"Bílé Vánoce" připomínají písně Karla Gotta v té nejčistší kráse

04.12.2022 10:30 - Milan Menčík | foto: Adam Hencze / musicserver.cz

Pojmy Vánoce a Karel Gott u nás patří neodmyslitelně k sobě. Nic na tom nemění ani fakt, že největší tuzemská popová ikona se už přes tři roky na naše konání kouká ze druhého břehu. "Bílé Vánoce" už mnohé roky znějí za pečení cukroví z přehrávačů mnoha rodin a letošní reedice je novým důvodem si album pustit.
8/10

Karel Gott - Bílé Vánoce

Skladby: Bílé Vánoce (White Christmas), Dny dárků a přání (Dny zázraků a přání), Tvůj stromek (Blue Christmas), Při vánočních svíčkách, Naše první Vánoce, Zítra stromek zazáří, Návrat, Moudré smíření (O Sanctissima), Štědrý večer nastal, Nesem vám noviny, Já bych rád k Betlému, Pastýři, vstávejte, Bratři, já jsem slyšel, Jak si krásné, neviňátko, Narodil se z lásky k nám (Gloria), Chtíc, aby spal, V té noci zázračné (Es ist ein Rose entsprüngen), Táto, zůstaň aspoň do Vánoc (Daddy, Don´t You Walk So Fast), Bílý sníh se snáší, Jsou svátky (Mandy), Sen o Vánocích (The Poet and I), Tichá noc (Stille Nacht, heilige Nacht), A svátky jsou (The First Noël), Čas vánoční, Andělská, Vánoční
Vydáno: 21.10.2022
Celkový čas: 75:43
Vydavatel: Supraphon
Nejkultovnějším vánočním albem Karla Gotta budou asi navždycky "Vánoce ve zlaté Praze". Této nahrávky se oficiálně prodalo u nás i v zahraničí přes dva miliony kusů. Možná proto Karel Gott čekal s podobnou tematicky laděnou nahrávkou dalších třináct let. "Bílé Vánoce" vyšly původně v roce 1982 a letos tedy slaví jubilejních čtyřicet let. Proto vychází výpravná reedice na všech myslitelných fyzických i digitálních nosičích.

CD a digitální platformy nabízejí mimo základních sedmnácti položek i tematicky přiřazené bonusy, které jsem na jiných reedicích poslední dobou spíš kritizoval, neboť Miloš Skalka si s nějakým systémem příliš hlavu neláme a častokrát zařadí například stokrát omleté největší hity. Ale zde se přidané písně povedly. Vůbec poprvé se na Gottově albu objevují "Vánoce" s kapelou Kryštof, "Čas vánoční" s Lucií Vondráčkovou či duet s dcerou Charlotte "Andělská", který zněl v pokračování hyperúspěšné pohádky "Anděl Páně". Nechybí ani duety s Lucii Bílou "Tichá noc" a "A svátky jsou". Kdo si i během Adventu a vánoční doby rád poslechne muziku s vážnějšími tématy, nechť se zastaví u songu "Táto, zůstaň aspoň do Vánoc". Právě na Vánoce je cítit nejvíc, jestli rodina drží pohromadě a funguje, jak má.

"Bílé Vánoce" na CD i vinylu, případně knihy "Má cesta za štěstím" a "Gott - Československý příběh", koupíte i v našem shopu.

Celkově se dá říct, že je album koncipované písničkověji než jeho slavnější předchůdce. Nechybí na něm české koledy, evropské či americké tradicionály. Pěvecké sbory a Orchestry Ladislava Štaidla a Pavla Kühna dodávají celku pestrost i vytříbenou profesionalitu. Je potřeba zmínit i velmi obsáhlý sleevenote Miloše Skalky, ve kterém se zájemci dozvědí obrovské kvantum zajímavosti i o zahraničních originálech a původu prakticky všech písní včetně bonusů. Plusem jsou i velmi vhodně vybrané fotografie v bookletu.

Kdo má rád Gottův lahodný tenor, melodické a romantické vánoční skladby, které častokrát dýchají historií a tradicí a celkové milo, které se při přehrávání tohoto alba line z repráků, s koupí tohoto CD rozhodně neprohloupí. Gott prostě k Vánocům neodmyslitelně patří a tenhle disk jednoznačně taky.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY