Nové desky 43/2024 - od Halsey přes Bastille po Beth Hart

30.10.2024 11:15 - Tomáš Parkan a Tomáš Rozkovec | foto: Sony Music

Máte-li pocit, že už trojice uvedená v titulku představuje to nejpřitažlivější, co minulý týden vyšlo, pak vás mohou vyvést z omylu třeba vánoční album Radůzy, rockoví Razorlight, The Courteeners, Devin Townsend, klasici Pixies, nestárnoucí Underworld, countryová Kelsea Ballerini, živák Tears For Fears, metaloví Atreyu nebo Laura Marling.
V pátek 25. října vyšly tyto nové tituly:

Halsey - The Great Impersonator
žánr: alternativní folk

 Halsey - The Great Impersonator
Minulý týden vydaly novinky dvě zpěvačky, které se potkaly v pořadu CMT Crossroads. Tou slavnější je u nás bezpochyby Halsey, jež si za předchozí "If I Can't Have Love, I Want Power" z roku 2021 vysloužila nominaci na Grammy v kategorii Nejlepší alternativní album. Do stejného ranku míří i "The Great Impersonator" a důvodem je pochopitelně, že vznikalo v době, kdy jí bylo zjištěno autoimunní onemocnění a zároveň kdy porodila syna Endera. Potvrzuje to i ona sama: "Tuto nahrávku jsem tvořila mezi životem a smrtí." Prý si chvíli myslela, že bude tím poslední, co natočí. Každou z osmnácti písniček inspirovala některá ze skladeb jejích idolů od Dolly Parton přes PJ Harvey, Björk, Stevie Nicks až třeba po Bruce Springsteena. Jejími spolupracovníky byli v tomto případě především Alex G, Michael Uzowuru a Stuart Price, k nimž se přidali dále třeba i Greg Kurstin, Emile Haynie nebo Tyler Johnson. Kam se ve výsledku vydala a proč její skóre na metacritics atakuje 90 %, zjišťujte na jejím YouTube profilu.


Bastille - &
žánr: indie pop

Bastille - &
Dva roky po "Give Me The Future" se Bastille vracejí se svým pátým albem, které je tentokrát trochu jiné. Ačkoli by jeho název "&", někdy přezdívaný ampersand, mohl svádět k tomu, že půjde o desku duetů, jedná se spíše o pravý opak. Jde o koncepční nahrávku se čtrnácti písničkami, které napsal sám frontman Dan Smith. Zhudebnil v nich svoje vlastní příběhy z minulosti a společně s producentem a letitým spolupracovníkem Markem Crewem je pojal převážně akusticky. Hosty v nich naleznete také, spíše ale mezi hudebníky. Jedinou výjimkou je anglická zpěvačka Abimbola Amoako-Gyampah, která si říká jednoduše Bim. Zda jsou opodstatněné první pozitivní recenze, zjišťujte na YouTube britské formace.


Beth Hart - You Still Got Me
žánr: blues-rock

Beth Hart - You Still Got Me
Americká bluesová zpěvačka Beth Hart se po úspěšných předchozích albech vrací na hudební scénu s novou kolekcí písní nazvanou "You Still Got Me". Tato deska opět potvrzuje její pozici jedné z nejdůležitějších osobností současného blues-rocku. Na své nové nahrávce Beth pokračuje v prozkoumávání hlubokých emocí a introspektivních témat, které jsou pro její tvorbu charakteristické. Svou typickou hlasovou barvou a emotivním projevem interpretuje širokou škálu písní, od balad až po energické rockové skladby. Fanoušci se mohou těšit na autorské písně, které jsou pro ni typické, ale také na několik překvapivých coververzí s účastí kytaristů Slashe či Erica Galese. Její intenzivní a upřímný projev vtáhne posluchače do jejího světa a umožní prožít s ní všechny emoce, které do skladeb vložila. Ukázky naleznete na jejím YouTube profilu.


Radůza - A žili šťastně až do smrti...
žánr: vánoční hudba / indie folk

 Radůza - A žili šťastně až do smrti...
Na novém autorském vánočním albu "A žili šťastně až do smrti…" jako by Radůza chtěla dovyprávět pohádkový příběh, který začala psát na svém best of "Bylo nebylo". Nahrála pro něj celkem dvanáct písniček, mezi nimiž najdete například rozverné koledy zkomponované na tělo Domažlické dudácké muziky, skladbu napsanou pro dívčí cimbálovou muziku Dubinka nebo píseň "Zimní příběh", kterou Radůza původně složila pro Hanu Zagorovou. Mírně odlišný je pak duet "Mechanický betlém" s Jiřím Kornem věnovaný betlému v Třebechovicích. Sama písničkářka nahrála elektrickou kytaru, ukulele a další nástroje a dále jí vypomohli trumpetista Miroslav Hloucal, basista Tomáš Liška, banjista Luboš Malina či Unique Quartet. Party pro kvarteto aranžovala jedna z nejvýznamnějších skladatelek soudobé vážné hudby Jana Vöröšová, jejíž skladby má v repertoáru i Česká filharmonie. Ukázky z desky nabízí na stránkách vydavatelství Supraphon.


Kelsea Ballerini - Patterns
žánr: country-pop

 Kelsea Ballerini - Patterns
Druhou zpěvačkou ze zmíněného CMT Crossroads je Kelsea Ballerini, která vydává své páté studiové album "Patterns". To svým způsobem navazuje na loňské EP "Rolling Up the Welcome Mat", které Rolling Stone a Billboard zařadili do přehledu nejlepších alb roku a zpěvačka si za něj vysloužila i dvě nominace na Grammy. Rodačka z Knoxvillle na něm totiž vsadila především na sebe samu, a to nejen v případě psaní písniček, ale i v jejich produkci. Vypomohla jí pouze Alysa Vanderheym a v tomto konceptu pokračuje i na letošní novince s drobnou změnou a sice, že s psaním písniček jim pomohly ještě Jessie Jo Dillon, Karen Fairchild a Hillary Lindsey. Jak už jste jistě pochopili, jedná se o čistě ženskou záležitost. Jak se vše vydařilo, zjistíte na YouTube zpěvačky.


Laura Marling - Patterns In Repeat
žánr: intimní folk

 Laura Marling - Patterns In Repeat
Laura Marling si svým posledním albem "Song for Our Daughter", které bylo nominované na Grammy i Mercury Prize a řada prestižních médiích jej zařadila do svých výročních žebříčků, svým způsobem vysnila věci následující. Minulý rok v únoru se jí totiž opravdu narodila dcera a tato událost samozřejmě ovlivnila také aktuální nahrávku "Patterns In Repeat", jejímiž hlavními tématy jsou mateřství, partnerství a rodičovství. Britská písničkářka na jedenácti písničkách po dlouhé době nespolupracovala s Ethanem Johnsem a jejím spolupracovníkem se pro ně stal Dom Monks, který má ve svém portfoliu hvězdy jako Nick Cave, Tom Chaplin, Katie Melua nebo Big Thief. Většina z nich je založená na orchestrálním podkladu, který zařídil Rob Moose, dobře známý ze spolupráce s Bon Iver, The National, yMusic či Taylor Swift. Že je společně pojali hodně intimně, zjistíte na jejím YouTube profilu.


Tip týdne

Gaerea - Coma
žánr: black metal

Gaerea - Coma
Portugalská blackmetalová formace Gaerea se po úspěchu svého debutu vrací s novou, sofistikovanější a temnější nahrávkou. "Coma" není jen pouhým pokračováním, ale odvážným krokem, který posouvá hranice žánru. Album, které vznikalo v průběhu posledních dvou let, je výsledkem intenzivní práce celé kapely. Na desce se opět setkáváme s charakteristickým zvukem, který kombinuje syrovou agresivitu black metalu s atmosférickými prvky a melodickými pasážemi. Nová kolekce je protkána tématy temnoty, ztráty a duševního úpadku. Kapela se nebojí zkoumat hlubiny lidské psychiky a vytvářet hudbu, která zasáhne posluchače přímo do jeho nitra s patřičnou katarzí. Novinka je konceptuální kolekce, které vypráví příběh o pádu do bezvědomí a následném boji o probuzení. Gaerea s novou deskou opět potvrdila své postavení jedné z nejzajímavějších blackmetalových formací současnosti a představuje nahrávku, která překračuje žánrové hranice a osloví nejen fanoušky extrémní hudby, ale i všechny milovníky kvalitní a originální tvorby. Ochutnávku tohoto hudebního zážitku najdete na YouTube profilu skupiny.


Jan Smigmator / Scott Hamilton - Two Tenors
žánr: smooth jazz

 Jan Smigmator / Scott Hamilton - Two Tenors
Janu Smigmatorovi se v posledních letech daří spojovat se zahraničními hudebníky a po Mitchu Winehouseovi s ním natočil desku americký jazzový saxofonista Scott Hamilton, s nímž v minulosti spolupracovali například Tony Bennett, Andrea Motis, Gerry Mulligan nebo Rosemary Clooney. Jelikož hraje na tenor saxofon a český zpěvák je též tenor, pojmenovali společnou nahrávku "Two Tenors". Vybrali na ni celkem devět písní převážně z Great American Songbook jako třeba "I Remeber You", "The Nearness Of You", "Stardust" nebo "I Concentrate On You" a pojali je prakticky všechny ve smoothjazzovém stylu. Kompletní seznam skladeb a jejich ukázek nabízí Supraphonline.


Tears For Fears - Songs For A Nervous Planet
žánr: new wave / synth pop

 Tears For Fears - Songs For A Nervous Planet
Tears For Fears nedlouho po svém návratu s albem "The Tipping Point" vydávají další desku "Songs For A Nervous Planet". Tentokrát se ale nejedná o klasickou řadovku, jako spíš o živák. Ten vznikl ve městě Franklin v Tennessee a čítá celkem osmnáct písniček, včetně těch největších hitů jako "Shout", "Head Over Heels" nebo "Mad World". K nim ovšem anglické duo přihodilo ještě čtveřici nových songů: "Say Goodbye To Mum And Dad", "Emily Said", "Astronaut" a "The Girl That I Call Home". Uvedení kolekce doprovází koncertní film "Tears For Fears Live (A Tipping Point Film)", jehož trailer uvidíte na YouTube dua. Album bude k dostání také na vinylu a především na Blu-Ray v Dolby Atmos, který má na svědomí Steven Wilson.


The Courteeners - Pink Cactus Café
žánr: indie rock

Courteeners - Pink Cactus Café
Manchesterští indie rockeři The Courteeners se po několika letech vrátili na hudební scénu s novou deskou "Pink Cactus Café". Tato nahrávka představuje již jejich sedmou studiovou práci, která opět potvrzuje jejich pozici jedné z nejvýznamnějších kapel britské indie scény. Na albu se muzikanti drží svého charakteristického zvuku, který kombinuje prvky klasického rocku, indie popu a neobritpopu. Fanoušci se mohou těšit na typické melodické kytary, chytlavé refrény a energické rytmy, které jsou pro kapelu typické. Novinka však zároveň přináší i několik překvapení v podobě experimentálnějších zvuků a odvážnějších aranží. Texty písní se tradičně točí kolem témat lásky, ztráty, přátelství a života v Manchesteru, který je pro kapelu velkou inspirací. Pokud jste příznivci této přední britské indie party, nebo hledáte jen něco nového a neotřelého, prozkoumejte jejich YouTube profil.


Devin Townsend - PowerNerd
žánr: prog metal

Devin Townsend - PowerNerd
Devin Townsend, kanadský hudební chameleon, opět překvapil své příznivce vydáním alba "PowerNerd". Tato kolekce, která představuje další kapitolu v jeho bohaté diskografii, přináší posluchačům dávku jeho charakteristické schopnosti mísit žánry od progresivního metalu přes psychedelické rockové pasáže až po ambientní experimenty. Jeho hlas, který dokáže být zároveň jemný i agresivní, je opět středem pozornosti a vytváří nezaměnitelnou atmosféru celé nahrávky. Na ploše dvou CD a Blu-ray disku se nachází jak původní skladby z alba, tak i demo verze a bonusový materiál, který potěší zejména oddané fanoušky. Tento talentovaný multiinstrumentalista, který se v průběhů let nebál zkoušet nové hudební styly a experimenty, se ani na této své osmadvacáté desce nezdráhá překračovat hranice žánrů. Novinka je tak opět důkazem jeho neutuchající kreativity a schopnosti vytvářet hudbu, která je jak náročná, tak i nesmírně zábavná. Ochutnávku této pestré kolekce si můžete vychutnat na oficiálním YouTube profilu umělce.


Atreyu - The Pronoia Sessions
žánr: metalcore

Atreyu - The Pronoia Sessions
"Chtěli jsme udělat něco takového jako kdysi Nirvana na svém unplugged albu. Pak jsme se ale rozhodli jít ještě dál a udělat něco nového," prozradilo osazenstvo Atreyu. Americká metalcorová kapela se totiž rozhodla přistoupit k nové desce trošku jinak. Vybrala osm nejslavnějších kousků ze svého bohatého repertoáru, rozebrala je, znova složila a po novu oblékla. Ke skladbám jako "Becoming The Bull", "Right Side Of The Bed" nebo "Drowning" přibyly ještě upravené předělávky. Ukázku v podobě kousku "Like A Stone" najdete na YouTube.


EP a minialba

  • Brett Eldredge - Merry Christmas (Welcome To The Family)
    Osm písniček, které vměstnal do necelé půlhodiny, nahrál pro své vánoční album americký countryový zpěvák. Všechny jsou původní a jak odhaluje název, tématem byla jeho rodina. Dvojici hostů tvoří Kelly Clarkson a Idarose. (YouTube)

  • aespa - Whiplash
    Korejský girlband se poměrně rychle dere do popředí nejen k-popové scény. Dokazuje to i svým pátým EP s šesticí písniček, které jim produkovali hudebníci stojící za hvězdami jako Selena Gomez, Zendaya, James Arthur, Red Velvet nebo NCT. (YouTube)

  • Alice Longyu Gao - Assembling Symbols Into My Own Poetry
    Čínská hyperpopová hudebnice, kterou si oblíbila třeba i Lady Gaga, vydává minialbum s osmi písničkami. Najdete mezi nimi i spolupráci s Dannym Brownem nebo Mega Mongoliad. (YouTube)

  • Wicca Phase Springs Eternal - Midnight At The Castle Moorlands
    Americký hudebník Adam McIlwee, pohybující se na pomezí emo rapu, pop punku a indie rocku, servíruje svým fanouškům celkem sedm skladeb. (YouTube)

  • Elijah Woods - Elijah Would!
    Někdejší člen kanadského indiepopového dua Elijah Woods x Jamie Fine vydává další sólové EP s šesticí písniček. (YouTube)


JC Chasez, Jimmy Harry - Playing With Fire
žánr: muzikál

 JC Chasez, Jimmy Harry - Playing With Fire
Člen 'NSync JC Chasez se spojil dohromady s americkým hudebníkem Jimmym Harrym, který má na svědomí alba Madonny, Pink, Weezer nebo Kandace Springs, a společnými silami vytvořili koncepční nahrávku "Playing With Fire", která je de facto novým muzikálem inspirovaným příběhem Frankensteina. Je rozhovorem mezi ním a jeho výtvorem nad hrobem Frankensteinovy manželky Elizabeth, deset let po její smrti. Vedle hlasu JC Chaseze tu tak uslyšíte i další představitele, kterými jsou Cardamon Rozzi a Lily Elise. První ukázky zní na speciálním YouTube kanálu projektu.


Underworld - Strawberry Hotel
žánr: electronica / ambient / progresivní house

Underworld - Strawberry Hotel
Ačkoli to podle názvu pět let starého alba "Drift Series 1" vypadalo, že britští Underworld rozjeli nějakou delší sérii, svoji další nahrávkou tuto domněnku nepotvrzují. Nazvali ji totiž "Strawberry Hotel" a tento název není náhodný. Dle obou členů je každá z patnácti skladeb jednou z místností hotelu a to velmi odlišná; některé jsou ozvučeny o něco více než metronomickým kopákem a robotickým hlasem, jiné hluboko v sobě vrství melodie a euforický hluk. Každá z místností je nicméně nezaměnitelně a jedinečně Underworld. Jediná rada od Ricka Smitha a Karla Hyda při vstupu zní:"Prosím, nemíchejte". Co se za tím vším skrývá, zjistíte na bandcampu dua.


Pixies - Night The Zombies Came
žánr: alternativní rock

Pixies - Night The Zombies Came
Třicet pět let od doby, kdy jejich průkopnické album s platinovou certifikací "Doolittle" katapultovalo skupinu Pixies do britské Top Ten, a dvacet let od jejich oslavovaného reunionu na "Coachelle" tato legendární americká alternativní rocková kapela, která zásadně ovlivnila hudební scénu 80. let, představila své nové studiové album. Tato nahrávka, která nese název "The Night the Zombies Came", je již desátým řadovým počinem v její bohaté diskografii. Pixies se na své nové kolekci drží svého charakteristického zvuku, který je pro ně tak typický - divoká energie, nekompromisní kytarové riffy a zpěv, který se pohybuje mezi melodickým a téměř až agresivním. Fanoušci se mohou těšit na další dávku jejich jedinečného soundu, který je stále stejně čerstvý a relevantní jako v době jejich největší slávy. Na albu naleznou skladby, které jsou jak typicky pixiesovské, tak i místy překvapivé a inovativní. Kapela na této nahrávce opět potvrdila, že patří mezi to nejlepší, co alternativní rock může nabídnout. Ochutnávku nové desky si můžete poslechnout na jejich oficiálním YouTube kanále.


Razorlight - Planet Nowhere
žánr: indie rock / post punk

Razorlight - Planet Nowhere
Britsko-švédští rockeři Razorlight, známí svou energií a melodickými kytarovými riffy, se představili po šestnácti letech opět ve své klasické sestavě. Nová kolekce "Planet Nowhere" je tak dlouho očekávaným návratem k soundu, který fanoušky uchvátil na začátku milénia a slibuje návrat k jejich indie a post-punk kořenům. Na nahrávce se opět sešli zpěvák Johnny Borrell, kytarista Björn Ågren, baskytarista Carl Dalemo a bubeník Andy Burrows. Nová nahrávka vznikala postupně během několika let a její vydání bylo několikrát odloženo. Nicméně výsledkem je album, které stojí dle kritických ohlasů za čekání. Ochutnávku nové tvorby si můžete poslechnout na jejich oficiálním YouTube profilu.


They Might Be Giants - Beast Of Horns
žánr: alternativní rock

They Might Be Giants - Beast Of Horns
They Might Be Giants přicházejí s novou hudební kolekcí, která potěší jejich dlouholeté fanoušky i nové posluchače. Album "Beast Of Horns" je dalším přírůstkem v bohaté diskografii tohoto amerického dua, které je známé svým originálním a často humorným pojetím rockové hudby. Nová nahrávka vznikla jako záznam živých vystoupení z let 2022 a 2023, kde kapelu doplnili dechoví hráči. Tato sestava dodává písním nový rozměr, a vytváří tak jedinečný zvukový zážitek. Na albu se objevují jak starší hity, tak i novější skladby, které fanoušci znají z koncertů. Ačkoli se jedná o živou nahrávku, zvuk je precizní a srovnatelný se studiovými alby. Tímto projektem toto duo muzikantů opět potvrzuje svou schopnost bavit a překvapovat. Deska je oslavou jejich dlouholeté kariéry a zároveň pohledem do budoucnosti. Ochutnávku najdete na oficiálním YouTube kanále kapely.


Caroline Shaw - Leonardo Da Vinci (Original Score)
žánr: filmová hudba / současná vážná hudba

 Caroline Shaw - Leonardo Da Vinci (Original Score)
Americká skladatelka a majitelka Pulitzerovy ceny Caroline Shaw, která ovšem už několik let spolupracuje třeba i s Kanye Westem, složila hudbu k filmu o slavném italském umělci, vědci a vynálezci Leonardu Da Vincim. Zřejmě nikoho nepřekvapí. že na interpretaci bezmála třiceti skladeb se vedle skladatelky samotné podíleli její letití spolupracovníci Roomful Of Teeth, Sō Percussion, Attacca Quartet, s nimiž se představila také v Praze, a nově k nim přibyl i americký jazzový kontrabasista John Patitucci. Představu o výsledku si uděláte na bandcampu skladatelky.


V krátkosti

  • The Oak Ridge Boys - Mama’s Boys
    Slavná americká country-gospelová formace sice už nesbírá ceny jako v sedmdesátých a osmdesátých letech, to ale neznamená, že by neměla co nabídnout. Aktuálně je to desítka písniček laděných převážně do tradiční country nebo také spolupráce s Williem Nelsonem. (YouTube)

  • Ben Folds - Sleigher
    Americký písničkář a někdejší frontman Ben Folds Five nahrál poněkud netypické vánoční album. Jen málokterá z deseti písniček zní alespoň trochu vánočně a spíš jsou orientované směrem k moderní klasické hudbě a klavírnímu popu. Jednu skladbu si s ním zazpívala Lindsey Kraft. (bandcamp)

  • Fancy Hagood - American Spirit
    Po více jak třech letech navazuje na svůj debut "Southern Curiosity" americký country-popový písničkář, který už zpíval s hvězdami jako Meghan Trainor, Kacey Musgraves nebo Ariana Grande. Ani v případě jedenácti novinek nezůstal sám; doplnili ho Watkins Family Hour a Michelle Branch. (YouTube)

  • Yo-Yo Ma, Kathryn Stott - Merci
    Americký cellista a jeho dlouholetá anglická spolupracovnice a klavírní virtuoska spolu odehráli již řadu koncertů a nahráli několik alb. Jak už trochu napovídá název, zdrojem pro to letošní byli francouzští skladatelé, konkrétně Gabriel Fauré, Camille Saint-Saëns, Pauline Viardot a Lili Boulanger. (Presto Classical)

  • Lone Justice - Viva Lone Justice
    Po neskutečných sedmatřiceti letech se dala dohromady country-rocková formace, jejíž členkou je také Maria McKee, autorka hitu "Show Me Heaven". Kapela vydává své třetí album s desítkou převzatých písní, na kterých se podílel ještě i již zemřelý bubeník David Harrington. (bandcamp)

  • Beach Weather - Melt
    V poměrně rychlém sledu navazuje na svůj debut americká pop-rocková kapela v čele s Nickem Santinem. Dvanáct písniček ovšem tentokrát nasměrovala k indie rocku a synth popu. (YouTube)

  • Josh Lovelace - Shelters
    Klávesák a skladatel americké formace Needtobreathe pokračuje po pěti letech ve své sólové kariéře. V duchu současné křesťanské hudby nahrál jedenáct písniček, které si sám i produkoval. (YouTube)

  • Amythyst Kiah - Still + Bright
    Své páté album vydává americká písničkářka míchající folk, roots rock, americanu a alternativní country. Dvanáct novinek jí produkoval Butch Walker a mimo něj se na desce podíleli také S.G. Goodman, Avi Kaplan a Billy Strings. (YouTube)

  • Kids In Glass Houses - Pink Flamingo
    Po osmi letech se vrací na scénu velšská pop-rocková formace, a to dokonce s novým albem, na němž přiináší celkem jedenáct songů. S produkcí jí vypomohl Adam Bartlett (U2, PJ Harvey, Alanis Morissette). (YouTube)

  • Katie Gavin - What A Relief
    Na sólovou dráhu vstupuje také zpěvačka a hlavní postava amerického tria Muna. Vzhledem k tomu, že debut vydává na labelu Phoebe Bridgers, nepřekvapí, že se o jeho produkci postaral její spolupracovník Tony Berg. (bandcamp)

  • Little Moon - Dear Divine
    Druhé album vydává americká indiefolková kapela, která vloni vyhrála koncertní sérii NPR Tiny Desk Contest. Těšit se můžete na dvanáct novinek. (bandcamp)

  • Hunxho - Thank God
    Na svůj loňský debut navazuje rapper ze Severní Karolíny. Na hostování sehnal velmi slušnou sestavu kolegů, čítající jména jako Fridayy, Ty Dolla $ign, Rylo Rodriguez, Polo G, Lil Durk, Don Toliver nebo Keyshia Cole. (YouTube)

  • Flora Cash - Behind Every Beautiful Thing
    Své čtvrté album vydává švédsko-americké indiepopové duo a s ním celkem jedenáct písniček. (YouTube)

  • Chuck Ragan - Love And Lore
    Frontman punk-rockových Hot Water Music stíhá i svoji sólovou kariéru, což dokládá desítkou nových písniček ve stylu folk-rocku. (YouTube)

  • Anna Lunoe - Pearl
    Svůj debut vydává australská DJka, která se stala první ženou mixující pro Ministry of Sound Australia. Hosty jsou Totally Enormous Extinct Dinosaurs, Iglew, Y U Q T nebo Shanique Marie. (bandcamp)

  • Paul Cauthen - Black On Black
    Majitel výrazného barytonu, jenž se pohybuje na pomezí americany, outlaw country a alternativního folku, se vrací po dvou letech s dvanáctkou novinek. (YouTube)

  • Peach Pit - Magpie
    Kanadský kvartet vydává čtvrtou desku, kterou koncem dubna představí také českému publiku naživo v pražské MeetFactory. (bandcamp)

  • Chuck Prophet, ¿Qiensave? - Wake The Dead
    Známý kalifornský písničkář se na své nové desce spojil s hudebníkem, jehož stylem je tradiční mexická hudba a cumbia. Výsledkem je jedenáct písniček. (bandcamp)

  • Amyl And The Sniffers - Cartoon Darkness
    Po úspěchu předchozích alb se australští punkáči vracejí s ještě silnějším albem. Tentokrát se nechali inspirovat nejen hudbou, ale i aktuálními společenskými problémy. Na desce, která vznikala v legendárním studiu, kde se nahrávaly desky Nirvany i Fleetwood Mac, se snoubí syrová energie s melodickými pasážemi. (YouTube)

  • Anthony Moore - Home Of The Demo
    Skrytý klenot z počátků domácího nahrávání od legendárního britského hudebníka. Toto album, které se pohybuje na pomezí rocku, klasiky a experimentální hudby, přináší deset dosud nevydaných skladeb z osmdesátých let. Na nahrávce hostují zajímavá jména a najdete zde skladby, které ovlivnily i takové velikány jako Pink Floyd. (YouTube)

  • Various- No Escape From What You Are (D.O.A. Tribute)
    Hvězdná pocta nejtrvalejší punk-rockové kapele. Tu skládají taková jména jako Rancid, Dead Kennedys, Voivod, Circle Jerks a další. (YouTube)

  • Gavin Friday - Ecce Homo
    Po více než třinácti letech se irský hudebník a vizionář vrací s novým albem, které je odvážným prohlášením o svobodě a nekompromisnosti. Nahrávka, vytvořená ve spolupráci s Davem Ballem a dalšími hudebními velikány, překračuje hranice žánrů a nabízí posluchačům intenzivní a nezapomenutelný zážitek, v němž se snoubí prvky rocku, experimentální hudby a poezie. (YouTube)

  • Gold Connections - Fortune
    Nový počin této jižanské kapely vás překvapí. Na své desce z roku 2024 se vydávají na hudební výpravu, která mísí tradiční zvuky s moderními prvky. Výsledkem je album, které zní jako rozhovor mezi starou Virginií a rušným psychedelickým světem post-covidového New Orleans. (YouTube)

  • Greg Lisher - Underwater Detection Method
    Greg Lisher, známý kytarista Camper Van Beethoven a Monks of Doom, odhaluje své debutové plnohodnotné album. Dvanáctistopá instrumentální kolekce nabízí výrazný odklon od jeho zavedeného zvuku a zahrnuje podmanivou směs klávesového art rocku, hudby z knihovny a moderních elektronických vlivů. (YouTube)

  • Turmion Kätilöt - Reset
    Jedenáctá studiovka industriální metalové formace z finského města Kuopio. (YouTube)

  • Soccer Mommy - Evergreen
    Čtvrtá studiová nahrávka indierockové zpěvačky a skladatelky Sophie Allison. Vůbec poprvé jí s produkcí řadové desky pomáhal Ben H. Allen, známý ze spolupráce s Gnarls Barkley nebo Kaiser Chiefs. Ze spolupráce vzešlo jedenáct kousků. (YouTube)

  • Pom Pom Squad - Mirror Starts Moving Without Me
    Druhá nahrávka americké indierockové skupiny. S Miou Berrin v čele připravili jedenáct skladeb, ve kterých zpěvačka dle svých slov "nachází samu sebe a své pravé já". (YouTube)

  • Better Lovers - Highly Irresponsible
    Tento týden potěší fanoušky hardcorového žánru novinka od Better Lovers. Tento debut nahráli muzikanti kapel jako Every Time I Die, The Dillinger Escape Plan a Fit For An Autopsy. (YouTube)

  • Fit For An Autopsy - Nothing That Is
    Sedmá studiovka americké hardcorové kapely ani o chlup nejde naproti komercí a konzumu. Naopak, na "Nothing That Is" hledají muzikanti ještě hlubší emoce, které dodávají novou energii a dynamiku jejích komplexních hudbě. (YouTube)

  • Okean Elzy - Lighthouse
    Po několika letech od posledního studiového alba přichází ukrajinská rocková legenda s novou deskou, která opět potvrzuje jejich pozici špičky hudební scény. Deska je nabitá emotivními baladami i energickými rockovými skladbami a hostuje na ní i známé zahraniční jméno. Album je výsledkem dlouhého období experimentování a hledání nových zvuků, zároveň ale zůstává věrné charakteristickému zvuku kapely. (YouTube)

  • Cochise - Why Always Me?
    Rapper z Floridy si pro své třetí oficiální album nachystal osmnáct tracků a trojici hostů Aminé, Veeze a Anycia. (YouTube)

Dále vychází

25K - Loyal To The Plug : The Life & Times Of Don Kilograms
Abba - Singles: The First Fifty Years
Allman Brothers Band - Final Concert 10-28-14 (Digital Release)
Amorphis - Rarities 1991-2001 (Limited Edition)
Andrea Bocelli - Duets / 30th Anniversary Deluxe
Anna McClellan - Electric Bouquet
Bardo Pond - Melt Away
Bluey - Rug Island
Bobbi Lu - Arrow, Four
Bruce Brubaker - Eno Piano 2
Bruno De Sá - Mille Affetti
Bryan Ferry - Retrospective 1973-2023
Cali Bellow (Agriculture’s Leah B. Levinson) - Ciao Bella
Casandra's Crossing - Garden Of Earthly Delights
Curses - Another Heaven
Duran Duran - Danse Macabre De Luxe / Deluxe
Ece Era - Bedside Tunes
Elke - Divine Urge
Ensemble Les Surprises / Louis-Noël Bestion De Camboulas - The Experts - The Bach & Silbermann Families
E_Death - Abandon Lust
Fashion Club - A Love You Cannot Shake
Fievel Is Glauque - Rong Weicknes
Flashmob - Sundown
Flock - Flock II
Florence + The Machine - Symphony Of Lungs (BBC Proms At The Royal Albert Hall) (Digital Release)
Francois-Xavier Poizat - Maurice Ravel : The Complete Works With Piano
Frank Sinatra - L.A. Is My Lady / Deluxe
Gaerea - Coma
Green Day - American Idiot 4Cd+2Brd (20th Anniversary) (Limited Edition)
Him - When Love And Death Embrace (The Best Of Him 1997-2003)
Charlie Parker - Bird In Kansas City
Instant Crush - I’m Sorry I Didn’t Bite My Tongue
Jake Isaac - Benjamin
Jason Mraz - Yes! (Deluxe Edition)
Kaktus Einarsson - Lobster Coda
King Crimson - Red (50th Anniversary Edition)
Korean Boyfriend - Simple Face
Les Arts Florissants / William Christie - Les Musiques De Moliere
Les Paladins / Jerome Correas - Lucrezia - Portraits Of A Woman
Lifter - Clasping Hands With The Moribund
Living Gate - Suffer As One
Loyal Lobos - Loba Vol. 2
Machinedrum - 3For82_D3Lux3
Mauvey - Before The Album 3:1
Megan Thee Stallion - Megan: Act II
Melody Gardot - The Essential - The Very First Best Of Collection
Miranda And The Beat - Can’t Take It
Moin - You Never End
Mötorhead - We Take No Prisoners (The Singles 1995 - 2006)
Mountain Time (Mineral’s Chris Simpson) - Dream Homes
Musica Fiata / La Capella Ducale / Roland Wilson - Heinrich Schütz : Weihnachtshistorie / Magnificat
New Age Thief - Stars Align
Onsloow - Full Speed Anywhere Else
Queen - Queen I.
Queen - Queen I. / Deluxe
Queen - Queen I. / Super Deluxe
Ratt - Out Of The Cellar (40th Anniversary Edition)
Rejjie Snow - Peace 2 Da World
Rhett Madison - One More For Jackie
Ruthven - Rough & Ready
Různí - Annette An Opera By Sparks (The Original 2013 Recordings)
Shigeto - Cherry Blossom Baby
Slint - Tweez (35th Anniversary Edition)
Squint - Big Hand
St. Lenox - Ten Modern American Work Songs
Stephen Becker - Middle Child Syndrome
Steve Perry - The Season 3
Sun Ra & His Arkestra - Kingdom Of Discipline
Tess Parks - Pomegranate
The Eggmen Whoooooo! - Fuzzy Eggs Please
The Hellp - Ll [Untitled]
Thunder Jackson - Hello Stranger
Trauma Ray - Chameleon
Von Hertzen Brothers - In Murmuration
Whitesnake - Into The Light: The Solo Albums / Limited

Vychází na vinylu:
311 - Full Bloom
Abba - Singles: The First Fifty Years
Amythyst Kiah - Still + Bright
Andrea Bocelli - Duets / 30Th Anniversary Deluxe
Anna McClellan - Electric Bouquet
Anthony Moore (Of Slapp Happy) - Home Of The Demo
Arakain - S.O.S
Bardo Pond - Set And Setting
Bastille - &
Behemoth - XXX Years Ov Blasphemy
Ben Folds - Sleigher
Beth Hart - You Still Got Me
Better Lovers - Highly Irresponsible
Bluey - Rug Island
Bobbi Lu - Arrow, Four
Brett Eldredge - Merry Christmas (Welcome To The Family)
Bryan Ferry - Retrospective 1973-2023
Caroline Shaw - Leonardo Da Vinci (Original Score 2024)
Clannad - Legend
Crosby, Stills, Nash, Young - Live At Fillmore East 1969
Devin Townsend - Powernerd
Elke - Divine Urge
Fashion Club - A Love You Cannot Shake
Fit For An Autopsy - Nothing That Is
Frank Sinatra - L.A. Is My Lady
Gaerea - Coma
Gang Of Four - Songs Of The Free
Gavin Friday - Ecce Homo
Gold Connections - Fortune
Green Day - American Idiot 8Lp+2Brd (20Th Anniversary) (Limited Edition)
Greg Lisher (Of Camper Van Beethover) - Underwater Detection Method
Halsey - The Great Impersonator
Helena Vondráčková - Best Of The Best (Supraphon)
Hellacopters - Head Off
Chuck Ragan - Love & Lore
Jan Smigmator / Scott Hamilton - Two Tenors
Kaktus Einarsson - Lobster Coda
Katie Gavin (Of Muna) - What A Relief
Laura Marling - Patterns In Repeat
Little Moon - Dear Divine
Lone Justice - Viva Lone Justice
Lou Fanánek Hagen - Jevany
Loudblast - Altering Fates And Destinies
Melody Gardot - The Essential - The Very First Best Of Collection
Moin - You Never End
Mötorhead - We Take No Prisoners (The Singles 1995 - 2006)
Onsloow - Full Speed Anywhere Else
Pixies - Night The Zombies Came
Pom Pom Squad - Mirror Starts Moving Without Me
Porno For Pyros - Pyrotechnics: Porno For Pyros’ Latest & Greatest
Queen - Queen I.
Ruthven - Rough & Ready
Shigeto - Cherry Blossom Baby
Soccer Mommy - Evergreen
St. Lenox - Ten Modern American Work Songs
Steve Perry - The Season 3
Tears For Fears - Songs For A Nervous Planet
The Brian Setzer Orchestra - Guitar Slinger
The Effigies - Burned
The Eggmen Whoooooo! - Fuzzy Eggs Please
Trauma Ray - Chameleon
Turmion Katilot - Reset
Underworld - Strawberry Hotel
Whitesnake - Into The Light: The Solo Albums / Limited

EP:
Allen Stone - Mystery
Dazy - It’s Only A Secret (If You Repeat It)
Grumpy - Wolfed
Kit Major - Love.sick.major.
Mel Blue - Back Then, Computer Sound
Punitive Damage - Hate Training
S.C.A.B. - Rose Colored Glasses

Reedice:
Arakain - S.O.S
Bratmobile - Girls Get Busy
Bratmobile - Women And Girls
Clannad - Legend
Crosby, Stills, Nash, Young - Live At Fillmore East 1969
Hellacopters - Head Off
Ian Hunter (Of Mott The Hopple) - Short Back N’ Sides
Ian Hunter (Of Mott The Hopple) - You’Re Never Alone With A Schizophrenic
Jackson Browne - For Everyman


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY