Hudebníci reagují na nová koronavirová omezení v Moravskoslezském kraji - musicserver.cz">

"Humus, útok na kulturu." Hudebníci reagují na nová koronavirová omezení v Moravskoslezském kraji

17.07.2020 19:20 - Josef Martínek | foto: Colours Of Ostrava

Páteční nečekané rozhodnutí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje v souvislosti se šířením koronaviru vyvolalo mezi hudebníky i fanoušky spoustu emocí. Kromě povinného nošení roušek ve vnitřních prostorách a veřejné dopravě, zákazu návštěv nemocnic a sociálních zařízení bez respirátoru a uzavření restaurací a barů mezi třiadvacátou a osmou hodinou totiž úřad vyhlásil také zákaz pořádání kulturních akcí s účastí nad 100 diváků. To vše s okamžitou platností.

Z hodiny na hodinu tak musel být zrušen například zbývající program již probíhajících několikadenních akcí, jako jsou NeFestival Colours Of Ostrava nebo Válím na Dvoraně. "Považuji to za naprostou nehoráznost, pro nás to znamená nesmírné náklady. Areál je postavený, kapely jsou tady, lidé mají zakoupené vstupenky," rozhořčila se v rozhovoru pro Českou televizi hlavní organizátorka Colours Of Ostrava Zlata Holušová. Dodala, že se jedná o devastaci kultury. Od nynějška si podle ní žádný pořadatel nemůže být jistý, že mu akce nebude zakázána za pochodu.

Na sociálních sítích ostře reagují také někteří hudebníci. "Tohle je odporný humus, bezskrupulózní útok na kulturu a podpásovka, kterou bychom si neměli nechat líbit. Jsem s Vámi i s vámi připraven pomoci!" uvedl Tomáš Klus směrem k týmu Colours.

Jedním z vystupujících pátečního programu NeFestivalu měla být skupina N.O.H.A. "Z hodiny na hodinu zakázaný akce jsou naprosto nepřijatelný. S kapelou jsme na cestě na náš večerní koncert v Ostravě a otáčíme to. Mc Chevy sem letěl ráno ve 4:44, aby zahrál. Zítra jsme měli hrát s Noisy Pots zase v Ostravě. Zrušeno. Žijeme v Kocourkově, kde vláda bez jakéhokoliv rozmyslu a systému pohřbívá kulturu, která by měla určovat naší národní identitu. Hygienici se chovaj, jak kdyby tu vládli. Absurdistán!" napsal v pátek odpoledne na Facebooku manažer kapely Petr Blažek.

Stručnější byl David Stypka, který měl v tentýž den hrát a zpívat na další ostravské akci Válím na Dvoraně. "Tak dneska v Ostravě nic. Bez komentáře. Těšíme se na vás v lepších časech," sdělil.

Situace nenechala chladného ani Alexandra Smutného, mluvčího České obce hudební, která stojí za iniciativou #zazivouhudbu: "Druhé K.O. nejen pro Colours of Ostrava... Neskutečná situace. V období, které je pro kulturu nejtěžší v novodobé historii, přichází takové náhlé K.O. pro kulturu v Moravskoslezském kraji. Věřím, že se u nás najde zastání pro hudbu jako třeba u kolegů v Británii."

Právě iniciativa #zazivouhudbu vedla na jaře jednání s vládou o podpoře české kultury, která patří k nejvíce zasaženým sektorům v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru. V červnu Česká obec hudební oznámila, že stát podpoří hudbu a divadla částkou ve výši až jedné miliardy korun. Zdá se, že nyní má tento spolek před sebou další kus práce.


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

 • Koronavirus tu stále je, a nejel bych třeba ani ... (Pep@, 18.07.2020 06:34) Reagovat

  Koronavirus tu stále je, a nejel bych třeba ani do Chorvatska, natož na nějakou akci tady v Česku. Ten virus není msta AB, za to může Čína.. a jelikož jsou tu lidé, co pořád něco porušují, tak Karviná má karanténu a tady to vidím jen jako šanci se ukázat u Kluse. Normální člověk by na něho nešel.. Já si vybírat mezi koncertem Kluse a třeba skupiny Tublatanka, jdu na Tublatanku. Klus je hnus.

 • V Ostravě někdy byla nějaká kultura? (Jouda, 18.07.2020 08:14) Reagovat

  Tam je akorát ta poblitá Stodolní, kde se při každém dešti z přilehlých ulic line vzduchem pach chcanek, protože je to tam všechno pochcane. Kultura po Ostravsku

  • Re: V Ostravě někdy byla nějaká kultura? (729, 20.07.2020 11:38) Reagovat

   Vy to tam asi na té Stodolní dobře znáte. Asi stálý návštěvník. Já tam dvacet let nebyl

   • Re: V Ostravě někdy byla nějaká kultura? (Jouda, 27.07.2020 23:36) Reagovat

    Jo znám okolí, vyzvedával jsem tam manželku večer z jazykovky poblíž. Jak začne pršet vzduchem se line pach chcanek po celé Nádražní. Co tam skončil poslední hudební klub přestala mě Stodolní zajímat.

 • Valím do pekel (Marek, 18.07.2020 08:23) Reagovat

  Který debil povolil pořádat festival ve dvoře kampusu kde bydlí lidí? Vůbec se už nedivím že to někdo řeší brutálním způsobem.
  Tohle může vymyslet dement bez rozumu a jsem jenom rád že je to zrušené! Do půlnoci kravál neskutečný, člověk neslyšel vlastní slovo doma ani přes zavřené okna a nejlepší když se jde ráno do práce.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY