Deska "End Of World" od Public Image Ltd. je doposud nejosobnější zpovědí Johna Lydona

16.08.2023 08:00 - Kateřina Spacek | foto: Honza Průša, musicserver.cz

Začátkem letošního roku vydali Public Image Ltd. "Hawaii", snad nejintimnější skladbu, jakou kdy John Lydon napsal. Své místo pak našla na albu "End Of World". To je věnované všem, kteří prožívají těžké chvíle na cestě životem. Jsou tady ale samozřejmě i songy nasáklé Johnnyho vztekem.
7/10

Public Image Ltd. - End Of World

Skladby: Penge, End Of The World, Car Chase, Being Stupid Again, Walls, Pretty Awful, Strange, Down On The Clown, Dirty Murky Delight, The Do That, L F C F, North West Passage, Hawaii
Vydáno: 11.8.2023
Celkový čas: 50:47
Vydavatel: PiL Official
V zadumané, osobní a zároveň univerzální písni o lásce, která od svého lednového vydání rezonuje s mnoha lidmi, John přemýšlí o dobře prožitém životě s manželkou a zejména o jednom z jejich nejšťastnějších společných okamžiků na Havaji. "Nora tu desku milovala, nechtěla by, abychom ji odložili nebo měnili plány," řekl krátce poté, co jeho milovaná žena zesnula. A její přání splnil.

Seznámili se v roce 1975 v západním Londýně v krámku s oblečením Vivienne Westwood Sex na Kings Road. Obchod v té době spoluvlastnil rockový impresário Malcolm McLaren, jehož jméno by mělo být fanouškům Sex Pistols rovněž známo. V roce 1979 se Nora za Lydona v Düsseldorfu provdala. Byli spolu dlouhých 44 let a John zůstával po boku své manželky až do jejího konce.

Posledních třicet let se Lydon proslavil několika kontroverzemi, které vyústily v to, že se s Norou usadil v Malibu a podporoval Trumpa. Když jeho žena onemocněla, vážná choroba poznamenala i Johna. O jejím boji napsal dojemnou píseň. A tak se zrodila myšlenka na album "End Of World".

Public Image Ltd. vystoupí v Praze a Brně

Pokud kapely Public Image Ltd. nemáte dost a rádi byste si její nové songy poslechli naživo, pak vás určitě potěší informace, že Lydon & spol. se objeví v Česku: 16. října zahrají v pražském Lucerna Music Baru a den nato se přemístí do brněnského klubu Fléda.

Úvodní "Penge" zní spíše jako heavyrocková skladba, která si pokládá otázky ve stylu: "Co by bylo, kdyby...?" Hudebně zní skoro jako cesta do roku 1977, kdy byl Lydon známý jako Johnny Rotten a Glena Matlocka nahradil Sid Vicious.

Většina tracklistu se nese v duchu vzteku na současný systém. Public Image Ltd. si povětšinou stěžují na zlo moderního světa a na mladé lidi, kteří v něm žijí. V některých skladbách jsou ale také náznaky Johnových sympatií k Donaldu Trumpovi - příkladem toho může být "Walls". Ano, Johne, chápeme. Každý z nás je občas nas*anej, ale je tohle opravdu nutné?

Naštěstí celé album takové není. "Down On The Clown" je kus s výraznými kytarovými tóny, podobně jako "Car Chase". Třináctipísňovou kolekci uzavírá zmiňovaná "Hawai", která se řadí k nejlepším songům na celém počinu.

Jedenáctá řadovka je jiná než kterákoli jiná nahrávka od PiL. Lydon by mohl hudebně propůjčit svůj hlas téměř čemukoli a stálo by to za poslech. Ale snad všichni se shodneme na tom, že to, co dělá s touhle partou, je nejlepší.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY