Frankie v roce 2000

23.11.2000 05:05 - Dan Hájek | foto: facebook interpreta

Už je tomu dlouhých třináct let, co se rozpadla skupina Frankie Goes To Hollywood, jejichž první hit "Relax" se stal jednou z nejhranějších skladeb všech dob. Zatím poslední výběr hitů této skupiny dostal název "Maximum Joy"…
8/10

Frankie v roce 2000

Skladby: CD1: Relax, Two Tribes, Ferry Cross The Mersey, The World Is My Oyster, Welcome To The Pleasuredome, Maximum Joy, San Jose, Warriors Of The Wasteland, Rage Hard, War, Watching The Wildlife, Born To Run, The Power Of Love
Celkový čas: 65:59 + 67:12
Skupina Frankie Goes To Hollywood se začala postupně formovat v roce 1980, jméno si dali podle titulku jednoho článku, kde psali, že Frank Sinatra vstupuje na filmová plátna. Ve skupině se sešli William "Holly" Johnson (zpěv), Paul Rutherford (zpěv), Brian "Nasher" Nash (kytary), Peter "Ged" Gill (bicí) a Mark O´Toole (basová kytara). V roce 1982 si skupiny všiml producent Trevor Horn, který s nimi natočil i debutové dvojalbum "Welcome To The Pleasuredome" (1984). V roce 1983 vychází první singl "Relax" s b-stranou "Ferry Cross The Mersey" (coververse originálu od Gerry & The Pacemakers), nejdříve je zakázáno video k této skladbě, následně je i zakázáno její šíření éterem. To však napomáhá k její velké popularitě, však to znáte, zakázané ovoce nejvíce chutná, vzniká mnoho verzí a nakonec se prodalo pes jeden milion kopií tohoto singlu. Neméně špatně se vedlo druhému singlu "Two Tribes", v jednom týdnu se v UK sešlo na prvním místě "Two Tribes" s "Relax" na druhém místě. Třetí No.1 v řadě, to je hymnická pomalá skladba "The Power Of Love", která se dočkala několika vydání a bylo ji možné slyšet v jednom reklamním šotu na prezervativy (1987). V roce 1984 vychází debutové album a skupina vyjíždí na své první velké turné. Druhé album "Liverpool" vyšlo v roce 1986, jeho natáčení bylo dražší, než natáčení debutu a skupina se musela obejít bez Trevora Horna. Úspěch už nebyl takový jako u alba "Welcome To The Pleasuredome", ani nepomohl reklamní tah, kdy se k singlu "Watching The Wildlife" přidávalo zdarma balení prezervativů. V roce 1987 se skupina rozpadá a většina z členů skupiny se snaží o sólovou dráhu na níž je nejúspěšnější Holly Johnson, jehož album "Blast" z roku 1988 se velmi dobře prodávalo (připomínám hity "Americanous"" nebo "Love Train"). Každého našince může těšit, že skupina poskytla zdarma své skladby do českého filmu "Bony a klid".

FGTH - Maximum Joy
© facebook interpreta
Pokud máte doma již výběr "Bang! The Greatest Hits Of Frankie Goes To Hollywood" (1993) nemá pro vás první disk moc velkou cenu. Byly vyřazeny skladby "Bang!" a "For Heaven´s Sake", místo nich přibyly "Maximum Joy" z alba "Liverpool" a "San Jose" z alba "Welcome To The Pleasuredome". Jinak výběr skladeb je stejný, ale zároveň se změnily verze některých z nich. Na disk jedna byly všechny skladby zařazeny v původních verzích z alb, takže se zde dočkáte skoro čtrnáctiminutového opusu "Welcome To The Pleasuredome", prodlouženou verzí "War", "Warious Of The Wasteland" a skladba "Watching The Wildlife" má jiné aranžmá. Potěší zařazení nesinglové skladby "Born To Run" (původně skladbu nazpíval Bruce Springsteen), která oproti originálu má větší "šťávu" a byla použita například do znělky jednoho lechtivého pořadu na jedné nejmenované televizi.

Disk dvě obsahuje nové remixy. Album "Maximum Joy" předznamenal singl "The Power Of Love", který vyšel do třetice všeho dobrého a o remix se postaral Rob Searle, který mixoval i "Two Tribes". Oba remixy se moc nepovedly, jsou moc tuctové a vmíchání původního hudebního podkladu do soudobého tanečního rytmu občas nesedne. O poznání lépe dopadly remixy skladeb "Welcome To The Pleasuredome" od Sanderse Kleinenberga a "Relax" od Petera Rauhofera alias Club 69, i když bych u něj zkrátil docela nudnou závěrečnou část trvající skoro dvě minuty. Mezi nejpovedenější remixy řadím druhý remix skladby "Two Tribes" od Apollo Four Forty, kteří vsadili na tvrdší rytmus a dravé kytarové rify. Remix Dje Reneho ke skladbě "Maximum Joy" je sladký a velmi povedený dream house s trochou trancu a ravu. A úplnou lahůdkou je druhý remix "Welcome To The Pleasuredome" od Nalin & Kane, i když se na něj nedá moc tancovat, má pomalejší beat, ale to hraní se zvuky je dokonalé.

Výběr "Maximum Joy" představuje Frankie Goes To Hollywood jako skupinu, která uměla tvořit báječné a věčně "zelené" hity. Nové remixy nikoho neurazí, protože všichni remixéři museli ponechat skoro celý vokál a některé původní hudební složky. A zatancovat si na ně budete moci nejen v klubech, ale i v komerčnějších diskotékách. Co moc nepotěší, je booklet, kde najdete pouze biografii napsanou docela zvláštním způsobem a stručné informace ke skladbám.

CD k recenzi poskytla firma BMG.

Album: Frankie Goes To Hollywood – Maximum Joy
Hodnocení: 8/10
Celkový čas: 65:59 + 67:12
Skladby: CD1: Relax, Two Tribes, Ferry Cross The Mersey, The World Is My Oyster, Welcome To The Pleasuredome, Maximum Joy, San Jose, Warriors Of The Wasteland, Rage Hard, War, Watching The Wildlife, Born To Run, The Power Of Love
CD2: The Power Of Love (Rob Searle Club Mix), Relax (Club 69 Future Anthem Part 1), Welcome To The Pleasuredome (Nalin & Kane Remix), Maximum Joy (DJ Rene Club Mix), Two Tribes (Rob Searle Club Mix), Welcome To The Pleasuredome (Sander´s Coming Home Mix), Two Tribes (Apollo Four Forty Remix)



DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY