MP3 Jukebox 05/2008

30.01.2008 08:06 - Karel Veselý | foto: facebook interpreta

British Sea Power - Waving Flags (8/10)
Mp3 ke stažení
žánr: post-rock

British Sea Power - Waving Flags
British Sea Power mají rádi Hrabala, natočili singl s EOST a novou desku křtili (mimo jiné také) na české ambasádě v Londýně. Není těžké jim tedy trochu fandit. Aby tady nevznikla nějaká mýlka, British Sea Power nejsou nějací zatvrzelí milovníci České republiky, v repertoáru mají píseň o jedné polské řece, Albertu Einsteinovi, Dostojevském, letci Lindberghovi nebo švédsko-dánském hraničním pásmu Kattegat. Jsou to prostě sečtělí hoši, které nebaví zpívat o tom, že se kluk zamiloval do holky. Prostě sympatická kapela. Teď díky svému třetímu albu "Do You Like Rock Music?" vůbec poprvé bodovali v britské Top 10 (i když byl leden a prakticky žádná konkurence) a s "Waving Flag" dobyli číslo jedna nezávislého žebříčku. Když se singl se přestal prodávat, prostě ho šoupli na internet. Zkuste ho, je to hymnický post-punkový song, který zní jako optimistická varianta Joy Division.

Chromatics - Running Up That Hill (coververze Kate Bush) (9/10)
Mp3 ke stažení

Chromatics - I'm On Fire (coververze Bruce Springsteena) (7/10)
Mp3 ke stažení
žánr: post-disco

Chromatics - IV...Night Drive
Pro někoho bude spojení "intelektuální disco" oxymoron, já si ale budu stát za svým a tvrdit, že to je předsudek. Navíc disco má spoustu podob a ne jen tu prezentovanou Michalem Davidem. Po severském post-disco (Lindstrom, Prins Thomas, Sally Shapiro) se o slovo hlásí Američané, přesněji label s všeříkajícím názvem Italians Do It Better. Málonákladová kompilace "After Dark" z nich udělala jeden z nejvyhledávanějších labelů loňského roku a potvrdily to výborné desky Glass Candy a Chromatics. Oba projekty spojuje postava producenta Johnnyho Jewela, který z hromady stařičkých syntezátorů a s pomocí kompletní diskografie Giorgio Morodera přepisuje dějiny nejnenáviděnějšího hudebního stylu (po české dechovce). Chromatics fungují ve trojici (Jewel, Adam Miller a zpěvačka Ruth Radelet) a vloni vydali velmi povedené čtvrté album "IV/Night Drive". Nějak se to sešlo, že obě naše ukázky jsou předělávky skladeb z poloviny 80. let. Ani jedna není nějak drasticky odlišná od originálu, ďábel se ale skrývá v detailu. Kate Bush i Bruce Springsteen (svatokrádež!) dostali tanečnější spodek, ale ani jedna ze skladeb se neroztočí do diskotékového tempa. Zatímco "Running Up That Hill" si zachovalo svoji majestátnost i bez nádherného hlasu Kate Bush, "I'm On Fire" je vlastně taková balada s divnými syntezátory.

Justus Köhncke - Feuerland (8/10)
Mp3 ke stažení
žánr: techno

Justus Köhncke - Feuerland
Zase jedna coververze! Německý techno kouzelník Justus Köhncke ze stáje labelu Kompakt si vzal do parády třicet let starou klasiku ze sólového debutu Michaela Rothera "Flammende Herzen". Rother byl členem Kraftwerk a založil krautrockové Neu!, takže jeho vliv na současnou podobu elektronické hudby je nevyčíslitelný. "Feurland" je adrenalinový rauš, který oproti originálu používá digitální bicí, jinak ovšem zase tak odlišný není. Skladba vyšla koncem loňského roku na singlu, měla by se objevit i na Köhnckeho nové desce "Sound And Safe".

Dr. Dog - The Girl (Beck Remix) (8/10)
Mp3 ke stažení
žánr: psychedelický rock

Dr. Dog - We All Belong
Beck i nadále dělá věci, které by od něj nikdo nečekal. Třeba pustit se do remixu retro psychedeliků Dr. Dog. "The Girl" byl původně track z loňského, výborně přijatého alba "We All Belong". Beck přidal trochu na postmoderní rozvernosti, jinak ale zůstal věrný estetice Dr. Dog, která čerpá z odkazu kyselinových klasiků The Beach Boys nebo The Band.

+ bonus

David Lee Roth - Running With The Devil (Acapella) (11/10)
Mp3 ke stažení
žánr: vokál

Van Halen - Running With Devil
Staré rockové party se dávají znovu dohromady a mezi nimi Van Halen. Vyjeli na turné a dokonce prý nás čeká i nové album. Vraťme se zpátky do roku 1977, kdy Eddie a spol. natočili pro svůj debut skladbu "Runnin' With The Devil". Jeden blogger se bůhvíjak dostal k originální studiové nahrávce vokálního tracku Davida Lee Rotha k této skladbě a neváhal ji píchnout na internet. Hlas "diamantového Davida" se vám zadře pod kůži, v jednu chvíli zní jako zubařská vrtačka. Tohle je čistý metal odřený na kost. (Hiphopový remix bude určitě brzy následovat.)


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY