TOPlist

To snad není pravda: Jiří Koběrský zpívá o pravdě, lásce, lži i nenávisti

30.10.2020 11:16 - Honza Průša | foto: Jiří Koběrský, YouTube

V roce 1988 vydala Tublatanka své třetí album "Žeravé znamenie osudu". Byla na něm taky píseň "Pravda víťazí". A vy všichni, co tu dobu nepamatujete, vězte, že to byl strašně silný a hustý a na svou dobu odvážný song. Texty jako "Svet je smutne skutočný / Prázdni ľudia chcú v ňom vládnuť / Smejú sa nám do očí / Žiadna pravda sa im nehodí," se na deskách vydávaných v Československé socialistické republice běžně nevyskytovaly. A tak jsem to tenkrát jako dvanáctiletý žral a miloval, a když si to dneska pustím, nedokážu už poznat, jestli je to fakt tak dobrý, anebo to se mnou dělá jen nostalgie a vzpomínky. Ale líbí se mi to. Fakt. Teď, když jsem si na to vzpomněl a poslechl si to znovu, mě to úplně rozbilo.

O 32 let později, takže letos, přichází Jiří Koběrský s vlastně podobnou věcí. Nepochybuju, že upřímně a tak nějak od srdíčka zpívá: "Pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí / A ti co lžou a závidí si tímto nejsou jistí / Máme sílu a odvahu za pravdou jít / Nebo ve stínu strachu dál budeme žít?" A kdyby mi zas bylo třeba devět nebo možná i dvanáct, tak by mne to mohlo oslovit a za dalších dvaatřicet let bych se u toho třeba i dojímal.

Jenže dneska se nedojímám, bohužel, protože ta písnička, která "je věnována těm, kteří dali svůj život za svobodnou zem", a ve které "byly použity dokumentární záběry ze skutečných demonstrací a událostí z historie Českého a Slovenského (sic!) národa a také dokumentární záběry významných českých osobností, které se nezapomenutelným způsobem zapsaly do dějin v boji za pravdu, lásku a svobodu", je napsaná s naivitou Jakuba Smolíka a muzikálností Honzy Musila. Nebo tak něco.

A tak, i když vnímám, že to někdejší člen skupiny V.I.P. myslí fakt upřímně, a i když budeme mít stejné politické vzory a idoly, musím konstatovat, že mu chybí soudnost a nadhled a že to, co vypustil do éteru, úplně přesně odpovídá těm blýskavým šatům v podobě naší vlajky z klipu. To je symbol, který celou píseň vystihuje mnohem lépe než tisíc slov. Až by se mi na to chtělo napsat: "To snad není pravda."



DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

 

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Více informací Souhlasím