Film "Sázka na zlato" o muži, který objevil Kiss, Cher nebo Donnu Summer, vstoupí do kin 13. dubna

04.04.2023 13:18 - Tisková zpráva | foto: Donart film

Americký hudební film "Sázka na zlato" popisuje cestu zakladatele nahrávací společnosti Casablanca Records, Neila Bogarta, od mladého nezkušeného zpěváka až po jednoho z nejvlivnějších a největších hudebních géniů. Právě on objevil Donnu Summer, Cher, Kiss, Village People a mnoho dalších ikon. Hraný film je oslavou všech skvělých muzikantů té doby a v hlavních rolích se objeví hudební hvězdy současnosti - Jeremy Jordan, Wiz Khalifa, Jason Derulo nebo Ledisi. Snímek podle skutečných událostí napsal a zrežíroval syn hudebního producenta - Timothy Scott Bogart. Diváci si mohou vychutnat své nejoblíbenější hity a jejich velkolepá koncertní vystoupení v kinech od 13.4.2023.

Neil Bogart pocházel z židovské rodiny. Syn brooklynského poštovního úředníka se vyučil na newyorské škole múzických umění a v šedesátých letech působil jako ne příliš úspěšný zpěvák. Roku 1973 založil společnost Casablanca. Název labelu byl inspirován stejnojmenným oscarovým snímkem a kanceláře Casablancy prý vypadaly jako Rickova filmová kavárna. V témže roce podepsal smlouvu se skupinou Kiss, tehdy naprosto neznámou kapelou. Jeho vydavatelství bylo nicméně centrem i nejvýznamnější taneční hudby té doby. Vydalo obrovský hit "YMCA" od Village People (1978), zpopularizovalo electro-disco s "I Feel Love" Donny Summer (1977) a podporovalo experimenty George Clintona s kapelou Parliament-Funkadelic. Neil Bogart zkrátka udával hudební tempo té doby.

Sázka na zlato
© Donart film
"Neil Bogart byl vizionář," říká Bruce Sudano, manžel Donny Summer. "Když věřil v umělce a v nahrávku, nic ho nezastavilo. Nebral ne jako odpověď." Roli Neila Bogarta měl původně hrát Justin Timberlake, ale nakonec ji, kvůli skandálu původní produkční společnosti, ztvárnil, na cenu Tony nominovaný herec a zpěvák Jeremy Jordan. "Nejdříve jsem si prošel rozhovory s lidmi, kteří Neila znali, abych ho trochu poznal. A zjistil jsem, že se k umělcům choval, jako kdyby to byla jeho rodina," říká Jordan. "V tom bylo jeho kouzlo - přijal je mezi sebe, dostal je přesně tam, kde je chtěl mít. Dal jim pocit, že jsou součástí jeho rodiny. Tak získal všechny ty lidi. Měl v sobě takový jakoby magnetismus. Navíc byl velmi chytrý producent a obchodník."

Jordan své tvrzení dokazuje historkou o tom, jak vznikl hit Donny Summer "Love To Love You Babe": "Když byla Casablanca na pokraji bankrotu, pořádal Neil ve svém obrovském domě v Los Angeles večírek a někdo pustil zcela neznámou píseň. Měla jen tři minuty, ale pak ho kdosi požádal, aby ji zahrál znova a znova. Rozhlédl se a viděl, že ta píseň... řekněme, že lidi kolem dělali něco víc, než že jen tančili. Neil dostal ihned nápad a prodloužil píseň na sedmnáct minut, což je ideální délka na sex," směje se představitel hlavní role.

"Jeremy mého otce na plátně doslova oživil," říká režisér. "Táta měl neuvěřitelnou energii, která dokázala rozzářit místnost a Jeremy ji dokázal dostat do filmu taky. Jeho vášeň a vztah k hudbě mi otce v mnohém připomínají," doplňuje.

Herec Jason Isaacs, známý českým divákům jako Lucius Malfoy z filmů o Harrym Potterovi, hraje Ala Bogarta, Neilova otce. "Neil moc dobře věděl, kdo je jeho táta, ale hlavně, kdo jeho táta není. Jejich vztah byl komplikovaný. Doufám, že po zhlédnutí filmu začnou diváci chápat, proč Neil riskoval všechno a proč si vždy raději hodil kostkou. Bylo to buď - anebo. Sázka na velký úspěch, nebo ztráta úplně všeho," vysvětluje známý britský herec vášeň Neila pro sázení. Ve filmu "Sázka na zlato" dále hrají Michelle Monaghan, Peyton List, Jason Isaacs, Lyndsy Fonseca.

Neil Bogart zemřel na rakoviny lymfomu ve věku 39 let. Po jeho smrti mu svá alba věnovaly kapela Kiss, Village People, ale i Donna Summer. Zůstaly po něm čtyři děti, které se všechny věnují hudbě a filmu.NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY