TOPlist
shop.musicserver.cz

Plnou parou do důchodu

Vydáno: 29.09.2003 16:00 v sekci Recenze - Ladislav Tajovský | foto: facebook interpreta

Jeff Beck, asi ten nejméně slavný ze slavných kytarových kouzelníků, vždy pod stupni vítězů co do přízně masového publika, vyhledávaný spoluhráč těch největších hvězd rockového nebe, přichází s albovou novinkou "Jeff". Hned po prvním poslechu vás napadne, že údaj o Beckově věku (příští rok šedesátka) musí být chybný. Deska totiž zní jako všechno, jen ne vstupenka mezi seniory.

9/10

Jeff Beck - Jeff

Celkový čas: 51:35

Skladby: So What, Plan B, Pork-U-Pine, Seasons, Trouble Man, Grease Monkey, Hot Rod Honeymoon, Lione Dancing With Monkeys, JB's Blues, Pay Me No Mind (Jeff Beck Remix) My Thing, Bulgaria, Why Lord Oh Why

Vydavatel: Sony Music / Bonton

Pětatřicet let po svém sólovém - a zatím nepřekonaném - debutu "Truth" připravil Jeff Beck pro své fanoušky novou desku, která je i není "beckovská", je i není tradiční a je i není současná a moderní. Jak dobře se poslouchá, tak špatně se o ní píše. Ovšem slovy klasika, svět není procházka Moskvou na prvního máje, takže směle do toho. Když v roce 1999 čerstvě resuscitovaný Jeff Beck vypustil takřka ze záhrobí CD "Who Else!", mnozí fanoušci jeho kytarové hry nechtěli věřit svým uším. Více než výrazně zastoupené prvky elektronické hudby mohly znít takřka svatokrádežně, a přestože album bylo vynikající, spíše než cokoli jiného vypadalo jako pokus ještě naposledy se prostřednictvím úlitby moderním hudebním trendům vetřít do přízně další generace posluchačů. Další deska, o dva roky mladší "You Had It Coming", tento dojem ani nevyvrátila, ani neposílila - nesla se totiž v podobném duchu a o dalším směřování nic definitivního nenapověděla. Jestliže bývá za rozhodující považována deska třetí, pak - platí-li to i pro "další" muzikantské životy - letošní novinka "Jeff" měla říci více. A také že říká.

Nové album je totiž možná vůbec tím nejlepším, co souputník pánů Hendrixe, Claptona, Page a dalších minimálně od konce osmdesátých let (a dost možná že i od jejich začátku) podepsal (autor recenze by dodal - s výjimkou hostování v písni "You're The One" čarodějky Kate Bush na jejím zatím posledním albu "Red Shoes"). Beck na ní tím nejlepším způsobem vyvrací tvrzení, že tzv. kytarová alba patří do minulého století (ona ale nakonec většina z nich skutečně patří) a v tomto už nemají co říci. Minimálně v jeho případě jde totiž o hudbu naprosto současnou a přitom se zcela zřejmými kořeny v době, kdy rodičovstvo dnešní mladé generace stálo v Americe fronty na Hendrixovy koncerty a u nás na banány a pomeranče. Se svým "novodobým" spolupracovníkem č. 1 Andy Wrightem, Deanem Garciou a dalšími stvořil Beck dílo, které je natolik pestré, že si jak jeho věrní fanoušci, tak i progresivní mládež najdou to, co je může oslovit. Žádná ze skladeb nezní jako vzpomínka stárnoucího seladona a miláčka davů na zašlé časy. Beck se pustil na velice tenký led a jako jeden z mála to skutečně ustál.

Kromě výše zmíněných zvukových "inženýrů" se na desce podíleli tak odlišné osobnosti či hudební tělesa, jako jsou "The London Session Orchestra" či elektroničtí vizionáři (aspoň se to tedy o nich tvrdívá) Apollo 440. S pomocí celé řady dalších hostů vznikly písně, v nichž vedle sebe zní drum'n'bass a pravověrné blues, stejně jako breakbeaty podbarvené zvukem té nejklasičtější slide kytary.

Z celé desky lze těžko některé skladby vyzdvihnout, tak drží pohromadě a tak dokonale do sebe jednotlivé "díly" zapadají. Ať už jde o nadupanou "Plan B" s úžasným melodickým motivem (který však zní přesně tak dlouho, jak je třeba) či o podobně razantní "Pork-U-Pine" s rapovaným sloganem, který hovoří za vše:"If the voice don't say it, the guitar will play it". Jakoby z jiného světa (ale pouze na první a povrchní poslech) pocházejí závěrečné "Bulgaria" a "Why Lord Oh Why?" na jedné a obojživelný úprk "Hot Rod Honeymoon" (z dílny zmíněných Apollo 440) na straně druhé. Téměř všechny skladby mají několik rovin a tudíž poskytují nepřeberně prostoru pro pátrání po těch nejsoučasnějších aranžérských fíglech (vedle již uvedených např. "Grease Monkey"), stejně jako klasických kytarových rifech ("Line Dancing With Monkeys") a překvapivě originálních sólech ("Trouble Man").

Nový Beck ani chvíli nenudí. Ke konzervativnímu životnímu i hudebnímu postoji patří, že osoby tímto postižené zastávají hodně skeptický postoj k překvapením; ta totiž mají tu vlastnost, že mnohdy bývají nepříjemná a ze starých jistot nenechají kámen na kameni. CD "Jeff" vysílá všem skeptikům zprávu, že bát se v jeho případě opravdu není čeho. Jeff Beck i na prahu šedesátky zůstává tím starým dobrým Jeffem Beckem, kterého známe již skoro čtyřicet let. Akorát na stará kolena mládne. Třeba to z jeho poslední desky okoukáme. Resp. odposloucháme.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY
Camouflage, Barrák Music Club, Ostrava, 28.3.2025
Naživo: Synthpopoví Camouflage se v Ostravě ukázali jako výborná živá kapela Německá skupina Camouflage vyjela na turné k neuvěřitelnému čtyřicátému výročí existence. Retrospektivní show postavená na největších hitech pod názvem "Rewind To The Future And Goodbye" se odehrála i v ostravském klubu Barrák.... čtěte zde
Vydáno: 29.03.2025 19:30 v sekci Naživo
Anastacia, O2 universum, Praha, 28.3.2025
Naživo: Anastacia oslavila v O2 universu pětadvacet let na scéně a ohromila svým hlasem Anastacia už se na scéně nějaký ten rok pohybuje. Může se to zdát neuvěřitelné, ale od vydání jejího debutu "Not That Kind" uplynulo rovné čtvrtstoletí. Současné turné nazvala po své prvotině spíše symbolicky - zazněla z ní... čtěte zde
Vydáno: 29.03.2025 11:57 v sekci Naživo
musicserver je hudební všežravec. Jen ta dechovka nám chybí
Blogísek ultrapopaře: musicserver je hudební všežravec. Jen ta dechovka nám chybí Na musicserveru vyjde každý měsíc přibližně tři sta článků. A i když se nemůžeme věnovat všemu a všem - hudby prostě vzniká strašná spousta -, každý žánr u nás má dveře otevřené. I proto mě občas překvapí, jak... čtěte zde
Vydáno: 29.03.2025 08:00 v sekci Publicistika | Blogísek ultrapopaře
Olympic - Bombarďák 7/10
Recenze: Olympic zůstává i na třiadvacáté desce pořád "Bombarďák" "Mám to rád. Napořád. To nejde vzdát." Tímhle sloganem z titulní skladby by mohlo být opředeno klidně celé novinkové album "Bombarďák". I po více než šedesáti letech existence se dá stvořit šťavnatá nahrávka plná energie.... čtěte zde
Vydáno: 28.03.2025 09:30 v sekci Recenze
Mňága a Žďorp, Lucerna Music Bar, Praha, 26.3.2025
Naživo: Mňága a Žďorp na svém prvním letošním koncertě v Praze představila "Podivné rybičky" Skupina z Valmezu se po nahrávání nové desky, která by měla vyjít v září, ukázala po čtvrt roce fanouškům. Část jarní šňůry odstartovala právě v pražském Lucerna Music Baru, který bez problémů vyprodala. Během... čtěte zde
Vydáno: 27.03.2025 20:00 v sekci Naživo
SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
- Video: Kytaroví velikáni Eric Clapton a Jeff Beck spojili síly v nostalgické předělávce songu "Moon River" (21.05.2023 08:23)
- Zemřela kytarová legenda Jeff Beck (12.01.2023 00:28)
- Recenze: Ozzy Osbourne na "Patient Number 9" našel sám sebe. Natočil svou nejlepší desku v novém tisíciletí (14.09.2022 08:00)
- Nové desky 28/2022 - od Lizzo přes Interpol po Christinu Perri (20.07.2022 18:30)
- Naživo: Pro fanoušky Jeffa Becka nebo Johnnyho Deppa? Pražský koncert kytarového velikána tak trochu nevěděl, čí je (12.07.2022 11:38)
- Před Jeffem Beckem a Johnnym Deppem zahraje Michal Pavlíček (28.06.2022 13:34)
- Video: Ozzy Osbourne je zpět. V klipu k singlu "Patient Number 9" ho zavřou do blázince (25.06.2022 18:01)
- Koncert Jeffa Becka a Johnnyho Deppa se pro velký zájem přesouvá do O2 universa (16.06.2022 11:30)
- Video: Singl "This is a Song for Miss Hedy Lamarr" uvádí avizované společné album Jeffa Becka a Johnnyho Deppa (13.06.2022 14:52)
- Do Česka míří Jeff Beck, jako host s ním přijede Johnny Depp (08.06.2022 19:37)

ALBUM TÝDNE 12/2025

Steven Wilson
The Overview

Sledovat hudební cestu Stevena Wilsona může být pěkné drama. Doslova nevíte, co vás čeká za každým rohem. Od No Man po Porcupine Tree, od Blackfield až k nevyzpytatelné sólové kariéře. Všechno je to nesmírné dobrodružství. A to zřejmě nekončí s aktuálním počinem "The Overview", jenž na to jde zase odjinud.

10/10

NEJČTENĚJŠÍ ČLÁNKY (za poslední týden)

FILMSERVER.CZ PÍŠE

FULLMOONZINE.CZ PÍŠE

SPARK PÍŠE

CO, KDY, KDE   (doporučujeme)

Ne 30.03.
Avantasia (DE) (Forum Karlín, Praha)
Po 31.03.
Benjamin Clementine (UK) (Lucerna Music Bar, Praha)
Út 01.04.
Baby Lasagna (CH) (MeetFactory, Praha)
Út 08.04.
Dizzee Rascal (UK) (Roxy, Praha)
So 12.04.
Twenty One Pilots (US) (O2 arena, Praha)
Út 15.04.
Chase Atlantic (AUS) (Sportovní hala FORTUNA, Praha)
St 16.04.
Nemo (CHE) (Roxy, Praha)
St 16.04.
Bernard Allison (US) (Jazz Dock, Praha)
St 16.04.
P.O.D. (US) (Roxy, Praha)
Čt 17.04.
Composers Summit Prague - Galavečer filmové hudby (Obecní dům - Smetanova síň, Praha)

» zobrazit všechny akce «

OBLÍBENÍ INTERPRETI (za poslední týden)

Vladimír Mišík Justin Bieber The Prodigy Prince Viktor Sheen Disturbed The Weeknd Pink Floyd Madonna Lady Gaga Lucie Vondráčková Beyoncé Coldplay Taylor Swift Hugo Toxxx Ed Sheeran Kabát Queen Mirai Dua Lipa
filmserver.cz na Facebooku filmserver.cz na Twitteru filmserver.cz na LinkedIn filmserver.cz na YouTube
musicserver.cz - hudba od začátku do konce
©2010-2025 IMEG s.r.o. | Vyrobil Prolidi.cz
Kontaktní informace | Informace o inzerci | Redakce | Volná místa | Zásady ochrany o.ú. | Mobilní verze | ISSN 1803-6309
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí článků je bez souhlasu IMEG s.r.o. zakázáno.
Tento server byl v roce 2024 podpořen Ministerstvem kultury České republiky.
smile music: spark | fakker | czech blade | musicserver | full moon | xplaylist | day after | filmserver | webglobe
 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím