Jak Vypsaná fixa pokřtila "Kusy radosti"

23.06.2022 19:54 - Hana Bukáčková | foto: Ondřej Borovský

Pardubická formace Vypsaná fixa vydala v půlce května desátou řadovku "Kusy radosti". V Ledárnách Braník ji ve středu pokřtila manažerka Ludmila "Dydla" Karlíková a ředitel vydavatelství San Piego Records Vladimír "Ladis" Jaselský. Hrálo se a zpívalo dvě hodiny, jen škoda, že kvůli petici docela potichu.

Live: Vypsaná fiXa

místo: Ledárny Braník, Praha
datum: 22. června 2022
setlist: Vídrholec, Sen, Kouřící miminko, Darling, Stereoid, Bagrista ze Suezu, Kusy radosti, Ivan Trojan, Měla krátkou ofinu, Šína je singl, Fortuna, Sirény, Holka s lebkou, Komik lobotomik, Limity, Siky Romero, Samurajské meče, Buvol, Antidepresivní rybička, Detaily, Kostel-biohazard-McDonald, Čtyři slunce, Nina, 1982, Lunapark, Už dlouho nemluvíš, Domácí motokrosař, Šúrka mikrofón, Drogový večírek, Dezolát
Omluvte prosím sníženou kvalitu fotografií. Jsou pořízené mobilem, na koncertě jsme neměli profesionálního fotografa.

Vypsaná fiXa, Ledárny Braník, Praha, 22.6.2022
© Ondřej Borovský
Nestává se často, abych viděla Vypsanou fixu dvakrát během pěti dní. A už vůbec se nestává, abych o tom v tak rychlém sledu psala.

Na Rock For People pánové během třičtvrtěhodiny přehráli návštěvníkům písničky, které získaly v bodování a výběru od fanoušků nejvíce hlasů a těší se oblibě. V Modřanech hráli dvě hodiny pelmel svého repertoáru. Opět bez sáhodlouhých keců, Márdi vždy jen nadhodil název songu, aby fanoušci věděli, a setlist, který si nikdy nevedou, šlapal jak po másle.

Křest následoval hned po prvních písních. Po kmotrech sáhli do svých řad, mezi nejbližší spolupracovníky. Pivem desku pokřtili manažerka Ludmila "Dydla" Karlíková a ředitel vydavatelství San Piego Records Vladimír "Ladis" Jaselský. Proběhlo to rychle během titulního songu "Kusy radosti" a bez dalšího komentáře. Frontman jen prohlásil: "Křest, který trvá nad minutu, je trapný." A trapné to rozhodně nebylo, bylo to po jejich, punkově.

Vypsaná fiXa, Ledárny Braník, Praha, 22.6.2022
© Ondřej Borovský
Jediná výtka směřuje tentokrát ke zvuku - zkraje nebylo skupinu skoro slyšet. Nebylo to vinou zvukařů ani kapely, ale vinou petice, která se vztahuje na tuto oblast. Už tak se končí dříve a tentokrát se ubralo i na decibelech, což je v případě nejen Fixy zlé - když hudba zní tlumeně, nevtáhne vás to naplno do děje. Možná to bylo dáno i tím, že jako první zazněly tři novinky, které ještě nejspíš nejsou zajeté ani u kapely, ani u fanoušků. A možná nemají takové rock'n'rollové grády jako letité hitovky, bez kterých si neumíme fixí koncert představit.

Návštěvníci se zdáli být nějací ukázněnější, pasivnější než obvykle, respektive jedna strana pařila a pogovala, druhá moc ne. Naštěstí koncert gradoval. Márdi vyburcoval lidi, aby u "Komik lobotomik", kde se zpívá: "Sundej si to dnešní tričko s nápisem 'Yesterday'..." odhodili svršky a točili s nimi nad hlavami. U "Limit" začal konečně správný fanouškovský stage dyiving - ale že to trvalo! U "Antidepresivní rybičky" si fanoušci dřepli, aby mohli na refrén vyskočit. Fixa také oprášila "Samurajské meče" a přitom poděkovala těm, co byli na Rock for People.

Vypsaná fiXa, Ledárny Braník, Praha, 22.6.2022
© Hana Bukáčková
Na pódium přišel pozdravit i jeden z producentů - Ondřej Ježek. Tomu věnovali píseň "Kostel-biohazard-McDonald". Druhý producent Dušan Neuwerth se bohužel z časových důvodů nestihl dostavit.

Novou řadovku kapela přehrála téměř ze tří čtvrtin. I po koncertě rozdávala kusy radosti - následovala autogramiáda, kde si mohli fanoušci nechat podepsat ledacos. I přes ten slabý zvuk to byl skvělý večer.


NÁZORY

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY