Mejdan na pozitivně naladěné nové vlně

24.10.2004 14:00 - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Moimir Papalescu & The Nihilists mají venku svůj debut "Analogue Voodoo" a v pátek 22. října jej pokřtili v pražském klubu Mecca. V rámci večera vystoupily ještě skupiny Gangnails, Magnetik a DJ Steve Morell. Večer to byl našlápnutý a zábava běžela na plné obrátky.
Magnetik
© Jan Binder
Pátek 22. října večer v klubu Mecca se proměnil v mejdan, kdy DJové připomínali důležité hudební milníky a hráli se pecky od Sigue Sigue Sputnik, New Order, Sex Pistols, Kraftwerk - prostě připomněli kvanta punkové hudby, synthipopu a nové vlny, taková přehlídka toho nejlepšího, co se v těchto škatulkách objevilo v toku času. Večer však směroval k jasnému cíly, kterým byl křest desky "Analogue Voodoo" skupiny Moimir Papalescu & The Nihilists, kteří pro tento večer ještě pozvali Gangnails a Magnetik. DJ Ixer a DJ Neon Skeleton žhavili taneční půdu před koncerty a mezi nimi a po půlnoci přišel na řadu host v podobě Steva Morella z berlínského labelu Pale Music. Večer sliboval nabitou hudební přehlídku několika hudebních stylů, to se povedlo do posledního puntíku a obstojně zaplněný klub Mecca se dobře bavil.

Moimir Papalescu
© Jan Binder
Kousek po deváté hodině se naplno rozjel živý set skupiny Gangnails, která má venku svou první desku "Taste It!", jejíž osvěžení punkových kořenů versus rock'n'roll přimělo mnoho účastníku této párty k divokým tanečním kreacím. Jejich punkabilly naplno bavilo a pár coverů od oblíbených The Ramones nebo překvapení v podobě překopané písně Johnnyho Cashe "Ring Of Fire" příjemně potěšilo. Po krátkém přebudování pódia se na scéně objevil tradiční spojenec na koncertech Moimíra a jeho Nihilistů, kterým není nic jiného než projekt Magnetik. S jejich příchodem se Mecca změnila v elektrizující pelmel zvuků čerpající z odkazu legendy jménem Kraftwerk ve spojení se soudobými tanečně laděnými postupy. Necelých čtyřicet minut ve výpravě napříč elektronikou s chytrými samply, třeba z písně Bee Gees "Tragedy", se publikum chystalo na vrchol večera.

Sonja + Hank
© Jan Binder
Po jedenácté hodině už nic nebránilo tomu, aby seskupení Moimir Papalescu & The Nihilists spustilo svůj hudební koktail postavený na nové vlně, ve které se potkávají prvky syntenzátorové hudby osmdesátých let, stylů electro, punk a rock'n'roll. Prostě zběsilá jízda, tu zdárně kočírovala zpěvačka La Petite Sonja, která mi svou stylizací hodně připomínala Deborah Harry z party Blondie. Ve svém bloku Nihilisti hlavně představili materiál z desky "Analogue Voodoo", začátek koncertu patřil pěkně našlápnuté "Perfect Boy". Nemohly chybět jasné trefy do černého v podobě "Manipulation", "Life Could Be So Easy", "Boys Ang Girls And Heroes" nebo úžasná "Mickey Bar". Na koncertech Nihilisty doplňuje saxofonista Peter van Krbetz a bubeník Wratislaw Placheta, který se přidal v druhé polovině koncertního bloku, jeho nasazení ale komplikovaly problémy s nazvučením, které se postupně dolaďovaly. Kytarista Hank Jesus Manchini oslnil coby Ian Curtis z Joy Division v kompozicích "Motorpsycho", "Suzanne Calibre No. 45" nebo "Hotroad Hank". V hlavním bloku našla své místo i pomalá záležitost "Everybody Calls Me Angel" a závěr hlavního bloku patřil vydařené "Chaingang". V přídavcích jsme se též dočkali jasné hitovky "Summer Deviation", Nihilistům to živě hraje prostě skvěle.

Hank Jesus Manchini
© Jan Binder
Po koncertech dostal slovo DJ Steve Morell, který se pustil do opěvování futuristického elektronického popu. Páteční večer v Mecce se povedl. Vydařený hudební mix stylů, které vedle sebe fungují po mnoho let, potěšil každého příznivce těchto rašících experimentů nejenom s elektronikou. Moimir Papalescu & The Nihilists jsou fungující partou zapálených lidí pro toto hudební rašení, která vás na koncertě rozhýbe a rozhodně se s nimi nebude nudit. Desce "Analogue Voodoo" zbývá jen popřát úspěšný vstup do obchodů a aby si našla ucho hudebního příznivce.

Moimir Papalescu & The Nihilists, Gangnails, Magnetik, Mecca, Praha, 22.10.2004


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY