Průvodce novým albem New Order 'Waiting For The Sirens' Call'

15.03.2005 05:00 - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

New Order se nadechli s deskou "Get Ready" do druhého života a tuto velkou hudební radost potvrdí svou osmou studiovou nahrávkou, která dostala nezvykle dlouhý název "Waiting For The Sirens' Call" a vyjde v úterý 29. března, tedy hned po Velikonocích. Následující článek je vyhrazen průvodci po všech jedenácti kompozicích, které album obsahuje.
New Order -  Waiting For The Sirens' Call
© facebook interpreta
New Order je kapela, která ovlivnila několik generací hudebníků. Počátky se tradují ke skupině Joy Division a nebýt tragické smrti Iana Curtise, je otázkou, co by dnes Bernard Sumner, Peter Hook a Stephen Morris dělali. Poslední do kvarteta je Gilliam Gilbert, ta se však pro nahrávání nové desky "Waiting For The Sirens' Call" stala spíše externím členem a zůstala doma věnujíc se rodinným povinnostem. Nahradil ji kytarista Phil Cunningham, který již s New Order jel turné k výtečné desce "Get Ready" (2001). Po dlouhé pouze od alba "Republic" (1993) o sobě nedali moc vědět, stojaté vody rozhýřila až skladba "Brutal" původně napsaná na zakázku k filmu "Pláž". Comeback v podobě "Get Ready" se vydařil na výbornou a po už kratší pauze než minule se New Order vrací deskou "Waiting For The Sirens' Call". Nahrávku předznamenal singl "Krafty", jenž je venku od pondělka 7. března. Novinka obsahuje jedenáct skladeb, které kombinují kytarový sound ala "Get Ready" se zvukovým laborováním typickým pro New Order. Očekávaná deska již pomalu a jistě klepe na dveře (oficiální datum vydání je úterý 29. března - den po Velikonočním pondělí) a my vám díky laskavosti české pobočky Warner Music lehce v předstihu nabízíme průvodce touto nahrávkou.

1. Who's Joe? (5:38)

Po mohutné synteticky a smyčcově bohaté předehře se rozjede našlápnuté tempo obdařené kytarami a v refrénu se přidá typická basová linka. Tak trochu tento song s příběhem osamoceného člověka připomíná skladbu "Dream Attack" z desky "Technique" (1989).

2. Hey Now What You Doing (5:13)

Po lehkém kytarovém předvoji v této skladbě kytary více přibrousí. Phil Cunningham se s New Order dal dohromady díky minulé desce "Get Ready", na "Waiting For The Sirens' Call" se však poprvé spolupodílel i na vzniku materiálu a riffy v této skladbě jsou z jeho dílny. "Hey Now What You Doing" je svěží kytarová odpichovka, která by se dobře vyjímala i na již zmíněném "Get Ready".

3. Waiting For The Sirens' Call (5:40)

Titulní záležitost nového alba. Kytary poprvé lehce ustupují do pozadí a na pořadí dne přicházejí klávesy a elektronická alchymie. Takto zní typická melodičnost z pera New Order, v textu se objevují paralely o cestování a podle basáka Petera Hooka je zde zakořeněna Bernardova obliba jachtingu.

4. Krafty (4:32)

Pilotní singl a možná i služebně nejstarší věc na desce. Peter Hook si před dávnější dobou vyzkoušel práci s projektem Hybrid (deska "Morning Sci-fi" / 2003) a spolupodílel se s ním na tanečně laděném albu. Z tehdejšího jamování bylo pro tuto skladbu použito několik fragmentů, které s tempem určenému k tanci přímo srší hitovým nábojem a jasným refrénem, po pár taktech si prostě budete s úsměvem podupávat.

5. I Told You So (5:58)

Jeden z vrcholů desky, kterému dominuje skvělý rytmus. Po úvodním zvukovém pelmelu se naplno rozjede reggae smyčka, která ve spojení s Hookyho basou působní naprosto neodolatelně. Bernard se při vzniku tohoto kusu nechal ovlivnit hudbou, kterou slyšel z rádia na své dovolené v Karibiku. Místy se míchá odvar z dancehallu s prvky typickými pro The Velvet Underground. "I Told You So" je možná zvukově přeplácaná, až příliš komplikovaná, ale s každým dalším poslechem si ji prostě víc a víc zamilujete.

6. Morning Night And Day (5:09)

Začátek skladby vás na chvilku odvede kamsi bokem - příliš se podobá tvorbě Pet Shop Boys - o vzájemném propojení mezi těmito skupina je mnoho věcí známo, nejedná se jen o projekt Electronic a třeba singl "Disapointed" (1992). Po této předehře však zpátky zavítají výrazné kytarové motivy a Bernard v jednom rozhovoru k nové desce přiznává: "Je to hodně autobiografické a o mém životě," k tomu dodává, že je to z životní periody, v níž je právě teď jejich kytarista Phil.

7. Dracula's Castle (5:37)

Řekl bych, že tato věc je bohužel slabší částí této desky. Pohodová kytarovka, kterých od New Order ještě uslyšíme asi nespočet. V prostřední části ale příjemně překvapí pár elektronických zvuků a klavírní linka, kterou je možné samostatně slyšet v úplném začátku a na konci tohoto tracku.

8. Jetsream (5:20)

Jasný roztančený popový hit v duchu tvorby téhle party, v němž hostuje zpěvačka Ana Matronic ze skupiny Scissor Sisters. Bernard si tuto spolupráci hodně pochvaloval a ani se mu nedivím. Refrén si rychle zapamatujete, rytmus je tak akorát a melodické nápady se vzájemně neruší - je to můj osobní kandidát na singl.

9. Guilt Is A Useless Emotion (5:37)

Na "Get Ready" nebyl žádný čistě dance track. "Guilt Is A Useless Emotion" je našlápnutou peckou s výrazným dupákem, elektronickými prvky a basou. Musí se uznat, že ani za ta léta v tomto oboru nejsou New Order úplně mimo a titul nejprodávanějšího dvanáctipalce všech dob ("Blue Monday") jim prostě nikdo jen tak nevyfoukne.

10. Turn (4:32)

Po čistě elektronicky orientované výtečnosti je "Turn" návratem ke kytarám, ty vybrnkávají fešnou melodii a kdesi v zákulisí dozvukují klávesy. Není to vyložená prostá juchačka, ale pohoda, která k New Order taky pasuje.

11. Working Overtime (3:27)

Máte rádi Iggyho Popa a jeho neotřelý kytarový rámus? Na závěr desky Bernard a spol nachystali jízdu plnou kytar jasně předurčenou na nějakou rozjetou párty. Právě Bernard ji již někde hrál ve svém DJském setu a užíval si, jak při ní lidé skvěle šíleli a pařili, tajně si přeje, aby to byl singl. Na stránkách obchodu amazon.co.uk jsem však již našel opačný názor, že to je prý nejhorší song, který kdy New Order napsali, ale nevěřte tomu, je prostě jen moc kytarový.

Závěrem už jen zbývá připomenout, že osmá studiová deska New Order "Waiting For The Sirens' Call" vychází v úterý 29. března a v den vydání na musicserveru naleznete i recenzi. Jelikož New Order a jejich novinka je očekávána s velkým napětím, je přímo předurčena k naší další hromadné recenzi.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY