Puding na dobrou noc

14.02.2011 05:00 - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Na nové album Apparata si asi ještě nějakou dobu počkáme, jakousi výplň v mezidobí je jeho první mixovaná kompilace, která byla loni zahrnuta do série "DJ-Kicks". Pokud máte rádi jeho průlet napříč styly (idm, techno, ambient) a nezklamalo vás zatím poslední "Walls", bude se vám tento mix hodně pozdávat.
8/10

Různí - DJ-Kicks (Apparat)

Skladby: Apparat - Circles, 69 - Rushed, Telefon Tel Aviv - Lengthening Shadows, Apparat - Interlude, Luke Abbott - More Room, Oval - Legendary, Patrice Bäumel - Sub, Martyn - Miniluv, Ripperton - Echocity, Cosmin TRG - Tower Block, Scorn - Falling (Autechre FR13 Remix), Born Ruffians - I Need A Life (Four Tet Remix), Pantha Du Prince - Welt Am Draht, Phon.o - Intervall, Burial & Four Tet - Moth, Vincent Markowski - The Madness Of Moths, Ramadanman - Tempest, Thom Yorke - Harrowdown Hill, Spherix - Lesser People, Oval - TV Power, Joy Orbison - The Shrew Would Have Cushioned The Blow, Apparat - Sayulita, T++ - Worn Down, Tim Hecker - Borderlands
Vydáno: 25.10.2010
Celkový čas: 68:08
Žánr: abstract, ambient, idm, dubstep, techno, minimal
Vydavatel: Studio !K7
Po odbočce s Moderat se zdá, že Apparat stále nabírá síly k dokončení své nové řadovky. V minulém roce se však zařadil po bok C.J. Bollanda, Carla Craiga, Kid Loca, Hot Chip nebo Jamese Holdena a přispěl svou troškou do respektované série "DJ-Kicks" (ta vychází dlouhých šestnáct let a Apparatův zásek má pořadové číslo třicet čtyři). Evidentně jej nyní nejvíce berou věci, které v poslední době dělají Burial, Four Tet (ne nadarmo se na disk dostala jejich vzájemná spolupráce "Moth"), Tim Hecker, případně Telefon Tel Aviv. Zároveň se nezalekl toho, že to je vlastně první podobná zkušenost vycházející na nějakém tom nosiči; nástrahy velkoměsta ale zdolal s hlavou vzhůru.

Apparatovy "DJ-Kicks" mají pomyslné tři části se zlomovými momenty. Prolínání atmosfér se však může zprvu zdát překombinované a někdo může tomuto Berlíňanovi celkem snadno vytknout, že možná zbytečně skáče sem tam, ale je to jen chvilkový dojem. S každým dalším poslechem se totiž vynoří nová pomyslná spojnice, která celku dává nečekaný drive. Začátek, zdá se, v maximální míře patří idm a glitchi, v němž má své pevné místo "Lengthening Shadows" (Telefon Tel Aviv) a prolínání křehkých nálad. Příchodem "I Need A Life" (Born Ruffians) v remixu Four Tet se směle vetře zvuková stylizace amerického (a velice sympatického) labelu Ghostly, která postupně kumuluje do již zmíněné dubstep variace "Moth". Finální pasáž je pak spíše melodramatická díky depresivnímu stínu "Harrowdown Hill" (Thom Yorke) a posmutnělé "Borderlands" (Tim Hecker).

Jako vždy (psané pravidlo této řady), i zde má Apparat své vlastní kompozice. "Circles" je vyhrábnutá z archivu a má hodně blízko k jeho předchozí tvorbě; je to smělá něco jako tranceová souhra s kytarovým čarováním blízkým Coctau Twins. "Interlude" je naopak jen pouhým pojítkem v dějové linii. Nejvíce pozornosti si však zaslouží exkluzivně jen pro tuto mixovanou kompilaci natočená skladba "Sayulita". V ní Sascha Ring zcela po svém objevuje techno-akustiku, její melodika je přímo odzbrojující a je otázkou, jak mu toto směrování dlouho vydrží.

Ačkoliv je obal Apparatovy "DJ-Kicks" hodně laděn došeda, je to jen matoucí prvek. Jeho skoro sedmdesát minut trvající mix nepostrádá dynamiku a svou pestrostí vás rozhodně neuvede do módu jménem nuda. Svým způsobem je i místy dost sladký jako oblíbený vanilkový puding a najde pravidelné uplatnění coby noční grooving po jakékoliv fajn párty.


Apparat - Sayulita (DJ-Kicks)


NÁZORY

Vložit názor

Povinné položky jsou označeny hvězdičkou. E-mail je třeba pouze pokud budete chtít zasílat reakce a nebude zveřejněn.

Zasílat reakce e-mailem na vaši reakci, článek nebo nezasílat.

Antispam: * Napište první dvě písmena ze slova musicserver
Bez správné odpovědi na tuto otázku nebude názor přidán.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY