Radost poslouchat

Vydáno: 13.06.2005 00:00 v sekci Recenze - Jakub König | foto: facebook interpreta

U slova Čechomor by dnes ve výkladovém slovníku mohlo klidně stát: "Inteligentní a nápaditá fúze českomoravského folklóru se současnou poprockovou hudbou. Velmi oblíbení doma i v zahraničí." Pojďme se v následující recenzi podívat, "co sa stalo nové" na jejich v pořadí již sedmém albu.

9/10

Čechomor - Co sa stalo nové:

Celkový čas: 51:32

Skladby: Hej, bystrá voda, Z večera je jasno, Neber sobě, Zločin, Co sa stalo nové, Až pudou cikáni, Katuša, Hezký Janek, Na Vsetíně páni, Ej, dolu Váhom, Do kostela zvonili, Malovaný kostel, Teče voděnka, Za gorum, za vodum

Vydavatel: Sony BMG

Ono jako by se nového zase tak moc nestalo. Čechomor zůstal věrný svému způsobu tvorby, tedy adaptaci českých, moravských a slovenských lidovek do modernější podoby. Ostatně, nějakou radikální změnu stylu by od hudební skupiny, která v Česku definovala a naplnila škatulku world music, nikdo neočekával. A vlastně ani nechtěl. Ale už na první poslech je zřejmé, že tentokrát na to šli pánové přeci jen trochu jinak. Nebo spíš odjinud. Na producentskou stoličku (je-li něco takového, ale koneckonců, na něčem takový producent sedět musí) usedl Angličan Ben Mandelson, hudebník a světoběžník proslavený spoluprací s hvězdami, jakými jsou bezpochyby finští Värttinä či Srb Boban Markovič. A přestože muzikanty a producenta dělila jazyková bariéra, hudebně si očividně porozuměli skvěle.

Hned z prvních taktů svižné "Hej, bystrá voda" tryská jako čistý pramen nová radostná energie. A tato skladba jako by předznamenávala celé album. Patos ani tíživou majestátnost symfonických "Proměn" na novém CD budete hledat marně. I když většina písní pojednává o věcech, lidech a událostech spíše smutných, nezřídka tragických, hudba sama je odlehčená, aranžérsky vynalézavá, jiskřivě nápaditá. Co písnička, to uzavřený svět s promyšlenou a leckdy velmi komplikovanou vnitřní stavbou. Pánové z Čechomoru však hrají, jako by se nechumelilo. Liché rytmy, sudé rytmy, pomalu, rychle, všechno jedno. Všechno funguje, jak má. A to je vždycky radost poslouchat, ať už hraje kdokoli. Na bubenickém postu si nemůžeme nevšimnout právem vychvalovaného Romana Lomtadzeho. I jeho zásluhou zní novinka jinak než předchozí album. Jinak než všechna předchozí alba. Hraje precizně, zároveň ani na okamžik nepřestávají bicí tlačit a hnát kapelu dopředu. Mladá krev. Když se v "Do kostela zvonili" připojí se zběsilým rytmem do už dost našlapané pecky, jako bych viděl divoce pogující pankáče pod pódiem na nějakém letním festivalu.

Mezi zavedené hosty Čechomoru patří zpěvačka Lenka Dusilová. Spojení jejího výjimečného hlasu s lidovkami se osvědčilo už na "Proměnách" a potvrdilo pak na mnoha živých koncertech. Ale i v tomto případě se zdá, jako by se vzájemná spolupráce posunula o další stupeň výš. Hned ve třetí skladbě "Neber sobě" jsem si po prvním poslechu nebyl ani trochu jistý, jestli to zpívá skutečně Dusilenka. Její hlas zní nějak jinak, nevyčnívá nad folklórní skladbu a hlavně výrazem naprosto přesně odpovídá textu a náladě písně. V dalších písních, jak deska ubíhá, si však na tuhle kvalitu mimoděk zvyknete a už vlastně nepřemýšlíte nad tím, jak a kdo to zrovna zpívá. Proč taky? Výkony všech zúčastněných jsou vyrovnané. Nadstandardní. Jeden jako druhý. Velmi intenzivním zážitkem pro mne při poslechu byla skladba "Zločin", ve které se irský zpěvák larla Ó Lionáird střídá s Františkem Černým. Krásná, klidná a výrazná balada s textem o vraždě a odplatě, podpořená tklivými tóny dud Michala Pavlíka a fléten Dana Vališe, mi uvízla hluboko v hlavě a nemohu ji dostat ven. Vynikající je také skvěle zrytmizovaná "Katuša", nebo podmračená, hořká "Na Vsetíně páni". Oproti nim stojí odlehčená, veselá "Až pudou cikáni" nebo slovenský tanec "Ej, dolú Váhom". A na závěr jemná "Za gorum, za vodum" ze které je, v nezvykle tenoučkém vokálu Lenky Dusilové, slyšet bezbřehý smutek dívky, která marně čeká na svého milého.

U každého textu je v bookletu stručné shrnutí jeho obsahu v angličtině, stejně jako jsou do tohoto jazyka přeloženy všechny popisky a nástroje. Jistě, není to zase tak neobvyklé. Ale v tomto případě to má konečně svůj účel. Při opakovaném a opakovaném poslechu pomalu docházím k závěru, že jediné, co na novém CD Čechomoru chybí, je vyloženě slabé místo. A abych řekl pravdu, takový nedostatek klidně oželím.

Deska Čechomoru "Co sa stalo nové:" bude předmětem jedné z dalších makrorecenzí deseti redaktorů. Na stránkách musicserveru se na ni můžete těšit v dohledné době.

  • Co sa stalo nové (Jindřich Kunc, Karlovy Vary, 13.06.2005 17:49) Reagovat

    Nová deska Čechomoru je z české produkce zatím to nejlepší, co letos vyšlo. Geniální počin a příjemná relaxace. Já desku poslouchám už 3 týdny a už jí znám nazpaměť. Je to prostě nádhera a já za sebe dávám 10/10.

  • PRAVDA PRAVDOUCÍ (pseudotereza, 07.08.2005 20:55) Reagovat

    opravdu není co dodat. naprosto přesná recenze. souhlas. snad jen dodám:Miluju Čechomor, ať žije, a Co sa stalo nové zvláště!!!!!

  • Souhlas (Worm, 21.08.2005 20:40) Reagovat

    Tak s váma lidi naprosto souhlasím.Už tu desku mám slušně oposlouchanou a pořád mě to baví.Recenze je trefná, jen zapoměli na píseň Hezký Janek, ten závěr je hodně povedený a jinak v pár ostatních písních ten cimbál v pozadí je super.Byl jsem i na pár koncertech včetně křtu v Brně a to co tam předvedl Larla bylo super:standing ovation a desetiminutový potlesk!!Ta deska splnila přesně to co jsem od ní čekal a v mnohém to předčila!!Jen tak dál.A mimochodem je to jedna z mála věcí, co jsem si koupil origoš, páč to za to stojí!!

  • Souhlas (Vendy, 21.08.2005 23:30) Reagovat

    Jo jo máte pravdu, toto CD nemá chybu !!!!!!!!!!!!!!

  • Super (Dan, 13.07.2006 17:33) Reagovat

    Super super super.Souhlasím deska je skvělá!!!!!

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Marian Zima (Story) - Nejlepší věci se dají dělat jen s těmi nejlepšími
Rozhovory: Marian Zima (Story) - Nejlepší věci se dají dělat jen s těmi nejlepšími Projekt Story se před čtyřmi lety vynořil z čistého nebe. Že se tu děje něco, co si pozornost zaslouží, stvrdila účast výkvětu slovenské scény. Nyní přišlo druhé album "Tazkvaná duša" a na seznam přibyl třeba Michal Prokop.... čtěte zde
Vydáno: 09.12.2025 08:00 v sekci Publicistika | Rozhovory
Kraftwerk, Stadthalle, Chemnitz, Německo, 6.12.2025
Naživo: Kraftwerk v Chemnitzu dokázali, že jejich elektronická estetika neztrácí nic ze své nadčasovosti Kraftwerk na své nekonečné tour, nyní s přívlastkem "Multimedia", prezentují svůj průkopnický přístup k elektronice. Zároveň potvrzují, že jejich tvůrčí odkaz je stále hmatatelný v několika sférách muziky. Ukázala to i... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2025 12:30 v sekci Naživo
Pan Lynx - Odvrácená strana lesa 10/10
Recenze: "Odvrácená strana lesa" Pana Lynxe: Zvíře se z temnoty vrací do reality. A je ještě silnější Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se... čtěte zde
Vydáno: 08.12.2025 00:00 v sekci Recenze
Ne zas tak "Vzdálená tvář" Luboše Pospíšila. Intimní nahrávka rockové legendy se vrátila po třech dekádách
Zaprášenosti: Ne zas tak "Vzdálená tvář" Luboše Pospíšila. Intimní nahrávka rockové legendy se vrátila po třech dekádách Reedice alba Luboše Pospíšila "Vzdálená tvář" ke třicátému výročí vyšla loni na jaře trochu v tichosti a ve stínu nové podoby slavnější nahrávky "Tenhle vítr jsem měl rád". Zapomenutá akustická perla s texty Pavla Šruta má... čtěte zde
Vydáno: 07.12.2025 09:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Fast Food Orchestra, Lucerna Music Bar, Praha, 4.12.2025
Naživo: Fast Food Orchestra zakončili letošní tažení s "Panchem", podpořit je přišli Vojtaano, Dr. Kary i Cocoman Speciální předvánoční fiestu připravili Fast Food Orchestra v pražském Lucerna Music Baru. Jednalo se o poslední zastávku "Pancho tour vol. 2", na které se rozloučili s aktuálním koncertním konceptem a nastínili plány pro... čtěte zde
Vydáno: 06.12.2025 18:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Bazzookas, Mňága, Dusilka i Jadrná věda o vesmíru - opavský Slunovrat láká na další ročník (09.12.2025 11:38)
- Colours of Ostrava rozšiřují program o domácí Mirai či Lenku Dusilovou a spouští prodej dvoudenních vstupenek (02.12.2025 14:01)
- Recenze: "To nejlepší 2" od Čechomoru přináší pestrý výběr s otazníky (26.11.2025 08:00)
- Naživo: Mistrovství republiky v přihřívání polívčiček aneb Jaký byl Český slavík přímo na místě (22.11.2025 13:22)
- Video: "Zmrzlá husa" verze 2025: Lence Dusilové je po třiceti letech zase zima (15.11.2025 08:00)
- Lenka Dusilová oslaví jubileum vinylovou kompilací a koncertem v Arše (27.09.2025 18:56)
- Video: PREMIÉRA: Křehká "Sleep Oddity (Silent)" spojila síly Lenky Dusilové a art rockerů Thot (08.07.2025 18:00)
- Výstava "Ještě jsme tady jenom jednou" přináší obrazy inspirované čtyřiadvaceti písněmi (03.05.2025 11:05)
- Naživo: David Koller s kapelou hraje Lucii možná líp než Lucie bez Davida Kollera (05.12.2024 12:00)
- David Koller pokřtí ve Foru Karlín "Best of" s Lenkou Dusilovou a Benem Cristovao. Diváky do scény vtáhnou pohyblivá zrcadla (29.11.2024 07:43)

ALBUM TÝDNE 49/2025

Pan Lynx
Odvrácená strana lesa

Michal Skořepa vystoupil ze svého lesa. Debut coby temné panoptikum nastavil laťku dokonalosti. Nyní přichází s druhou kapitolou o návratu do reality. Podařilo se Panu Lynxovi překonat tíhu sebe samého? Byl divoký rys lapen, nebo se naopak stal pánem situace? A jak dopadla rocková symfonie duality?

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 09.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Út 09.12.
Adept (SWE) / Thousand Below (US) / Ocean Sleeper (AUS) / Hopes Die Last (IT) (MeetFactory, Praha)
St 10.12.
Lucie (O2 arena, Praha)
Čt 11.12.
Hauser (HR) (O2 arena, Praha)
Ne 14.12.
James Arthur (UK) (O2 universum, Praha)
Čt 18.12.
Till Lindemann (DE) (O2 arena, Praha)
Čt 18.12.
Lucie (Logspeed CZ Aréna, Plzeň)
Út 20.01.
Gregory Porter (O2 universum, Praha)
Pá 23.01.
Andrea Bocelli (IT) (O2 arena, Praha)
Ne 25.01.
Lorna Shore (US) / Whitechapel (US) / Shadow Of Intent (US) / Humanity’s Last Breath (SWE) (O2 universum, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Justin Bieber The Prodigy Beyoncé Prince Vladimír Mišík Madonna Lady Gaga Coldplay Ewa Farna Kryštof
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe