Reklama

Jak Majáles přerostl v obří festival

02.05.2014 16:33 - Tereza Vavroušková a Alena Bílková

Pražský majáles se letos premiérově konal v Letňanech a zároveň se stal prvním festivalem, který zavedl bezhotovostní platby. V programu figurovaly české stálice, zároveň však zbyla spousta prostoru i pro začínající a studentské kapely. Jak celá akce probíhala, si přečtěte v reportáži.

Live: Majáles 2014

místo: Letňany, Praha
datum: 30. dubna 2014

Areál

Celý program se letos přestěhoval ze Stromovky do Letňan. Dočkali jsme se tak většího prostoru, více pódií a většího zmatku, celkově však místo mnohem lépe odpovídalo počtu návštěvníků. Problematický však byl opět odjezd z areálu po půlnoci, pokud jste totiž prošvihli poslední metro, měli jste jedinečnou možnost nechat se do centra hodit za pětikilo a více přistavěnými šmelino-taxikáři. Pro příště by nebylo od věci zapřemýšlet o smluvené taxi službě s fixními cenami.

Minirozhovor s Jacobem ze Skyline

Jak se ti dnes hrálo?
Sluníčko svítilo, lidi byli krásní, všichni zamávali ručičkama.

Na jaké kapely se ještě půjdete podívat?
Na bar, to je moje oblíbená kapela. My vždycky říkáme, že to strašně rozlejvá.

Kapely

Na akci vyrostly dvě obří stage, za které by se nemusel stydět žádný evropský festival. Je až neuvěřitelné, že jsme se na jednodenní akci "pro studenty" dočkali takového standardu. A co se týče zázemí, může se leckterý český festival jít oproti Majálesu opravdu zahrabat. Na velkých pódiích se tak vystřídala opravdu velká jména: od agrorocku skupiny Divokej Bill přes pravdoláskaře Tomáše Kluse až po popové Monkey Business. Nejvychytanější program nabídla již tradičně stage Red Bull Tourbus, kde mohli návštěvníci slyšet špičkové interprety z řad hip hopu a r'n'b jako Madame Pepper, Mydy Rabycad, PSH, H16 nebo Prago Union.

Minirozhovor se Šmitym (zvukař Mandrage), Matyášem Vordou (bicman Mandrage) a Františkem Boříkem (klávesák Mandrage)

Jak se vám hrálo a jak hodnotíte atmosféru?
František: Mně se hrálo dvakrát – jednou s Mandrage a podruhé s Holden Caulfield. Jednou bylo teplo a podruhý zima. A třikrát vypadl proud, když jsem hrál s Mandrage.
Šmity: A všichni si mysleli, že za to můžu já, ale on za to mohl agregát.
František: Ale u Holden Caulfield, a to je docela zajímavý, nevypadl proud ani jednou. Což je statisticky jenom jeden výpadek proudu na kapelu.

Jako diváci byste se na Majáles šli podívat na jakou kapelu?
Šmity: Já bych sem fakt nešel.
František: Já bych šel na Monkey Business, protože Monkey jsou krásní. A na Mig 21. No já teda nevim moc, co tady ještě hrálo.
Matyáš: Já bych sem šel na langoše a na Holden Kaufland. Jinak co se týče toho výpadku proudu, ten já vůbec nezaznamenal. My máme na stagi všichni sluchátka.

A co reakce publika? Pokud začali nadávat, na což nejste zvyklí, museli jste poznat, že se něco děje…
Matyáš: No to je vlastně důvod pro ty sluchátka – abychom neslyšeli, jak lidi nadávají. Ne, my ve sluchátkách měli všechno v pořádku, proto jsme si ničeho nevšimli.
Šmity: To na mě se lidi otáčeli: "Není slyšet zpěv!" Trvalo to naštěstí jen asi deset vteřin.

Nová krev

Majáles není akce pro hudební fajnšmejkry a návštěvníci povětšinou chodí "prostě na takovou tu klasiku". To v praxi znamená, že si v programu zaškrtli Wohnouty a FiXu podle hesla "jistota je jistota". Pořadatelé ale dávají šanci i neznámým a undergroundovým jménům. Zatímco na hlavní stagi lítala srdíčka a Mandrage mávali vlajkou, kousek dál Vagyny dy Praga nabízeli na podiu cukrovou vatu a Psí Kšíry zpívali něco o tom, jak jí to udělaj. V prakticky nenazvučitelné plechové hale si zase užívali malí-velcí The Feud. Britští talenti se zařadili do skupiny těch, které doma nedocenili, tak se pravidelně vracejí do Česka za svými následovníky. Spolu s Kosheen a The Subways, které potkal podobný osud, je ještě budete mít šanci vidět v tuzemsku nesčetněkrát.

Minirozhovor se zpěvačkou z Mydy Rabycad

Co znamená název vaší kapely?
Má to spoustu významů a nikdo nezná ten správnej.

Ani vy?
Jenom my. To je tajemství, já nemůžu. (zářivý redhead úsměv)

Pro ty, co vás ještě neznají, vy hrajete electroswing…
Je to směsice různejch stylů, a hlavně toho elektra a swingu. Rozhodně to ale není čistej electroswing, na kterej jsou lidi zvyklý. Musíte přijít a poslechnout si to.

Ten odklon je směrem k popu, rocku, elektronice?
Je to hodně electro.

Jak se vám dneska hrálo?
Bylo to super, až na to hrozný horko. Je vlastně dobře, že je takhle letně, ale na stagi ne.

Jako návštěvník byste se na Majáles přišli podívat na jakou kapelu?
Na Mydy Rabycad! Kromě toho na Hentai Corporation.

Náramky

Barva náramku byla azurově modrá bez rozdílu pro všechny. Lišila se jen barva čipu. Čipu? Slyšíte dobře – Majáles je první český bezhotovostní festival, čímž se řadí na úroveň těch evropských. Místo mávání peněženkou při koupi každého piva stačilo přiložit nabitý čip a koupě byla provedena. Pokud vám na čipu nějaké peníze zbyly, zpátky je nedostanete úplně lehko. Je třeba se zaregistrovat na stránkách festivalu, na základě čehož vám budou peníze poslány na účet. Vzhledem k tomu, že jsme národ lenochů, na tomhle opatření pravděpodobně festival slušně vydělá a zbytky finančních obnosů na čipech mu propadnou, navíc registrační formulář je na stránkách poměrně dobře ukryt. Stejně se vyplatily barevné kelímky na pivo zálohované čtyřiceti korunami. Taky jste ho zapomněli vrátit?

Minirozhovor se Zdeňkem Šťávou z Hentai Corporation a Tomášem Konupkou z Android Asteroid

Co si ze dneška pamatujete?
Zdeněk: Dostal jsem pásku, kterou jsem vlastně nikdy neměl dostat, a dostal jsem chlast, kterej jsem vlastně nikdy neměl pít.
Tomáš: A přijel tak brzo, jak nikdy neměl přijet. A stejně nás nestihl, protože králové kráčej touhle zemí dřív, než je kdokoliv čeká.

Tomáši, proč máš o půlnoci sluneční brýle?
Protože mám laserový oči. Když jsem je naposledy sundal, tak jsem klukům z Red Bull Tourbusu uřezal rukávy.

Co se vám tu dnes nejvíc líbilo?
Tomáš: Mně se líbilo, že mají PSH konečně živou kapelu. A koncert Hentai Corporation. Ale tady Zdeněk by měl dávat větší rány na bubny.
Zdeněk: ....Ty mě tady bereš za prdýlku jak Harapes.
Tomáš: Protože máš prdel jak z říše snů. A na závěr řekneme vtip o Brně, kterej mi řikal Vorel z PSH: "Brno"

Doprovodný program

Majáles není jen o hudbě a ani tomu tak být nemá. Je zasvěcen studentům, potkávání se a oslavě jara. Při volbě krále a královny Majálesu se ale pravděpodobně většině návštěvníků zaryli do paměti spíš holky v plavkách, švihlé taneční choreografie a Jirka Mádl a Jakub Kohák než samotní kandidáti na korunovaci. Stejně tak vedle stánků jednotlivých vysokých škol víc útočily na smysly propagační stánky nejrůznějších firem. Od propagandy nápojů, mobilních operátorů, oblečení až po hudební kluby. Nabídka zábavy byla bohatá. Volání po tradici? To hledejte na alternativních Majálesech po celé České republice. Pražský Majáles je nefalšovaná komerční zábava.

Bonus (pohled do zákulisí)Reklama

NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

  • Pěkně napsané, díky... (Filip, 05.05.2014 14:35) Reagovat

    Pěkně napsané, díky

Reklama

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY