Chvála oprášených lahůdek

12.05.2004 05:01 - Antonín Kocábek | foto: facebook interpreta

Spirituál kvintet jsou natolik zavedenou a osvědčenou značkou, že před těmi, kteří vědí, už jen stačí vyslovit jejich název. A dodáme-li, že nyní vyšla další, tentokrát rozšířená reedice jejich nejúspěšnějšího alba "Šlapej dál", všichni jejich fanoušci už nejspíš sami zbystří. Jak to dopadlo, je tedy snad předem jasné. A nebo ne?
8/10

Spirituál kvintet - Šlapej dál + bonusy

Skladby: Šlapej dál, Starý příběh, Žízeň, Pomlouvají mé jméno, Tak jen pojď, Kdo svalil kámen náhrobní, Mlýny, Pískající cikán, Nejdelší vlak, O smíchu, Na čekané, Správný slovo, Válka růží + Oh, Freedom, True Religion, Steel Away, I Got A Mule, Gimme Dat Ol'Time Religion, Wayfaring Stranger, What Month Was Jesus Born In?
Celkový čas: 64:03
Vydavatel: Sony Music / Bonton
Spirituál kvintet - Šlapej dál
© facebook interpreta
Řekněme si to na rovinu. V našich zeměpisných šířkách i délkách bychom ve sféře populární hudby vedle C&K Vocalu jen těžko hledali nějaké jiné těleso, které dokáže natolik využít svůj pěvecký potenciál, souznění vokálů a sílu vícehlasů jako právě Spirituál kvintet. Navíc vybavené tak nevídaně širokým rozsahem repertoáru, sahajícím od tradicionálů a pečlivě vybraného převzatého repertoáru až po vlastní skladby. A snad díky tomu, že konkurence až na výjimky prakticky neexistuje, si svou pozici udržuje už několik desítek let. A nové vydání jejich - dle slov jich samotných - zatím nejprodávanějšího alba z roku 1986 je toho jen dalším praktickým důkazem.

Dnešním posluchačům se to asi může zdát neuvěřitelné, ale v dobách předlistopadových byl interpret vůbec rád, když se jedno ze tří místních vydavatelství vůbec uvolilo mu vydat desku (vydání vlastním nákladem pochopitelně nehrozilo), natož aby měl nějakou zásadnější možnost zasahovat třeba do výběru repertoáru a výsledné podoby. U spolků typu Spirituál kvintetu byla pak běžná metoda slepence z různých již existujících nahrávek pro rozhlas, doplněných aktuálními návštěvami studia. Podobně vznikalo i toto album, takže nepřekvapí, že zde najdeme nejrůznorodější žánrovou směsici. Tato znouzectnost ovšem nakonec byla ku prospěchu věci. Nahrávka tak totiž neplánovaně odráží obvyklou pestrost koncertů a vzniklo jakési "best of" té doby. Mnohé písně ostatně najdeme v repertoáru skupiny dodnes. Tento dojem posiluje i fakt, že nepsaným pravidlem seskupení je důsledné střídání se v sólových pěveckých partech, přičemž to, že mnozí členové se uplatnili i na sólové dráze, není žádným tajemstvím. Zde se ovšem různé hlasové polohy jednotlivých členů výtečně doplňují. V sestavě skupiny mimochodem na této desce ještě figurují i oba bratři Nedvědové a v konfrontaci s jejich pozdějšími projekty se nelze zbavit myšlenky, že jejich účast zde patří k nejsvětlejším místům jejich kariéry.

Tradicionály (tedy až na jednu výjimku) zde zachycené dokazují citlivost, s jakou s nimi jejich interpreti dokáží pracovat. Původní síla i duch se z nich nevytratil, mnohé díky českým textům získaly další roviny. Pěveckou suverénnost (rodinným zlatem skupiny je především výkon Ireny Budweiserové) vhodně podporuje pokorný a jen opravdu úsporně nutný hudební doprovod. Patrné je to hlavně z bonusové části, kterou tvoří sedm skladeb z anglicky zpívaného alba "Hallelu!"

Existují tedy vůbec nějaké mouchy? Vzhledem k tomu, že se nejedná o první reedici, určitě by nebyl na škodu bohatší booklet. Nahrávka zde sice mnohem více než v jiných případech vypovídá za samotné interprety, ale přesto není problém si představit více než jedinou fotografii či třeba úryvky z dobových recenzí. Za trestuhodnou pak lze považovat absenci otištěných textů. Rovněž čistě jednobarevná (!) vnitřní část krabičky působí přinejmenším anachronicky. Nicméně to vše je pochopitelně jen kosmetická záležitost balení. Protože obsahově těžko mít nějaké vážnější výhrady. Tedy pokud nejste zarytým ateistou.

Hudba Spirituál kvintetu asi dnes bude oslovovat převážně ty starší - pro nejmladší generaci se přece jen obracejí příliš do minulosti a navíc vyžadují nepovrchní vnímání a nelze je využít jen jako hudební kulisu. A přestože mnohé texty vznikaly v době, kdy na to, aby byly považovány za protestsong, stačily jen jemné náznaky, neztratily svou platnost ani dnes. Tahle reedice, myslím, tak - vedle těch, kteří si konečně doplní domácí fonotéku chybějícím titulem - uspokojí zdaleka nejen ty, kteří rádi nostalgicky vzpomínají.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY