Malijský trubadúr Habib Koité přiveze do Prahy africkou srdečnost a temperament

30.05.2024 09:32 - Tisková zpráva | foto: Habíb Koité

Písničkář a virtuózní kytarista Habib Koité má vedle oslnivého muzikantského talentu ještě další mimořádný dar - vyvolávat pocity euforie, bezprostřednosti, sounáležitosti a naděje třeba i písněmi se závažným sociálním podtextem. O tento dar se podělí s publikem 3. června 2024 v pražském klubu Futurum.

Habib Koité je i se svojí all stars kapelou Bamada v Česku pravidelným hostem. Do Prahy se tentokrát vrací po necelých třech letech. Přesto se fanoušci nemohou jeho koncertů nabažit. Z jednoduchého důvodu. Jsou v tom nejzdravějším smyslu slova návykové. Chodí se na ně nejen za vytříbenou moderní fúzí západoafrické muziky s rockem a folkem, ale také pro příval pozitivní energie. A pro optimistický pocit, že když se chce, dají se řešit i ty nejpalčivější problémy.

Písničkář pochopitelně stále rozšiřuje svůj repertoár. Habibovým zatím posledním albem je zdařilý titul "Kharifa" (2019). "Páteří desky jsou písně odrážející duchovní otevřenost kasty griotů - západoafrických trubadúrů a kronikářů. Písně úročící dědictví tradiční malijské hudby, převedené do současného kontextu," trefně uvádí hudebníkův web.

Texty písní se nevyhýbají každodenním starostem, pojednávají také o obecných problémech jako znečištění životního prostředí, chudoba, lhostejnost lidí. Přesto v nich Habib zůstává plný naděje a snaží se hudbou vzdorovat nesnášenlivosti, nevědomosti a nekonstruktivním, temným myšlenkám. Hlavním tématem alba "Kharifa" je podle autora zodpovědnost každého z nás za život kolem. "Protože život je prostě každodenní boj," jak zpívá Koité v písni "Wara".

Habib Koité se narodil 27. ledna 1958 v Thiès v Senegalu jako potomek griotského šlechtického rodu etnika Khassonké, v rodině se sedmnácti bratry a sestrami. Už v dětství mu učarovala kytara, na kterou se ovšem učil sám jen podle pozorování dědečkovy hry na západoafrickou loutnu n’goni. Možná právě odtud se vzal Habibův nekonvenční styl hry a záliba v ladění strun neobvyklém pro západní kytaru. Rodina původně určila všestranně nadanému synovi životní dráhu inženýra. Ovšem strýc Habibovým rodičům tento záměr rozmluvil a přesměroval synovce ke studiu na Národním institutu umění v Bamaku.

Studia absolvoval Habib jako jeden z nejlepších žáků, už po půlroce se stal kapelníkem školního ansámblu a po absolutoriu dostal nabídku zůstat na institutu jako pedagog. Habiba však lákalo pódium. Nejdříve získal ostruhy v roli sidemana maliských hvězd jako Toumani Diabaté či Kélétigui Diabaté (Lionel Hampton, Ella Fitzgerald). Když si Koité později založil vlastní kapelu Bamada, stal se dokonce Kélétigui Diabaté jejím členem a zůstal jím až do své smrti v roce 2012.

Na mezinárodní scéně se Koité prosadil přes Francii, kde zvítězil na festivalu Voxpole 1991 a byl vyhlášen objevem Radio France. Albový debut "Muso Ko" (1995) se stal senzací na scéně world music. Což bude platit i pro následujících osm studiových i koncertních titulů, včetně živé desky projektu "Acoustic Africa" (2011) s písničkáři Afelem Bocoumem a Oliverem Mtukudzim.

Už předtím, počátkem nového milénia, ovšem Koité doslova dobyl Ameriku. To když jako jeden z mála Afričanů zahrál v populární televizní show "Late Night With David Letterman" a jeho fanoušky se stali například písničkář Jackson Browne či zpěvačka a kytaristka Bonnie Raitt (Habib hostoval i na jejím albu "Silver Lining", 2002). S ovacemi publika i kritiky se setkalo také Habibovo duo s americkým bluesmanem Ericem Bibbem (album "Brothers In Bamako", 2012). Cestičku k uším a srdcím posluchačů na celém světě si ovšem Habib Koité vyšlapal především poctivým koncertováním. Dodnes odehrál více než neuvěřitelných 1700 vystoupení. A nikdo přitom nezaznamenal, že by kdy sklouzl k rutině.

Kapela Bamada, což v překladu znamená obyvatelé hlavního města Bamaka (Koité pojmenoval sestavu s humorem sobě vlastním, protože vyznění slova je prý lehce hanlivé, asi jako když se u nás řekne no jo, Pražáci), vystoupí v ustáleném a dokonale sehraném obsazení. Habibovo poselství podpoří Abdoul Wahab Berhé, střídající baskytaru i tradiční západoafrickou basovou loutnu kamale n’goni. Hráč na kytaru a banjo a také doprovodný zpěvák Issa Koné. Klávesista a další sborový zpěvák Charly Coulibaly. Na perkuse čarující a zpívající Mama Koné. A samozřejmě i Mahamadou Koné, divočící s tzv. mluvícím bubnem tamani, dýňovým basovým bubnem barra a dalšími autentickými africkými perkusemi. Habib naposledy vystoupil v Praze v listopadu 2021.



DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY