la Sepultura a výsledek je k opupínkování. Nechci nikomu radit, ale vezměte mnohem menší balík škváry a nechte to nazpívat Petra Poláčka, bude to aspoň k poslechu. K vrcholům tak patří latinou načechraná "Mondo Bongo" (Joe Strummer z The Clash se svou partou The Mescaleros), povedený cover Dylanovy klasiky "Lay Lady Lay" od uskupení Magnet feat. Gemma Hayes plus zamilovaná dvojice "You've Lost That Lovin' Feelin'" (Righteous Brothers) a "Making Love Out Of Nothing At All" (Air Supply), které zaznějí i ve filmu. Dobře zapadnou i mimo film zařazené příspěvky od Nouvelle Vague, 8mm nebo Marka Owena. Poslední zmiňovaný už není ten něžný cukrouš z Take That, je to dospělý chlap, možná trošku nesmělý oproti Robbiemu, ale jeho třetí deska "How The Mighty Fall", z níž "Belive In The Boggie" pochází, je velmi příjemnou záležitostí.

Tento soundtrack je pelmelem všeho možného, žasnu nad temperamentem toho individua, které to takhle poskládalo. Pokud v onom Matesovi dle své sázky vyřadíte ty horší, tak neprohloupíte a možná i vyhrajete jackpot v podobě celkem povedeného soundtracku. A paní Halina by možná k dobru a bez mrknutí oka vypotila na úplný závěr radu nad zlato: "Užívejte si života, mějte sex desetkrát do týdne a pokud vám to náhodou neklape, pobijte se na ostří nože. A když přežijete, rozhodně patříte k sobě jako ti dva z tohohle filmu."

P.S.: Hádanka pro filmové fandy: Nepřipadá vám, že obal a reklamní plakát je tak trochu vykrádačkou jiné nasládlé filmové zápletky? Po volbě padesát na padesát zbývají možnosti za a) "Pretty Woman" a za b) Ne ne, je to skvělý originální nápad a autor je z toho jelen!


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY