Anglický rapper Roots Manuva na svém třetím albu nazvaném "Awfully Deep" otevírá temné komnaty melancholického hip hopu. Vynikající rap a originální instrumentální podklady dělají z tohoto CD jednu z nejlepších desek evropského hip hopu vůbec.
Není pochyb, že Británie miluje hip hop. Desky amerických hvězd urban music se tam prodávají po statisících, hiphopová estetika ovládla kluby i módu, jenže místní hiphopová scéna byla až doby nedávné zcela neviditelná. Existovala na okraji zájmu, ve společnosti přátel welšských tanců nebo skotské dechovky. Teprve poslední tři roky získává UK hip hop na síle a pokud potřebujete znát jedno jméno, pak je to určitě
Roots Manuva. Jeho nejnovější album "Awfully Deep" je důkazem obrovského potenciálu, který je skrytý nejen v britském hip hopu, ale hlavně v hlavě originálního rappera a producenta v jedné osobě.
S britským hip hopem se to má tak, že málokdy ho najdete v čisté podobě. Různé stylové příměsy ho přizpůsobují reálnému životu v Británii, což se mimochodem děje po celém světě.
Prodigy si naroubovali elementy hip hopu na rave,
Massive Attack zase zpomalili hiphopové breaky a stvořili trip hop. Jiní ho spojili s housem, jazzem, elektronikou a v novém tisíciletí s garage. Právě z tohoto manželství vzešla největší revitalizace živořícího hip hopu na britských ostrovech.
So Solid Crew, More Fire Crew a v poslední době hlavně
The Streets a
Dizzee Rascal konečně prorazili v domácích žebříčcích i v konkurenci amerických rapperů. Za nimi pomaličku ale jistě začínají vystrkovat růžky i zástupci klasičtějšího pojetí hip hopu, jak ho známe třeba u nás. Za zmínku stojí jména Phi Life Cypher, Blag Twang, Skinnyman nebo Ty, který byl loni nominovaný na prestižní Mercury Award. Speciální místo mezi nimi má
Roots Manuva, dnes už něco jako legenda britského hip hopu. Debutoval v roce 1999 albem "Brand New Second Hand", které ukázalo cestu současné generaci britského hip hopu. Silné reggae (či spíše ragga nebo dancehall) prvky napojily UK hiphop na jamajskou taneční hudbu (ostatně Manuva pochází z Jamajky) a infikovali ho odvahou experimentovat se zvukem. Druhé Manuvovo album "Run Come To Save Me" je už lekcí ze schopnosti naroubovat na hip hop co nejvíce stylových odnoží a udělat z něho všeobjímající hudební monstrum. Geniální deska se dočkala i dubové remixové verze na EP "Dub Come To Save Me". Posledních několik let strávil
Roots Manuva kolaboracemi s
Leftfield,
Cinematic Orchestra, Ty nebo
DJ Shadow, sestavil kompilaci "Badmeaninggood 2" a samozřejmě pracoval na novém materiálu. Třetí album "Awfully Deep" přichází v době, kdy se hip hop v Británii rovná grime scéně (alespoň podle hudebních časopisů).
Dizzee Rascal,
Wiley a
Roll Deep,
Kano,
Lady Sovereign a desítky dalších chrlí žhavé singly s módním drsným zvukem. Zapadne do něj i ostřílený veterán Manuva?
Manuva z pochopitelných důvodů nepředstírá, že je grime. Proč taky. Svůj styl piloval dlouhá léta a nepotřebuje drsné breakbeaty, aby vystupoval z řady. "Awfully Deep" přináší méně eklektickou nálož než předchozí "Run Come To Save Me". Electro beaty, které koketují s experimentálnějším hip hopem ("Chin High"), jamajsky zahuštěné basy (doporučuji dát nastavení bass na vašem zesilovači naplno) a vynikající rap. U Manuvy stojí za poslech i texty. Nečekejte silácké pózy, klišé a útoky na kolegy, Manuva je dost starý a dost inteligentní na to, aby se úplně spokojil se záznamy svých duševních pochodů. Mimochodem, po sebevědomých amerických gagsterech je velmi osvěžující poslechnout si někoho, kdo o sobě pochybuje.
Název desky berte trochu s nadsázkou, Rodney Smith aka Manuva se netváří jako pouliční intelektuál, ačkoliv zrovna proto jím možná je. "Awfully Deep" je vynikající album, temnější a sevřenější než jeho předchozí pokusy a (promiňte to slovo) hlubší.
Roots Manuva je ojedinělou postavou nejen londýnského nebo anglického, ale rovnou evropského hip hopu. A v tuto chvíli i světového.
CD k recenzi poskytla distribuce
Panther.
Album:
Roots Manuva - Awfully Deep
Hodnocení: 9/10
Celkový čas: 51:28
Skladby: Mind 2 Motion, Awfully Deep, Cause 4 Pause, Colossal Insight, Too
Cold, A Haunting, Rebel Heart, Chin High, Babylon Medicine, Cause For Pause Part 2, Move Ya Loin (featuring Lotek), Thinking, The Falling, Toothbrush