Front Line Assembly k nám v posledních letech jezdí koncertovat skoro pravidelně. Nutno říct, že pokaždé se jedná o vyprodané vystoupení. V rámci propagace nového alba do Prahy zavítali znovu. Přes bezchybný výkon kapely ta letošní zastávka nebyla bez drobných vad na kráse.
Live: Front Line Assembly
místo: Lucerna Music Bar, Praha
datum: 22. července 2010
support: Akimbo
© Petr Klapper / musicserver.cz "Co se sem sereš, chceš dostat loket?" obořil se na mě čahoun s vojensky střiženými vlasy, když jsem se kolem něho protáhl a snažil se zaujmout místo s lepším výhledem na pódium. Lucerna Music Bar byl v tu chvíli našlapaný až po strop, ostatně jako pokaždé, když do Prahy zavítají kanadští
Front Line Assembly. Cestu dál mi neusnadnilo ani omluvné a upřímně myšlené
pardon. Když jsem pak zahlédl na jeho kraťasech logo firmy Thor Steinar, mnohé jsem pochopil. Zároveň mi vytanulo na mysl, že není všechno tak docela v pořádku.
Obecně lze říct, že žánr EBM je dneska již vyloženě archaická záležitost. Kapely sice stále vydávají desky a odehrávají koncerty, nového se však neděje zhola nic. Na druhou stranu jsou takové akce skvělou příležitostí potkat staré známé a zavzpomínat na
zlatý časy. Domácí
Akimbo, kteří zahajovali, byli názornou ukázkou toho, jak takový pohled do minulosti může vypadat. Jejich syrový elektro-industriál dal vzpomenout na doby, kdy tahle hudba byla v rozkvětu. Zvuky tahané ze sampleru doplněné o destrukci nejrůznějšího kovového šrotu se postaraly o pískot v uších nejednoho z příchozích. Současně bylo potěšující zjištění, že se i u nás stále dělá taková hudba.
© Petr Klapper / musicserver.cz Jsou kapely, o kterých lze bez nadsázky mluvit jako o klasice. Mají odehráno stovky koncertů, vydáno nespočetné množství alb. Stejně tak lze s velkou dávkou úspěšnosti předvídat, jak bude vypadat jejich živá vystoupení.
Front Line Assembly mezi takové soubory patří. Bill Leeb a spol. v zásadě nepřekvapili. S přivřenýma očima a pro sebe charakteristickými klátivými pohyby se Leeb objevoval a zase mizel v nekonečných přívalech kouře. S mikrofonem v roce hlásal o tom, co lidskou rasu v nejbližší době čeká. Že to nejsou vize zrovna růžové, nemá smysl snad ani zmiňovat. Jeho téměř až pokorné vystupování a děkování mezi jednotlivými skladbami bylo v kontrastu s přístupem několika fanoušků.
Na téma vliv hudby na lidskou psychiku bylo napsáno už nespočet knih a hromady studií. Pakliže by si někdo chtěl ještě víc rozšířit obzory a zdokumentovat danou problematiku do hloubky, měl by zajít na vystoupení některé z kapel z oblasti tvrdé elektroniky. Těžko říct, zda svůj podíl viny na tom měla i momentální tropická vedra, faktem však je, že netolerance a agresivita některých jedinců byla ten večer pozoruhodná. Vzhledem k tomu, že jsem kapelu viděl naživo již potřetí, bylo pro srovnání
materiálu víc než dost.
© Petr Klapper / musicserver.cz Samotná hudba na koncertě a okolnosti, za jakých je reprodukována, jsou na první pohled dvě odlišné věci. Na druhou stranu se jedná o spojité nádoby, které k sobě neodmyslitelně patří. Můžete absolvovat koncert dotažený do posledního detailu. Jenže jak se k němu váže několik ne zrovna příjemných zážitků, v konečném důsledku to změní pohled na celý večer. Přesně s takovými rozporuplnými pocity jsem ten večer z Lucerny odcházel.
-
obecentstvo - agresivita (front, 27.07.2010 09:15) Reagovat
Musím říct, že já tu zkušenost z koncertu nemám a změnil jsem v průběhu koncertu místo, kdy jsem se přiblížil víc k pódiu. Velice jsem si koncert užil. Dá se ale říct, že všude kde se sejde víc lidí se najde pár hovad a tvrdší muzika je obecně přitahuje víc, nemusí to být jenom EBM. Bohužel se na FLA objeví občas i extrémisti, kteří ve své jednoduchosti trochu nechápou, o čem vlastně ta kapela je.
PS: Hovada chodí i na pop, stačí se podívat, co se vyskytuje na koncertech DM.
-
FLA (Mila Kalla, 28.07.2010 16:27) Reagovat
Musim rict, ze autor clanku zcela vystizne popsal atmosferu v Lucerne. Bohuzel, FLA pritahuji tyhle bezmozky pravidelne. Z EBM posloucham jen Front 242, ale pokud FLA vystoupi u nas, navstivim je. Obecenstvo se ale neda srovnavat. Mam pocit, ze uz na ne u nas nikdy nepujdu. Na Front jezdim pravidelne do Nemecka, kde je to trochu na jine urovni, ikdyz se semtam neco semele. Problem je, ze podstatu EBM chape jen male procento priznivcu, ostatni to chapou jako ramus, kde muzou iniciovat sve napady.
-
agrese (lukas, 29.07.2010 14:37) Reagovat
musim se tedy priznat, ze ja jsem mel z koncertu uplne opacny pocit....samozrejme do kotle bych se vzhledem k telesne konstituci a ne zrovna hard-core fanouskovstvi nehrnul, protoze vim, ze to tam vetsinou je docela huste...nedelam to ani na jinych koncertech a docela nesnasim lidi, co prijdou pozde a tlaci se dopredu...nerikam, ze to je pripad autora....navic jsem trosku podezrivavy k vyrazum "vojensky strizene vlasy", ktere jsou ponekud zavadejici a nicnerikajici...