Magnetická síla Robina Gibba

17.03.2003 15:33 - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Sourozenecká skupina Bee Gees před nedávnem prožila smutnou událost. Robin Gibb měl však již dávno připravené nové řadové album "Magnet", které předznamenal singl "Please". Život jde dál a novinka Robina Gibba je poctivě udělanou popovou deskou, více v naší recenzi.
7/10

Robin Gibb - Magnet

Skladby: Please, Wait Forever, Wish You Were Here, No Doubt, Special, Inseperable, Don't Rush, Watching You, Earth Angel, Lonely Night In NY, Love Hurts
Celkový čas: 43:32
Když na konci minulého roku Robin Gibb poskytl rozhovor a přál fanouškům vše nejlepší do Nového roku, nemohl tušit, že nastíněné hudební plány budou ty tam, třeba i slibované turné s bratry. Tragická událost - umrtí Maurice Gibba - s největší pravděpodobností uzavřelo jednu z legend pop music, skupinu Bee Gees. Bratři Barry a Robin však ve svých hudebních kariérách chtějí pokračovat a první vlaštovkou je deska Robina Gibba "Magnet". Robin jako první z bratrů Gibbů vydal sólové album, stalo se tak v roce 1970 a elpéčko dostalo název "Robin's Reign". Největší slávu však přinesl rok 1983, kdy singl "Juliet" z alba "How Old Are You" oběhl všechny vrcholky hitparád. Robin Gibb pak v následných letech vydal desky "Secret Agent" (1984) a "Walls Have Eyes" (1985). Poté se však začal naplno věnovat tvorbě Bee Gees. Na novinku se tedy čekalo skoro osmnáct let. Ta se nahrávala v průběhu posledních let a dostala název "Magnet", předzvěstí se stal singl "Please", který se zabydlel i v českém rádiovém éteru.

Robin Gibb si napsal několik písní sám, pak oslovil mladé nadané autory a oprášil starší nahrávky. Producentské žezlo svěřil Deaconu Smithovi, který spolupracoval například s K-Ci & JoJo nebo Mary J. Blige. Z celé nahrávky je cítit velký vliv r'n'b, stylu, který Robina očaroval. Přesto neopustil brány popu a na desku vtěsnal jedenáct skladeb, které vytvářejí povedený celek. Jeho hlas je stále zvláštní a lehce tajuplný, jako kdyby k vám promlouval z výšek. Pilotní singl "Please", který otevírá celé album "Magnet", je typickou ukázkou, jak se dělá silná popová píseň, která sedí rádiovým profilům a v dnešní době ozvláštní lehce monotónní tvorbu pseudo hvězd a hvězdiček.

"Wish You Were Here" je song, který napsala bratrská trojice Barry, Maurice a Robin. Ten ji pro svou novinku oprášil a znovu natočil, sálá z ní velká radost a malé kouzlo prozrazující, že tuto píseň má hodně rád. Podobně povedených počinů je na celé nahrávce mnohem více. Jedním z nich je i kandidát na druhý singl "Inseperable" nebo "Wait Forever", z pomalejších kousků to je třeba "Earth Angel". Velmi povedená je i zbrusu nová úprava "Lonely Night In NY", která vyšla na "How Old Are You" pod názvem "Another Lonely Night In New York". Lehké taneční tempo a silná melodie je vrcholem novinky, kterou si mohu pouštět stále dokola. Závěr patří převzaté písni od Roye Orbisona "Love Hurts", která vše decentně uzavírá.

Robin Gibb se na albu "Magnet" ukazuje ve velmi dobrém světle, které k jeho jménu bezesporu patří. Škoda jen, že ji nechce propagovat na nějakém turné, má v plánu jen několik málo televizních vystoupení. Původně byla na cestě nová deska Bee Gees a následné turné, to si však budeme muset nechat do jiného života, tato skutečnost se již nemůže stát reálnou. Robin Gibb vykročil správnou nohou do jiných vod, připustil k sobě kousek něčeho jiného, co nebylo zrovna typické pro tvorbu Bee Gees. "Magnet" je dobře odvedená práce, která z vašeho přehrávače přenese příjemné písně do prostoru okolo vás a nechá působit magnetické síly. Robin Gibb má čich na trefné názvy a samotné slůvko "magnet" hraje u něj důležitou roli, protože má v sobě zajímavou sílu.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY