Mahala Rai Banda přivezou směs umění Taraf de Haidouks a subkultury romských ghett

08.11.2011 17:36 - Tisková zpráva | foto: facebook interpreta

Mahala Rai Banda
© facebook interpreta
Romská superskupina Mahala Rai Banda spojuje virtuózní hráče ze dvou vesnic, které jsou trvale středem zájmu světových hudebních znalců. Naživo se s tímto seskupením muzikantů mohou lidé setkat ve čtvrtek 24. listopadu v pražském Paláci Akropolis.

Clejani, vesnička 40 km západně od Bukurešti, pověstná neuvěřitelnou koncentrací romských virtuosů známých jako lautari, byla lovištěm západních etnomuzikologů už před čtyřiceti lety - a právě zde vznikli po Ceausescově pádu Taraf de Haidouks. Nejmladší generace tohoto hudebního klanu, k níž patří i vnuci Nicolae Neacsu, geniálního houslisty Tarafů, založili v Bukurešti kapelu s hořkým koncem, Rom Bengale.

Specialista na hudbu Balkánu Garth Cartwright o ní píše: "Bukurešť leží na heroinové stezce, která začíná v Afghánistánu a končí v západoevropských márnicích, kriminálech a metadonových rehabilitačních klinikách. Bukurešť, se svými mafiány a zoufalci, je perfektním místem, kde roztočit výdělek. Rom Bengale tu kolektivně podlehli injekční stříkačce. Kapela se rozpadla. Rodiny se rozvrátily. Muzikanti zatčeni a uvězněni. Aurel a Florin se vyhnuli nejhoršímu, ale přesto se museli vyrovnat s návykem a pomalým a nekompromisním návratem zpět do života." Dnes je houslista Aurel kapelníkem Mahala Rai Bandy, Florin jejím akordeonistou, zatímco dechová sekce pochází z další hudební oázy, vesnice Zece Prajini na severovýchodě Rumunska, která je rodištěm členů slavné dechovky Fanfare Ciocarlia.

Mahala Rai Banda vznikla v drsném prostředí bukurešťských periférií. Mahala, původně arabské slovo, které se na Balkán dostalo přes turečtinu, neznamená přímo ghetto, ale chaotickou, živelně vzniklou romskou čtvrť na kraji města. Mahaly se rozrostly po pádu totality, kdy se Romové z venkova stěhovali za obživou do metropole. A druhá část názvu sestavy, rai, znamená v tomto kontextu špičkovou úroveň.

Mahala Rai Banda u nás vystoupila už třikrát, na festivalu Respect a v Akropoli na podzim 2005. Od té doby udělala obrovský skok dopředu, takže poslední vystoupení v roce 2010 bylo velkým překvapením. Její nahrávka Mahalageasca se v původní verzi i remixu objevila ve filmu "Borat" a loňská novinka "Ghetto Blasters" je přelomovým albem. Dechová sekce tu není středem pozornosti, ale součástí širšího konceptu, vokály neznějí jako nouzová výpomoc zpívajícího hornisty, ale jsou těžištěm písně, a dokonce se tu objeví, i když velmi nenápadně, elektrická kytara.

Předprodej vstupenek zajišťuje síť Ticketpro a Palác Akropolis. Nyní je seženete za 350 Kč na stání a 400 Kč na sezení. Na místě zaplatíte za stání a sezení o padesát korun více.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY