Cartonnage - Pop bez hranic na druhý pokus

04.03.2008 05:00 - Honza Balušek | foto: facebook interpreta

V rubrice Radar se věnujeme novým jménům povětšinou ze světové hudební scény. Ale čas od času se něco opravdu zajímavého objeví i na českém hudebním písečku, stejně jako v případě kapely Cartonnage. Ti sice nahráli už svou druhou desku, ale teprve nyní se o nich začíná pořádně mluvit.
Cartonnage (Vanda)
© facebook interpreta
Někdy to napoprvé úplně nevyjde. Nebo to vyjde jen tak trochu. Své by o tom mohla vyprávět kapela Cartonnage, která si sama vydala svou prvotinu "CD1" už v roce 2004, ale i přes nominaci na objev roku v anketě Zlaté ucho pražského Expresrádia a skutečnost, že hned čtyři písničky použil režisér Dan Svátek do filmu "Blízko nebe", se jim nepodařilo výrazněji prosadit. Mohli si za to z velké míry sami, téměř totiž nekoncertovali. "Prakticky nešlo domluvit, aby se sedm lidí sjelo na určitý termín do jednoho klubu, a ty na nás navíc moc nereagovaly. Odehráli jsme jen minimum koncertů, Al-eshovi se navíc v té době rozjela kapela Al-Yaman. Dostali jsme se do slepé uličky, tak jsme se s Vandou dohodli, že to nebudeme hrotit a začneme pracovat na nových písničkách," vzpomíná lídr kapely, producent a skladatel Armin Effenberger neboli Martin Šebestík.

Počátky příprav druhé desky "Curiosly Connected" spadají na začátek minulého roku, kdy základní trio (kromě Armina ještě Vanda Hauserová / Vanda Choco a Aleš Hyvnar / Al-esh) začalo pracovat na demu se třemi novými skladbami, které následně bez problémů přesvědčilo Libora Lisého z EMI, aby je upsal pro label Escape. A co jej na kapele tak zaujalo? Nejlépe to vyjádří opět Armin, když popisuje jejich hudbu: "Prostě pop bez hranic a limitů, v němž zúročíme všechno, co máme rádi - osmdesátky, filmová hudba, současný elektronický vibe, ať už francouzská scéna v čele s Daft Punk nebo anglická scéna okolo Roisín Murphy a Goldfrapp, a klidně i špetku německého dekadentního kabaretu."

Málokdy dokáže samotná kapela popsat svou muziku tak, aby hudební novináři už nemuseli téměř nic doplňovat. Snad jen, že kromě přesně popsaného zvuku zapomněl Armin říct, že umějí skládat velmi silné písničky, jejichž rádiovou chytlavost vyvažuje a koření právě zvuková a žánrová všežravost. I když by se pro zjednodušení dali klidně označit prostě za electro-pop.

Cartonnage - Curiously Connected
© facebook interpreta
Zatímco debut byl spíše triphopový, ambientní a v podstatě poslechový, novinka míří více do rádií a klubů. "Curiously Connected" je na české poměry nevšedně znějící nahrávka, díky níž se můžete skvěle pohádat se svými známými, kteří vám nebudou věřit, že se jedná o českou skupinu. Kromě výtečného a moderního zvuku, který kombinuje spousty elektroniky s živými nástroji, nabízí jak hity do rádií (až hymnická a smyčci oslazená "Brand New Day" nebo francouzky zpívaná "Patisserie", která se stala prvním singlem), tak tvrdší kousky pro taneční parket nebo živé koncerty ("I Smell Danger"). Velkou barevnost nahrávky pak podtrhuje pseudooperním vokálem naplněná "Oh Depressed Man" nebo samply až někam do osmdesátek sahající "Synthetique".

Desku už od léta minulého roku podporuje singl "Patisserie" a videoklip k titulní a vlastně vůbec první pro desku nahrané skladbě "Curiously Connected", jenž režíroval Dan Svátek. Jejich muziku tedy můžete ochutnat dříve než v pátek 7. března, kdy album oficiálně vyjde. Kapela pak desku představí i živě, potvrzené jsou zatím koncerty 19. března v pražském Paláci Akropolis a 10. dubna v ostravském Fabricu.


Více: web / Bandzone.cz
Zní jako: Róisín Murphy, Goldfrapp, Robyn
Přesvědčí vás:
audiostream - MySpace.com
videostream - "Curiously Connected"



DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY