Kolegové z branže vzdávají Vladimíru Mišíkovi poctu kompilací "Bazarem proměn"

08.06.2015 16:15 - Milan Menčík | foto: Martin Chrz / musicserver.cz

S písněmi Vladimíra Mišíka vyrostla nejen řada rockových muzikantů, ale tyto hity jsou základem i zpěvníků večírků několika generací. "Stříhali dohola malého chlapečka", "Variace na renesanční téma", "20 deka duše", "Slunečný hrob", to je jen krátký výčet skladeb z archívu Vladimíra Mišíka, které jsou známé všem. Vydavatelství Indies Scope se rozhodlo vzdát poctu této rockové legendě nahráním a vydáním alba "Bazarem proměn: A Tribute To Vladimír Mišík". Vydavatelství oslovilo různé muzikanty české a slovenské nezávislé hudební scény, aby si vybrali nějakou píseň, kterou mají nejraději z jeho bohaté diskografie, a nahráli její coververzi.

Tribute To Vladimír Mišík - Bazarem proměn
© facebook interpreta
Na výsledné nahrávce, která vyjde 9. června, se nakonec objeví dvaadvacet skladeb, které nahráli například Jan P. Muchow, Ille, Jan Spálený & ASPM, Tara Fuki, Mňága a Žďorp, ZVA 12-28 Band, Lesní zvěř, Ladě, Bratři Orffové, Kieslowski, Boris Carloff, Květy a řada dalších. "Mišíkova tvorba mne oslovila vším, čím může tvorba jednoho oslovit druhého. Muzika otevírala bránu srdce a nevědomí. City, utajené touhy a bolesti se smísily, do toho přišel podobně intenzivní zásah textem. Člověk měl dojem, že vnímá vším, co má, a mnohdy i tím, co do té doby neměl. Nemohu pominout, že Vladimír Mišík a lidé kolem něj byli pro mne i životní vzory. Plně jsem jim důvěřoval, i když jsem je neznal. Formovali mne. Dodnes si v sobě nesu tohle milé prokletí. Nemohu přijmout tvorbu umělce, když vím, že si ho neumím vážit jako člověka," řekl Michal Kubessa z kapely Ladě. Název kompilace "Bazarem proměn" (dle názvu jedné z písní) odkazuje na proměnu známých původních verzí písní, ke které došlo během tvůrčího procesu.

Na albu se snoubí elektronika s písničkářskou něhou i zachování pocitu doby vzniku původní skladby. Někteří ze zúčastněných se drželi původních verzí skladeb, aby naopak řada z nich zachovala z originálu jen fragmenty či melodii. Každý z hudebníků volil svůj přístup, jak dokazuje i Martin E. Kyšperský (Květy): "Já a Aleš Pilgr, bubeník z Květů, máme hodně rádi desku Etc..."4", která je zcela nedoceněná. Částečně za to může zvláštní zvuk elektrických bicích, ale nám přijde dost úžasný, a dnes i - překvapivě! - moderní. A v těch skladbách je duch doby, udělali jsme tedy píseň "Návštěvní den", ale jsou v ní kousíčky textu všech ostatních skladeb na oné zmiňované desce."

Celé album je hlavně poctou Vladimíru Mišíkovi, který je tak originální, že těžko se mu vyrovnat. "Vždy mě překvapovaly nezvykle krásné texty ve spojení s jeho hudbou a hlavně hlasem, který je tak trochu řezavý a zároveň hladivý." Nelze jinak než souhlasit s Jiřím Hradilem (Lesní zvěř), který dále dodává: "Podařilo se mu přežít socialismus a přitom zůstat čestným člověkem. Jeho hudba je svobodná."

Seznam skladeb: Slunečný hrob - Musica folklorica, Sadem, lesem, parkem - Bratři Orffové, Tea And Crumpets - Ondřej Galuška, Variace na renesanční téma - Lesní zvěř, Návstěvní den - Květy, Tma stéká do kaluží - Ladě, Stříhali dohola malého chlapečka - Jan P. Muchow feat. Ela, Bazarem proměn - Jarret, 20 deka duše - Kieslowski, Cesta do dětství - Mňága & Žďorp, Ďáblíci - Lucie Redlová, Noc - Boris Carloff, Co ti dám - ILLE, Koukni na tu fotku - Tady To Máš, Balada - David Stypka, Deserted Alley - Nylon Jail, S nebem to mám dobrý - ZVA 12-28 Band, Sochy - Jablkoň, Co jsem si vzal - Tara Fuki, Proč ta růže uvadá - Bran, Byl jsem dobrej - Jan Spálený & ASPM, Jua kaburi - Čankišou.



DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY