Fotbal patří v Česku k nejpopulárnějším sportům. Neodmyslitelně spjaty jsou s ním fotbalové chorály. Které jsou ty nejslavnější?
Proč vlastně na stadionech zní hudba
Fotbalové chorály neodmyslitelně patří k atmosféře na stadionu. Sborový zpěv fanoušků bývá mnohdy pečlivě propracovaný a spojený se skupinovou choreografií. Nad hřištěm se tak linou lidové písně, klasické skladby nebo hity pop music.
Ty fungují jako motivační prvek. Hudební kulisa rozdmýchává emoce a snaží se sportovce vybudit k lepším výkonům. Adrenalin představuje při sportu zásadní prvek a je to i důvodem, proč se tak intenzivní popularitě těší
online bookmakeři.
Fotbalové chorály se tak objevují po celém světě. Některé nejznámější písně z Česka i zahraničí si představíme.
Fotbalové chorály v Česku
Platí-li, že co Čech, to muzikant, fotbalový svět to potvrzuje vrchovatě. K těm nejznámějším písním především patří:
Ať stále vítězí Viktoria
Hymna fotbalového klubu FC Viktoria Plzeň vznikla v roce 2012. U fanoušků se uchytila díky chytlavé melodii i jednoduchému textu. Jejím autorem je plzeňský spisovatel a amatérský muzikant Milan Čechura.
Autor ji původně přihlásil, jak prozradil v jednom z rozhovorů, do soutěže na klubovou hymnu. Navzdory tomu, že se na ní podílelo i duo z hudebního studia Accent Michal Vaněk a Pavel Čengery, se ale nedostala ani do finále. Když ale autor vyvěsil nakonec svůj počin na internet, na úspěch nemusel čekat dlouho, fanoušci si k němu cestu našli sami.
Klokani bojují
Pochodová skladba z roku 1973 se stala hymnou klubu Bohemians Praha 1905 alias vršovických „klokanů“. Autorem je pražský klarinesta a flétnista Čestmír Preclík. Podle dostupných údajů se jedná o dosud nejstarší používanou hymnou vrcholného fotbalového klubu v Česku.
I v tomto případě je primárním klíčem k úspěchu snadno zapamatovatelný text a zdařilá melodie. Klub je také znám chorálem Křičíme z plných plic, který je otextován na zlidovělou melodii hymny Baníku Ostrava Baníčku, my jsme s tebou. Mnozí si tuto novější píseň spojují s renesancí klubu, jemuž už v minulosti prakticky hrozil zánik.
Baníčku, my jsme s tebou
Autorem této písně je dle některých zdrojů ostravský písničkář Jaromír Nohavica. Pocházet by dle této teorie měla z 80. nebo snad 90. let 20. století, nicméně ve skutečnosti je zřejmě původ hymny FC Baníku Ostrava komplikovanější, uvádí se, že melodie je převzata z jistého polského tradicionálu.
Samotný Jarek Nohavica se později vůči tvrdošíjně opakovanému tvrzení novinářů vymezil s tím, že autorem hymny skutečně není. Původ této písně označil za organický, tedy vzniknuvší přímo na stadionech mezi fanoušky.
Slavie bíločervený
Pod nejnovější hymnou fotbalového klubu SK Slavia Praha jsou podepsáni Jan P. Muchow a Michael Kučera (hudba) a Pavel Zuna (text). Jedná se tak o ryze moderní variaci. Nejnovější slavistickou hymnu však provází kontroverze. Mnozí starší fanoušci klubu ji odmítají, jelikož se jim nelíbí text. Slavie má podle nich být červenobílá, nikoli bíločervená.
Uvádí se tak, že stále nejtradičnějším popěvkem je dechovka Červenobílý, to se mi líbí, to já mám, to já mám rád. A současní fanoušci si budou jistě také pamatovat píseň Slavie do toho! Autorsky se na ní podílel Karel Vágner, který stojí za hudbou, a Zdeněk Borovec, z jehož autorské dílny pochází text.
Fotbalové chorály v zahraničí
Zpívá se ale i na stadionech v zahraničí. Co uslyšíte nejčastěji?
Blue Is the Colour
Autory této fotbalové písně jsou dle dostupných zdrojů Daniel Boone a Rod McQueen. Pochází z roku 1972. V tomto roce ji nazpívali hráči fotbalového klubu Chelsea FC před finále Ligového poháru. A dodnes se jedná o klubovou hymnu.
Verzí této písně následně vznikla řada, a to i na našem území. Konkrétně u nás je známá jako Zelená je tráva, která se v Československu uchytila jako fotbalová hymna. Autorem českého textu je František Ringo Čech. A ačkoli se tuzemská zelená zdá být k fotbalu příznačnější, modrá se v původní verzi objevuje proto, že Chelsea má modré dresy.
You'll Never Walk Alone
Původně se jedná o píseň z muzikálu Carousel autorů Richarda Rodgerse a Oscara Hammersteina II a pochází už z roku 1945. V současné době je hymnou anglického fotbalového FC Liverpool. Považována bývá za nejslavnější fotbalovou píseň všech dob.
Důvod její popularity je poměrně zřetelný, nijak komplikovaná píseň se svým optimistickým vyzněním k fotbalovým zápasům zkrátka ideálně hodí. Paradoxně poprvé hymna údajně zazněla nejdříve na hřišti odvěkých rivalů Liverpoolu. Manchester United tehdy chtěl uctít oběti leteckého neštěstí v roce 1958.
Roma (non si discute, si ama)
Tato píseň je známa také jako Roma Roma. Pochází z roku 1975 a nazpíval ji italský zpěvák, skladatel a pianista Antonello Venditti. Skladba byla také ohodnocena jako druhá nejlepší fotbalová hymna všech dob, hned po výše vzpomenuté You'll Never Walk Alone.
Přežila přitom i období mezi lety 1978 a 1983, kdy byla nahrazena písní Forza Roma Forza Lupi od Landa Fioriniho. Údajně proto, že tehdejší prezident AS Řím Dino Viola měl výhrady k politické exponovanosti interpreta původní písně. Roma Roma ale nakonec toto intermezzo „ustála“, stejně jako vyjádření samotného Vendittiho, který se v roce 2013 nechal slyšet, že už se její duch moc neslučuje se současným přístupem klubu.
Ole Ole
Ole Ole je popěvek založený na použití španělského citoslovce ole. V samotném Španělsku se ale pokřik nepoužívá. Populární verze skandování „ole, ole“ byla poprvé použita v písni Belgičanů Rolanda Verloovena a Grand Jojo, která se jmenovala Anderlecht Champion a zpívala se francouzsky. Ta pochází z roku 1985.
Asi nejznámější verzí, která se rychle rozšířila po celém světě, se však paradoxně opět stala ta španělská, nazvaná E Viva Mexico. Ta byla vytvořena pro Mistrovství světa ve fotbale 1986. Chytlavé skandování následně tuto píseň „katapultovalo“ do celého světa a rozšířilo ji do řady dalších sportů i mimo fotbalové stadiony.