Fast Food Orchestra, Vojtaano - Kdyby Pražáci měli něco hodně extra, tak by nám to jinde neprošlo

04.10.2022 09:00 - Ondřej Hricko | foto: Pavla Hartmanová

Skupina Fast Food Orchestra a písničkář Vojtaano vyrážejí na společné turné. Během něj navštíví sedm měst, aby představili společný singl "Jeden rok" i své poslední desky, jejichž křty byly kvůli covidu několikrát odloženy. S oběma účastníky tour jsme si o chystaných plánech popovídali.
Před rokem vznikla vaše společné skladba "Jeden rok". Jak ke spojení Fast Food Orchestra + Vojtaano došlo?

Fido: Potkávali jsme se ve studiu, kde jsme zrovna míchali desky, slovo dalo slovo a "Jeden rok" byl na světě.

Vojtaano: Potkali jsme se ve studiu Rooftop u Ondry Žatkuliaka, který nás i propojil. Já jsem Fastfoody jako kapelu znal a respektoval, takže možnost s nimi spojit síly mi udělala radost. Dík nejen za to, Ondro.

Během října vyrazíte na společné turné. Vznikl nápad na něj už během spolupráce na písni?

Fido: Ano, pokud si to dobře pamatuji, nejprve jsme si řekli, že bychom spolu rádi vyrazili na turné, a poté jsme začali pracovat na písničce.

Vojtaano: Asi jo. Když jsme si sedli nejen hudebně, ale i lidsky, tak to přirozeně dávalo smysl.

Fast Food Orchestra

Kapela Fast Food Orchestra byla založena v letech 1994 a od roku 1998 začala aktivně vystupovat po klubech. V roce 2000 vydala debut "Fugison party" a o dva roky později album "Lastfood". Skupina kromě usilovného objíždění naší země mnohokrát zahrála v cizině, včetně Brazílie. Aktuálně má venku nahrávku "Vezmu tě s sebou", kterou se jí vinou covidu dosud nepodařilo oficiálně pokřtít, a ještě čerstvý singl "Jízdní řád".

Album "Vezmu tě s sebou" vyšlo už v roce 2020, přesto ho po dvou odkladech chcete pokřtít 6. října v Praze. Není to na křest novinky už trochu pozdě?

Fido: Nikdy není pozdě, ty desky si to zkrátka zaslouží. Je to především symbolický akt, díky kterému hned můžeme začít makat na nové desce.

Na co se můžeme během akce těšit?

Vojtaano: Na kotel muziky. Kytary, dechy, rapy, zpěvy!

Fido: Na Roxy společně s Martinem Vocetkou připravujeme speciální světelnou scénu, kterou úplně nebudu prozrazovat. A návštěvníci se také mohou těšit na Sushu, Dr. Karyho a Cocomana, kteří s námi odehrají několik písniček.

Budou vzájemné hostovačky i na dalších zastávkách turné?

Fido: S Vojtou proběhnou hostovačky na všech zastávkách turné až na Plzeň, kde bohužel nevystoupí.

Vojtaano: Jasně. Kdyby Pražáci měli něco hodně extra, tak by nám to jinde neprošlo.

Kdo bude komu předskakovat?

Vojtaano: Menší těleso většímu. Rozkouřim to sám s kytarou.

Fido: Myslím, že si tak předskakujeme vzájemně. Koncert má dynamiku, kdy nejprve vystoupí sám Vojta, poté vystoupíme my a v jistý moment se k nám opět připojí a zahrajme jak společný song, tak i několik jeho věcí.

Venku máte také novou píseň "Jízdní řád". Znamená to, že už pracujete na novém albu?

Fido: Je tomu tak. Sice pomalu, ale jistě začínáme střádat nové věci. Rádi bychom se do toho pustili hned, jak skončí turné.

Zahráli jste si třeba na Rock for People nebo Mighty Sounds. Jak jste s festivalovou sezónou spokojení?

Fido: Myslím, že po každém letním turné říkám, že bylo nejlepší. Člověk se tak ujišťuje a motivuje, že to všechno dává smysl. Nicméně tohle bylo dlouho nejlepší turné. Všude jsme měli obří tancující kotle a strašně jsme si to užili.

Vojtaano: Já jsem nadšený. Takový léto by mohlo být pravidelně.

Vojtaano

Písničkář, stand-up komik a herec Vojtěch Záveský aka Vojtaano má na kontě zatím dvě desky. Na debutovém dvojalbu "The Beast Of Vojtaano" se objevil jeho asi nejznámější hit "Budulínek vs. Galantní Jelen" či znělka k seriálovému hitu "Vyšehrad". Před více než rokem na svou prvotinu navázal vyspělejším, ale stále provokativním počinem "2020". Naposledy o sobě dal vědět letos soundtrackem ke snímku "Vyšehrad: Fylm", filmové podobě někdejšího seriálu.

Vojtaano má za sebou práci na hudebním doprovodu k filmu "Vyšehrad: Fylm". Jak moc se lišila práce na něm od klasického tvůrčího procesu?

Vojtaano: Kecalo mi do toho víc lidí než obvykle a to mě donutilo trochu zahodit ego a podřídit všechno funkčnosti hudby v záběrech. Tím pádem jsem taky objevil nový polohy a styly. Obrovsky cenná zkušenost, kterou si rád zopakuju.

Byl jste autorem titulní písně "Lavina" k původnímu seriálu. Oslovili vás proto tvůrci snímku hned?

Vojtaano: Myslím, že mě oslovili s tím, že by do filmu chtěli jednu nebo dvě písničky. Já jsem řekl, že bych rád dělal celý soundtrack, a kluci nakonec souhlasili. Ve filmu ale taky zazní pár super beatů, který poskytla legenda českýho hiphopu DJ Wich, což určitě stojí za zmínění.

"Vyšehrad: Fylm" měl velký divácký úspěch. Jak jste byl s výsledkem spokojený vy?

Vojtaano: Já jsem spokojený, že má film úspěch. Fakt jsem si vůbec nebyl jistý, jestli to na lidi zabere, popřípadě v jaký míře. Všechno bylo možný - od průseru až po diváckej hit. Jsem rád, že vyšla ta druhá možnost.

Máte indicie, že by mohlo být pokračování?

Vojtaano: Že bude dvojka, si kluci dělali srandu už při natáčení jedničky. O ničem konkrétním jsme se ale nebavili.

Na začátku roku 2021 jste vydal své druhé album "2020". Můžeme se výhledově těšit na třetí?

Vojtaano: Výhledově určitě. Léto bylo divoký, říjen bude na cestách s Fastfoodama, pak si dám trochu chill. Takže tak v listopadu nebo v prosinci mám v plánu si zase pěkně v klidu zalézt do studia a pustit se do toho.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY