Vrcholný pop dnešní doby

01.04.2003 05:00 - Luboš Kreč | foto: facebook interpreta

Richard Warren alias Echoboy přichystal fanouškům inteligentního moderního popu další porci k nasycení - desku "Giraffe". Mottem alba by mohlo být, jak připravit vkusný, chytlavý, experimenty vonící a zároveň vstřícný mix popu, dance music a rocku. Jednoznačně výborná deska.
8/10

Echoboy - Giraffe

Skladby: Automatic Eyes, Don't Destroy Me, Comfort Of The Hum, Summer Rhythm, High Speed In Love, Fun In You, Lately Lonely, Good On T.V., Wasted Spaces, Nearly All The Time
Celkový čas: 50:52
Vydavatel: EMI
Možná jste už jméno Echoboy slyšeli. Richard Warren alias Echoboy na sebe upozornil nejen coby sólový multinstrumentalista, ale také jako člen krátce, ovšem úspěšně fungujících Hybirds, kterým vyšla v roce 1998 jediná deska. Ta získala solidní odezvu jak u kritiků, tak u posluchačů, z čehož se Warrenovi podařilo (ať záměrně či nikoli) vytěžit pozornost i pro svou sólovou kariéru. Aktuální deska "Giraffe" je čtvrtou Echoboyovou deskou ve čtyřech letech, umělecky tedy pravděpodobně nedostatkem nápadů netrpí.

Echoboye není zcela jednoduché zařadit k proudu, kterému by odpovídala jeho hudba; rozhodně to není rock, metal či folk. Asi nejblíže má "Giraffe" k inteligentnímu popu, v němž silně promlouvají vlivy taneční scény. Například druhá píseň desky "Don't Destroy Me" nezapře inspiraci diskotékovými peckami z dílny Chemical Brothers, čemuž se Warren ani nijak nebrání. Intenzivní beatové tempo tohoto songu je však v kontextu alba spíše výjimečné, protože "Giraffe" je daleko chladu strojových rytmů. Hned následující "Comfort Of The Hum" odkazuje kytarovou přítomností k britpopovějším břehům, čtvrtá "Summer Rhythm" zase čerpá z trip-hopové rozmáchlosti.

"Giraffe" určitě není nudná deska, protože - jak jsem naznačil výše - je na ní zastoupeno široké žánrové pole, které je v celek spoutáno Warrenovým smyslem pro melodii. Ačkoli je CD naplněno elektronickými pasážemi, jež dohromady vytvářejí dobrých šedesát procent veškerého zvuku, není to album taneční. Echoboy si totiž bere z dance music pouze barevnost aranží, syntezátorové bonbónky a doplňuje jimi klasickou písničkovost. A naopak, takže jindy zase veskrze taneční strukturu prostoupí kytarové sólo apod. Každopádně nezpochybnitelnou devizou této desky je její neuchopitelnost. Echoboy si s posluchačem doslova pohrává, nechává jej hádat a dává mu dostatečný prostor, aby v rozsahu "Giraffe" našel atributy namnoze popové, taneční, i dokonce rockové.

Domnívám se, že sžití se s touto deskou by nemělo většině příznivců náročnějšího popu dělat větších obtíží. To protože Echoboyova muzika nepostrádá žádný z nejdůležitějších momentů - silné melodie, experimentální náznaky, rozkolísanou (v dobrém) strukturu a také textovou vstřícnost, nenáročnost. Když doposloucháte "Giraffe", podobnost budete asi hledat u Primal Scream, jelikož zvláště s jejich deskami (a s "Evil Heat" především) jej pojí nejedna spřízněnost. Warrenova hudba není ovšem žádným plagiátem, nese se v zářivě individuálním tónu, který nemusí být každému po chuti, ale celkově představuje "Giraffe" špičku současné populární scény. Alespoň podle mne.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY