Technoskřítek z kosmu?

20.05.2002 16:42 - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Po veleúspěšném albu "Play" se Moby nechal slyšet, že chce natočit desku více ovlivněnou soulem a není snad nutno dodávat, novinka "18" je velmi očekávaným opusem letošního roku. Jak se Mobymu povedla kolekce osmnácti písniček, čím překvapil nebo zklamal, to prozradí naše dnešní recenze.
8/10

Moby - 18

Skladby: We Are All Made Of Stars, In This World, In My Heart, Great Escape (Featuring Azure Ray), Signs Of Love, One Of These Mornings, Another Woman, Fireworks, Extreme Ways, Jam For The Ladies (Featuring Angie Stone And MC Lyte), Sunday (The Day Before My Birthday), 18, Sleep Alone, At Least We Tried, Harbour (Featuring Sinead O'Connor), Look Back In, The Rafters, I'm Not Worried At All
Celkový čas: 71:16
(Nahrávka Mobyho "18" byla na MusicServeru od 20. do 26. května zvolena za Album týdne a v tomto období ji na E-store.cz koupíte za zvýhodněnou cenu 499,-. Kromě toho můžete při koupi jako bonus získat tričko či vinylový singl.)

Moby - 18
© facebook interpreta
Richard Melville Hall alias Moby (tento pseudonym si vymyslel v dětství, inspirací byl Herman Melville, autor slavného "Moby Dicka"), se začal taneční hudbou zaobírat v osmdesátých letech, kdy začal experimentovat za gramofony a pod kůži se mu dostala elektronická hudba. V roce 1991 si vypůjčil motiv hudby k seriálu "Twin Peaks" a byl tu hit "Go!", který se dočkal mnoha remixových podob. Moby si vybudoval slušnou pozici techno šamana, který na každé desce předvedl něco nečekaného. Debut "Moby" (1992), to byl jen začátek. Druhý opus "Ambient" (1993) se již nesl v jiném duchu, přesto si Moby zadefinoval svůj rukopis, který je snadno rozpoznatelný. Následující řadovka "Everything Is Wrong" (1995) s hitem "Feeling So Real" potvrdila skladatelský um velké ikony techna, jak média začala Mobyho nazývat. Jenže to bylo málo, Moby přispěchal v roce 1996 s čistě kytarovým albem "Animal Rights" a svět byl z ničeho nic zmaten. Návrat k elektronice znamenalo vydání desky "I Like To Score" (1997). Rok 1999 přinesl album "Play", které z počátku bylo takovým normálním vydaným kouskem, ale postupně se z něho stal veleúspěšný počin a způsobil takovou malou mánii, hity "Why Does My Heart Feel So Bad?" nebo "Porcelain" (i díky filmu "Pláž") mluví za své. Moby poté vydal sbírku raných nahrávek ("Early Underground"/1993), "Everything Is Wrong" se dočkalo nonstop remixového alba na dvou discích, projekt Voodoo Child, prostě pleáda povedených nahrávek. A nyní tu je novinka "18", očekávané album, které má prozradit, kam se nám Moby hnul ve svém experimentování.

Při prvním poslechu se zdá, že "18" je logickým následovníkem úspěšného modelu "Play", hrátky s melodiemi, samply a vlezlé hitové kompozice, které Moby zvládá na jedničku s hvězdičkou. Jeho rukopis je snadno rozpoznatelný, rozsáhlá minutáž (skoro 72 minut) a osmnáct nových kousků, to je nálož, která může při letném poslechu značně nudit. Nic nového, určitě se najdou rýpavci, kteří řeknou, že "18" je druhý díl veleúspěšného počinu "Play", na kterém Moby vykradl sám sebe a jen se opakuje s jasným záměrem velkého finačního obohacení. Také jsem si to myslel, když jsem poprvé toto album doposlechl. Jenže pravda je jiná, stačí se jen důkladně zaposlouchat.

Pilotní singl "We Are All Made Of Stars" je taková pěkná disco hrátka, motiv Mobyho s kosmickou helmou a oblekem je trefným vzhledem nového alba a singlu, který se začíná pořádně zabydlovat v rádiích a hitparádách. Kandidátů na hit je tady opět pěkná hromádka. Oproti "Play" přibyla jedna zásadní novinka. Je zde mnoho hostů, a tak Moby nemusel zpívat jen sám nebo si jen vypůjčovat vokály ze starých nahrávek. Mezi hosty tedy můžete najít Azure Ray, Dianne McCaulley, Angie Stone, MC Lyte, Sinéad O'Connor a další. Malý prostor zde mají i instrumentálky "Fireworks", "Look Back In" a titulní "18". Deska je oproti "Play" více pomalá a fanouškové si pochvalují, že Moby umí zapojit do své hudby emoce a city. Co z tohoto mixu může vzniknout? Velmi vyrovnaná nahrávka, která vleze pod kůži dalším a dalším poslechem hlouběji a hlouběji. Houpavé skladby s hitovými ambicemi, co si můžete přát více, snad jen nerušené poslouchání a vychutnání každého tónu.

Písně jako "In This World", "In My Heart", "One Of This Mornings" nebo "The Rafters" svým formátem připomínají kousky z minulé desky, ale proč ne, když třeba Dieter Bohlen z Modern Talking seká hit za hitem podle stejné receptury již skoro 18 let, vzácná to shoda s názvem novinky od Mobyho, že? Tím však nechci říct, že Moby je nějaký Dieter, jeho skladatelský um vás přesvědčí o pravém opaku. A "18" vás bude stejně bavit jako "Play", jen trochu jiným způsobem. Vrcholů alba je několik. Jednou z nich můžete být emotivní kompozice "18", že by si Moby posteskl, že už mu není dávno osmnáct? "Harbour" se Sinéad O'Connor je kytarově laděnou pohodou, která byla na míru ušitá vokálu této křehké rebelky. "Great Escape" s vokálem Azuro Ray je jen doplněná o smyčce, které zní tiše a křehce. Aspiranty na hit mohou být "Sings Of Love", "Sunday (The Day Before My Birthday)", každá z osmnácti skladeb alba může být svým způsobem potenciálním kandidátem na nejenom váš hit, který si budete pouštět pořád dokola. Jen jeden track mi zde tak trochu zatím stále nejde pod nos, jak se říká - "Jam For The Ladies", v kterém zpívají a dokonce i rapují Angie Stone a MC Lyte, mi připadá mimo rámec desky, moc to nesedí a dle mě to je nejslabší počin.

Mobyho zalíbení v soulu a gospelu je z celého alba znát. Dalšími dominantami je klavír a smyčcové hrátky. "18" je hravé album, tak jako "Play". Moby jen více rozvinul to, co "Play" jen naznačovalo. Vyhrál si z melodiemi, napsal poutavé písně, které chytnou za srdíčko, je to zvláštní, přesně toto očekávat od ikony techna, i když si myslím, že Moby je již se svou tvorbou opět úplně někde jinde, než v době, kdy tvořil nadupané taneční vypalováky a lámal rekordy v úderech za minutu. "Play" klidně zavřete do skříně, "18" je tu a čeká, až si jej pustíte. Když sám pro sebe porovnám "Play" a "18", musím konstatovat, že si mě novinka získala mnohem více. "Play" je již značně provařená záležitost, kterou má snad doma každé batole. "18" je čerstvé a povedené album, které prvním poslechem jen lehce osloví, není to záležitost, která vás hned chytne, musíte ji věnovat trochu více času. Myslím, že nebudete, tak jako já, zklamaní a "18" s kosmickým Mobym si oblíbíte. Jsem zvědav, co tento vegetarián, věřící, marxisticky smýšlející taneční šílenec přinese příště. Poslední člen rodiny diskografie Mobyho, jménem "18" však nepustí jen tak svoje vládnoucí otěže, věřte, je to nakažlivé zalíbení.

Album: Moby - 18
Hodnocení: 8/10
Celkový čas: 71:16
Skladby: We Are All Made Of Stars, In This World, In My Heart, Great Escape (Featuring Azure Ray), Signs Of Love, One Of These Mornings, Another Woman, Fireworks, Extreme Ways, Jam For The Ladies (Featuring Angie Stone And MC Lyte), Sunday (The Day Before My Birthday), 18, Sleep Alone, At Least We Tried, Harbour (Featuring Sinead O'Connor), Look Back In, The Rafters, I'm Not Worried At All


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY