shop.musicserver.cz
Jiří Suchý & Comp. - Semafor - léta 70. a 80.

Patnáct hodin se Semaforem

Vydáno: 08.12.2012 10:05 v sekci Recenze - Honza Průša | foto: facebook interpreta

Divadlo Semafor bylo, je a bude jedním z nejzajímavějších hudebně-dramatických fenoménů, které kdy v Československu existovaly. A kromě kvality jeho produkce je úctyhodný i fakt, že za nelehkých totalitních podmínek dokázalo divadlo přežít 70. a 80. léta. A právě toto období zachycuje další velmi obsáhlý box.

8/10

Jiří Suchý & Comp. - Semafor - léta 70. a 80.

Vydáno: 5.10.2012
Celkový čas: 900:23

Skladby: Kompletní alba: Kytice, Kytice (pokračování), Divadlo Semafor 1970-1985, Divadlo Semafor 1970-1985 (pokračování), Jitka Molavcová, Písničky a povídání ze Semaforu, Písničky a povídání ze Semaforu 2, Písničky a povídání ze Semaforu 3, Evergreeny ze Semaforu 1, Evergreeny ze Semaforu 2, Texty Jiřího Suchého, Rarity

Vydavatel: Supraphon

Sedmdesátá a osmdesátá léta byla pro Jiřího Suchého a divadlo Semafor nelehkým obdobím. A těch důvodů se našlo několik. Na jedné straně obrovská ztráta z odchodu Jiřího Šlitra (zemřel před koncem roku 1969), který byl pro divadlo jednou z nejdůležitějších tváří. Po skladatelské stránce jej sice velmi dobře nahradil Ferdinand Havlík, ten se však už nestal stejně osobitým partnerem Suchého. Na straně druhé nekompromisní komunistický režim, který by nejraději divadlo zakázal. Je až s podivem, že i za takových podmínek Jiří Suchý zvládl prokličkovat mezi kameny a klacky házenými nepříznivým osudem pod nohy a vybalancovat z toho se ctí.

A skutečně nešlo o balancování jednoduché a jen schopnost Jiřího Suchého najít ve své textařské oblasti obrovský žánrový rozptyl mu dovolila na scéně přežít. To nejlépe dokládá CD "Texty Jiřího Suchého", kde se najdou skladby pro tak rozdílné umělce, jakými jsou Karel Gott, Dagmar Patrasová, Karel Hála, Michael Kocáb, Vladimír Mišík nebo Hana Hegerová. A když si slovy pana Suchého uvedeme celý stav do kontextu, snadno pochopíme, jak to v 80. letech fungovalo: "Osloven Michaelem Kocábem, napsal jsem pro něj tehdy hrstku textů, z nichž "No a co ti schází" vyšel i na desce. Psal jsem je s velikou trémou. Nevěděl jsem, jestli obstojím v žánru mně přece jen dost nevlastním. Ale odmítnout v té době jakoukoliv nabídku by bylo pošetilé, protože přicházely jen spoře." Podobně zvláštní nabídkou pak byla skladba "Přítel René", kterou si možná pamětníci vybaví jako přílohu časopisu ABC, kde vyšla na modrém flexidisku lisovaném v tehdejším Sovětském svazu.

Tvůrci tohoto kompletu přistupovali k výběru tak, že se soustředili na všechny nahrávky vydané v 70. a 80. letech minulého století. To znamená, že tu najdete i písničky z let 60., které vycházely buď na vzpomínkovém albu "Písničky a povídání ze Semaforu", nebo byly i nově přezpívány a vydány v jakémsi tehdejším best of "Evergreeny ze Semaforu". Vznikl tak velmi kvalitní pohled na toto období, nejde ale o sbírku všech nových verzí semaforských písní. Autoři sami v bookletu uvádějí, že v této době byly např. písně "Tereza" a "Babeta" nahrány v pěti odlišných verzích. Škoda, že je vydavatelství neumístilo pro ty, co si box koupí alespoň ke stažení, do svého on-line obchodu.

Nicméně všechno podstatné tu najdete, ať už jde o legendární a nejúspěšnější semaforskou hru "Kytice" na straně jedné, nebo o album raritních nahrávek na straně druhé. To nabízí třeba rockovou verzi písně "Karavana" v originále od Duka Ellingtona. Překvapí i cizojazyčné verze (anglické, finské, ruské i německé) klasických písní, mimo jiných je to například anglická verze Mišíkovy "Proč ta růže uvadá" z alba "The Cut Off The Little Boy's Hair" z roku 1976. Podobnou lahůdkou jsou i texty k filmu "Malinový koktejl" z roku 1982, jež napsal Jiří Suchý na hudbu Michaela Kocába a které nazpívala Jana Kratochvílová. K tomu pan Suchý zavzpomínal: "Já ten film viděl po letech a úplně jsem zapomněl, že jsem ty texty napsal. Říkal jsem si, to má krásný rýmy, to bude asi pan Borovec. A čekal jsem na titulky a zjistil jsem, že jsem je napsal já."

Na dvě CD se tu vešla původní supraphonská trojdeska "Divadlo Semafor 1970-1985" z roku 1986. Ta představuje Suchého a Havlíkovu tvorbu ukázkami z her té doby ("Sladký život blázna Vincka", "Čarodějky", "Elektrická puma" a další). Většinou jde o nahrávky pořízené přímo během divadelních představení, které dokládají, jak pěkné kousky (i když ne už tak známé jako hry s Jiřím Šlitrem nebo "Kytice") v této době v Semaforu vznikaly. Střídá se zde mluvené slovo s písničkami, velmi zdařilý je třeba monolog Jiřího Suchého "O smyslu hry Čarodějky". V podobném stylu pak pokračují tři díly "Písniček a povídání ze Semaforu" s tím rozdílem, že tady je řada písní i scének nahrána studiově.

Jiří Šlitr: Bezplatná prohlídka divadla Semafor

Všechny reflektory, co tu máme, jsou na elektřinu. Až na ten v rohu, co nesvítí. Ten je na draka. Všechny ty reflektory jsou původu zahraničního. Až na ten v rohu, co nesvítí. Ten je původu domácího. Ale máme ho nejradši.

Ne vše se ale Semaforu dařilo a i takové příklady zde najdeme. Třeba "Šnečí fox" (album "Písničky a povídání ze Semaforu 2") dokládá, že Šlitrovy ptákoviny by neměly být přezpívávány nikým jiným. Protože tam, kde Šlitr působil jako by právě na místě skládal slova za sebe a improvizoval a působil příjemně toporně a pohotově zároveň, je na Jegorovovi a Havlíkovi moc poznat, že jen přezpívávají existující písničku. Dalšími úlety jsou třeba "Tak abyste to věděla" v podání kvarteta Urbánková, Nárožný, Dvořák a Sobota nebo skladba "Sanny" přezpívaná Naďou Urbánkovou jako "Zvony".

To ale nemění nic na tom, že dvanácticédéčkový komplet "Semafor - léta 70. a 80." je skvěle odvedenou prací. Opět tu najdeme vyčerpávající informace v osmdesátistránkovém bookletu (pravda, jsou tu i drobné faktické chyby, třeba je špatně vysvětlená "Zvuková pohlednice Země"). Autorům se dokonce podařilo vychytat některé drobné mušky z boxu předchozího (třeba to, že jednotlivé tracky jsou již nazývány jako 298 písní a výstupů). A tak by bylo hříchem si druhý díl semaforské historie nepořídit. Protože těch patnáct hodin hudby a mluveného slova přináší soubor těch nejzajímavějších věcí, které u nás na poli hudebně-dramatickém v tomto období vznikly.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Linkin Park - From Zero 8/10
Recenze: Album "From Zero" je velkolepým znovuzrozením Linkin Park Sedm let po tragickém odchodu jedinečného a nezaměnitelného zpěváka se Linkin Park vracejí. V pozměněné sestavě, s novým bubeníkem a hlavně s výraznou vokalistkou za mikrofonem přicházejí s čerstvou studiovou nahrávkou "From... čtěte zde
Vydáno: 17.11.2024 08:00 v sekci Recenze
Sleep Token, Bilmuri, O2 universum, Praha, 15.11.2024
Naživo: Kometa inovátorů metalu jménem Sleep Token zazářila i nad Prahou Organizátoři z Rock For People se se Sleep Token patrně už stihli skamarádit. Během dvou let je do Česka, tentokrát do O2 universa, přivezli potřetí a určitě ještě ne naposledy. Zatím největší koncert party fungující teprve od... čtěte zde
Vydáno: 16.11.2024 13:00 v sekci Naživo
Album "Protection" od Massive Attack zůstává i třicet let po vydání stále aktuální a hypnotické
Zaprášenosti: Album "Protection" od Massive Attack zůstává i třicet let po vydání stále aktuální a hypnotické Massive Attack patří k největším hvězdám triphopové scény. Kapela, která se na výsluní hřeje už od roku 1988, letos oslavila třicáté výročí od vydání desky "Protection". Pojďme se vrátit o tři dekády zpět a zavzpomínat na... čtěte zde
Vydáno: 16.11.2024 10:00 v sekci Recenze | Zaprášenosti
Rybičky 48, Lucerna - Velký sál, Praha, 14.11.2024
Naživo: Kapela Rybičky 48 oslavila 22 let ve vyprodané Lucerně a ohlásila novou desku. Podpořily ji Holki alias Milfki Rok se s rokem sešel a Rybičky 48 oslavili svoje narozeniny, již dvacáté druhé, opět ve Velkém sále pražské Lucerny. Předskakovala šumperská formace Byt číslo 4, které Kuba Ryba pokřtil debut. Na společnou píseň dorazily Holki. V... čtěte zde
Vydáno: 15.11.2024 19:30 v sekci Naživo
Beth Hart, O2 universum, Praha, 14.11.2024
Naživo: Před Beth Hart padaly v Praze na kolena i důchodkyně O2 universum zažívá v listopadu fantastické koncerty. Dva dny po Jacobu Collierovi a naopak den před Sleep Token v něm vystoupila zpěvačka, jež jeho prostory velmi důvěrně zná. A asi bychom si měli zvykat, že s podzimem se pojí nejen... čtěte zde
Vydáno: 15.11.2024 13:30 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Pavel Klusák se po Gottovi pustil do Suchého a Šlitra (08.11.2024 13:36)
- Video: Videoklip "Okno v paměti" poodhaluje další střípky z natáčení letošní desky Vladimíra Mišíka (06.11.2024 16:43)
- Vladimír Mišík počítá "Vteřiny, měsíce a roky" z vrcholu české albové hitparády (24.10.2024 08:00)
- Nové desky 41/2024 - od The Offspring přes Vladimíra Mišíka po Becky G (16.10.2024 12:00)
- Recenze: Na albu "Vteřiny, měsíce a roky" vítězí šťastný duch Vladimíra Mišíka nad hmotou (14.10.2024 00:00)
- Kniha "Příběhy skryté za písněmi KG" odhaluje pozadí vzniku některých hitů Karla Gotta (06.10.2024 18:25)
- Audio: Venku zuří bouře, v hospůdce je klid. "Ulici bičuje déšť" krátí čas do vydání novinky Vladimíra Mišíka (06.10.2024 14:00)
- Video: Videoklip ke krásné písni "Tak dobře" uvádí do světa říjnové album Vladimíra Mišíka "Vteřiny, měsíce a roky" (13.09.2024 12:42)
- Slyšeli jsme nové album Vladimíra Mišíka "Vteřiny, měsíce a roky". Je to zase krása (26.06.2024 16:15)
- Naživo: V Praze začal festival Metronome Prague (21.06.2024 15:20)

ALBUM TÝDNE 46/2024

Circus Ponorka
Lost Angeles

Honza Ponocný nahrál po dlouhé době další fantastickou desku. Ta vychází z písniček, které zazněly převážně ve filmech Alice Nellis, a koncertní podoby, v níž je na pár výjimečných vystoupeních představil spolu s Deep Blue Sea Orchestra, tedy s Davidem Landštofem, A. M. Almelou a Epoque Quartetem.

9/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Út 19.11.
Juraj Griglák & Company (SK) (Metro Music Bar, Brno)
Út 19.11.
Hot Milk (UK) (Futurum Music Bar, Praha)
St 20.11.
Tigran Hamasyan (ARM) (Rudolfinum, Praha)
St 20.11.
Majkls & Friends (CZ) (Metro Music Bar, Brno)
Čt 21.11.
Warduna (NOR) (Forum Karlín, Praha)
Čt 21.11.
Los Bitchos (UK) (Palác Akropolis, Praha)
Pá 22.11.
Falling In Reverse (US) / Hollywood Undead (US) / Sleep Theory (US) (O2 Universum, Praha)
Pá 22.11.
Rhapsody of Fire (IT) (Masters of Rock Café, Zlín)
So 23.11.
Sepultura (BRA) (O2 universum, Praha)
So 23.11.
Sarah Kinsley (US) (Café V Lese, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Prince The Prodigy Vladimír Mišík Viktor Dyk Linkin Park Justin Bieber Billie Eilish Kabát The Cure Charli XCX Queen Lucie Katy Perry Beyoncé Lights Rammstein Nebe Honza Ponocný Kofe-in Circus Ponorka
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2024 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe