Publicista J. Tůma pro seriál Bigbít: "Klasickým příkladem, který byl spojován s novou vlnou, byl Pražský výběr. Na druhém pólu kupříkladu stála módní kapela OK Band, která v podstatě nikdy nic výjimečného neudělala, jenom se prostě k téhle nálepce přihlásila a pak od ní velmi rychle ustoupila." "XXX".
Vydáno: 5.9.2011
Celkový čas: 74:21
Skladby: Chanson D´Amour - radio edit, Snad za to může láska, Božský klid, Už mi nevolej, Rytmus tvýho srdce, Pár slov a dost, Ufo nad rybníkem, Žižkovská zeď, Zámek 2011, Nejsi, Kdo ty barvy určil, Chanson D´Amour - back to the 80's, Nemůžu psát texty, Bydlím na závětrné straně továrního komína, Smutný cirkus, Tajnej kód, Ztracenej svět, Fata morgana, Tak mě chyť, Hádej, Outro 1981 Flashback, Chanson D´Amour - Rooftop Retro Mix
Vydavatel: Parlophone
No zírám... (David, 13.02.2013 11:41) Reagovat
...co lze napsat o kapele, kterou autor článku najpíš nikdy nezažil na koncertě. Že za to nejlepší považuje jejich začátečnické singly, které byly sice naživo fajn, ale na těch vinylových deskách hodně slabě nahrané je vedlejší. Největší slávy OK Band dosáhl až ve svém elektronickém období, kdy už neseděl za bicími Pavel Skala, kdy měli na trhu solidní první album atd. Podobně jako i jiní v minulých letech je i zde snaha připomenutí čehosi rozporuplného. Co konkrétně to Herr Balada neuvádí. Letos je to ale přesně 30 let, kdy v Rudém právu vyšel článek, na základě kterého (+ dalších) byla částečně zlikvidována stranickým pokynem z ÚV (asi) tehdejší česká nová vlna. OK Bandu se to nějak vyhlo a zatímco Pražský výběr aj. šel k ledu (a kterému OK Band dělal předkapelu na celé šňůře), shora jmenovaná skupina pokračovala dál a plnila si sen o popularitě (jako x jiných v tehdejším Československu) plnými sály, občasným vystoupením v televizi a deskami. Od zakázaných kapel se lišili jen stylem a jasným záměrem uspět co nejvíc. Jestli se za ně někdo v té době temna někde přimluvil je mi fuk. ale je to dobře, jinak to asi nešlo, volný trh a podmínky jako jsou dnes neexistovaly. Veřejně se OK Band nehlásil k politice KSČ, nesnažil se být undergroundovou skupinou jen pro zasvěcené, byli zkrátka populrární a od jiných v tehdejší době se lišili i kvalitní produkcí, tzv. chytrým popem. Já je tak aspoň tehdy vnímal. Tato kompilace shrnuje asi to nejlepší a nejzajímavější, co kdy natočili + nějakou novinku, kterou nedokáže pán, co napsal tu baladu, která má být recenzí na jejich výběr, přijmout. Nevýhodou OK bandu už tehdy bylo a je to, že jej rádia nehrály/nehrají a že se tak ty písničky dotknou jen lidí, co 80. léta zažili s nimi. OK Band tenkrát nabízel českou alternativu (v mých uších) Human League a dalším tehdy novým elektropopovým skupinám, které jsem znal jen pochopitelně z Radia Luxembourg apod. Zapadli jako ostatně jiné skupiny a styly, které patřily k jedné době. Březinová byla kočka a Tonda Manda skvělý kytarista, Kočandrle mi vždy připadal jako Phil Oakey a celé to šlapalo jako "dobře promazaná mlátička" (výraz převzatý z dobového magazínu Kruh).
Re: No zírám... (MH, 04.02.2016 12:55) Reagovat
Recenze nehodnotí, jací kdy byli v 80. letech na koncertech, ale aktuální počin, a to je ten zásadní rozdíl, který Herr Davidovi unikl. Tak příště méně sentamentality nad tím co bylo a více reality nad tím co následovalo.
Tweet