Blur se ponořili do jiného světa

05.05.2003 00:01 - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Blur vydali po čtyřleté pauze nové album, které dostalo lehce zvláštní název "Think Tank". Pilotní singl "Out Of Time" má prapodivný videoklip z válečné lodi a vlastně celá deska samotné Blur posunula do neprobádaných vod experimentů se zvuky. Dnešní recenze vám prozradí více.
8/10

Blur - Think Tank

Celkový čas: 49:06
Vydavatel: EMI
Blur oslabeni o Grahama Coxona, ale posíleni o nové spolupracovníky, nachystali nové album "Think Tank". Coxon odešel a dokonce si i hoví tím, že je rád, že není členem skupiny. Blur zažili boje s Oasis, sem tam měl navrch ten a pak zas ten, ale časy se již začínají dokonale měnit. Oasis to stále zkoušejí s tou samou písničkou, kdežto Blur již na desce "13" (1999) naznačili možný posun do jiných vod. Pokud na novince očekáváte odpíchnuté kytarové pecky nebo chytlavé zpěvné songy, budete nejspíše zklamáni, nic takového zde vlastně není. Kapele při nahrávání vypomohli William Orbit, Norman Cook, Mike Smith a Groupe Regional du Marrakech a dokonale se chytli hesla, že do stejné řeky nevstoupíš dvakrát - "Think Tank" je jasnou odpovědí, kam vlastně vykročili. Jestli je to ten správný směr, to se teprve uvidí.

Pokud na desce "13" byly jen náznaky zvukových experimentů pod producentskou taktovkou Williama Orbita, "Think Tank" je již čistým průletem různými zvukovými vychytávkami, které jsou občas mumrajem, jenž jen zázrakem sedí u sebe. Na první poslech je toto dílko nepříliš stravitelné. Pilotní singl "Out Of Time" s docela divným klipem, odehrávajícím se na válečné lodi, kde jedna vojanda vzpomíná a vyhlíží svou lásku, je vesměs typickou pomalejší skladbou Blur, ve které máte navíc doprovod hudebníků z Maroka. Zbývá tedy jen odpovědět otázku, jak moc se na tvorbě Blur podepsaly projekty jejich leadera Damona Albarna, tedy Gorillaz a hudební putování po Mali. Čím více jsem tuto desku poslouchal, zjistil jsem, že spíše převládá vliv onoho hudebního bádání ve world music, jen místo hudebníků z Mali tu jsou Maročané, tím je jasný i název songu "Maroccan Peoples Revolutionary Bowls Club". A k tomu do šejku přidejte přehršel různých zvukových smyček a um trojlístku Damon Albarn, Alex James a Dave Rowntree, potom budete mít kompletní seznam ingrediencí potřebných pro vznik "Think Tank". Závěrečná "Battery In Your Leg" dá vzpomínku na časy, kdy Blur byli ve čtyřech, nápady Grahama Coxona se tedy úplně nevytratily.

William Orbit se podepsal pod velmi povedený "Sweet Song", který je diametrálně odlišný od toho, co z Blur natočili na minulé studiové desce. Norman Cook se upsal pod nejvíce prapodivné věci, jejichž kouzlo vyplave na povrch, až když jim přijdete na kloub. "Crazy Beat", prý druhý singl z alba, je veselou taškařicí a pěkně vygradovanou věcí, která se rozhodně na žádném koncertu neztratí. Oproti tomu "Gene By Gene" je koktail všeho možného, počínaje prazvláštním rozhozeným rytmem a konče ucelenou reflexí reggae podle Damona a spol. Zbytek alba produkovali Blur společně s Bennem Hillierem a s výpomocí Jasona Coxe. "Think Tank" je směskou třinácti kompozic od těch emociálně náladových, například "Caravan", až po zběsilé harašení "We've Got A File On You" s orientální předehrou a punkovou energií. Jsou to dva odlišné konce pomyslného světa Blur, kteří se vám snaží říci, že hudba v jejich podání již není jen o několika málo naučených akordech na kytaru.

"Think Tank" je zvukově napěchované a záleží, co si z něj ukousnete. Pokud budete vyzobávat pouze ty lepší kousky, lépe stravitelné pro vaše sluchové ústrojí, tak vám uniknou důmyslné kompozice, které jsou postaveny na umu a ukázkách, jak se dá dnes dělat zajímavá hudba. Blur se doopravdy odpoutali od jakési britpopové škatulky a vešli do jiného světa, jejich vlastního. Jak ukazuje obal, možná pro jeho návštěvu budete potřebovat starodávné potápěčské helmy s vestavenými malými reproduktory, abyste si pořádně vychutnali ony delikátní kousky, které se vám představí na necelých padesáti minutách, které potřebujete pro průchod světem "Think Tank". Blur natankovali plnou sílu pro tvorbu zvláštních opusů, které po zevrubnějším probádání prozradí, že to jsou stále oni plus nějaká imaginární parta, která ozvláštnila povedené kompozice - o písních se totiž moc hovořit nedá.

PS: Pokud se vám zdá, že zde moc nepopisuji jednotlivé elementy "Think Tank", věřte, že nebudete ochuzeni, když si ještě přečtete našeho zevrubného průvodce touto deskou zde.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY